szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A székesfehérvári Szent György-kórház orvosai is kiadtak egy nyilatkozatot az egészségügy elkeserítő helyzetéről. Két hónapot adnak a kormánynak, hogy teljesítsék indokolt követeléseiket. Mint írták, államtitkárcsere és a kezdő orvosok aránytalan támogatása helyett érdemi intézkedéseket várnak.

A Fejér Megyei Szent György Kórház orvosai is akciót indítanak – közölte a Magyar Orvosi Kamara (MOK) kedden az után, hogy Szegeden 64 orvos nyílt levélben fejezte ki nemtetszését az egészségügyi rendszerrel kapcsolatban.

Mint írták, a Fejér megyei orvosok a szegedi kezdeményezéssel összecsengően, de önálló indíttatásból adták ki az alábbi közleményt, amelyben az alábbiakat írták:

Miközben az ország egyre jobban teljesít, az egészségügyre történő GDP-arányos ráfordításunk még a Visegrádi Négyek átlagához mérten is 2 százalékos lemaradásban van. Ugyanakkor hazánk lakosságának morbiditási és halálozási mutatói igen rosszak, a magyar emberek életkilátásai az európai átlagtól lényegesen elmaradnak – írták.

Ehhez képest az egészségügyben dolgozók anyagi megbecsülése, bérezése nemzetközi összehasonlításban a rangsor legvégén található. Ezért elvándorolnak – nemcsak az orvosok, a szakdolgozók is – külföldre vagy más szakmákba.

Az itt maradtak rég nem tudnak felelősséget vállalni a betegellátás biztonságáért, számos helyen abszolút hiányhelyzet alakult ki

- írták.

Ennek valamilyen szintű kezelésére tűzoltásjellegű kényszerintézkedések születnek, amelyek bérfeszültséget generálnak, megosztanak és szembeállítanak dolgozói rétegeket. Ez nem lehet cél! Ezek ellen tiltakozunk és ragaszkodunk az általános és minden rétegre kiterjedő arányos bérrendezéshez – állt a közleményben.

Képünk illusztráció
Túry Gergely

A közlemény megszövegezői rossz példaként rámutatnak a legújabb bérfeszültséget létrehozó, következményeiben át nem gondolt központi intézkedésre, az ún. fiatal szakorvosok (frissen szakvizsgázottak) támogatási programjára. "Értjük az itthontartási szándékot, de belegondoltak-e a döntéshozók, hogy a fizetésükhöz csapott (miért csak 5 évre?) kiegészítő összeggel egy szintre emelték a bérüket azokhoz a tapasztalt orvosokhoz viszonyítva, akiktől elvárják, hogy tanítsák őket, oldják meg a nehéz eseteket, vállalják a felelősséget, és álljanak helyt az ügyeletekben" – írták a Fejér megyei orvosok.

Ráadásul a döntéshozó semmibe vette és kihagyta ebből a döntésből az egészségügy egyre fogyatkozó szakorvosi derékhadát, amely fekvő- és járóbeteg szinten hátán viszi az ellátást, teljesítve az alapellátás nem csökkenő konzíliumigényét is – állt a közleményben.

Két hónapon belül érdemi intézkedést várnak

Az orvosok követeleik, hogy történjen meg az általános és arányos bérfelzárkóztatás (a megosztó intézkedések helyett), az egészségügyben dolgozók minden rétegét érintően.

Két hónapon belül érdemi intézkedést várnak – államtitkárcsere helyett –, és mint írták, nem szeretnénk arra kényszerülni, hogy más módon adjanak nyomatékot indokoltan megfogalmazott követeléseiknek.

"Szeretnénk végre elfogadható személyi és tárgyi feltételek között végezni a munkánkat a beteg emberek javára, zavartalan ellátásukat biztosítva" – zárták közleményüket a Fejér Megyei Szent György Kórház orvosai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!