szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány hetes csendet követően elkezdtek mozgolódni a helyi képviselők a Salgótarján melletti Nógrádmegyeren, ahol a HVG-ben január 23-án megjelent Felhajtás című cikkünk nyomán az egyik képviselő kérte az önkormányzati testületet, jövő heti ülésén vizsgálja meg, valóban iskolaköteles gyerekeket dolgoztatott-e a polgármester családjának cége a fácánvadászatokon.

Forrásaink ugyanis arról számoltak be, hogy ez történt, gyerekeket alkalmaztak hajtóként, gyakori jelenség ez Nógrádmegyeren. Informátoraink szerint az októbertől februárig tartó fácánozás jó alkalom néhány tizenévesnek némi pénzkeresetre. A vadászatok a település független polgármestere, Verbói Gábor és családja tulajdonában lévő Megyervad Vadgazdálkodási, Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft. területén folytak. Mivel oda – magánterületről lévén szó – a HVG újságírója nem merészkedett be, azt írtuk meg, amit kívülről láttunk és amit a nevüket nem vállaló érintett családoktól hallottunk.

Ami az általános szabályokat illeti: már az is aggályos, ha valaki azért hiányzik az iskolából, mert mondjuk hajtóként dolgozik tanulási időben. Az ilyesmi „tételes” jogszabályi tilalomba is ütközik, ha az illető még nem töltötte be a 14. életévét. Személyit értelemszerűen nem kérhettünk, de ránézésre úgy tűnt, több iskoláskorú is volt azok között, akiket a múlt keddi hétköznap reggelén a dzsip szállított ki a vadászterületre. Az is tény, hogy miután múlt pénteken, a település vezetőjének e-mailen feltettük a kérdéseinket, a másnap megtartott vadászaton már új összetételű hajtócsapat indult a fácánosba. Köztük pedig – ránézésre – már nem volt a védett korosztályba tartozónak tűnő személy. Verbói Gábor polgármester amúgy azt válaszolta érdeklődésünkre, nem tud arról, hogy a hajtók közt gyerekek lettek volna.

hvg.hu

A vadászcég ügyvezetője Verbói Gáborné, aki civilben a település óvodáját vezeti. Fiai is közreműködnek a vadásztatásban, illetve a fácánnevelő telep üzemeltetésében. Az iskolaidőben munkát végző gyerekekkel kapcsolatos felvetésünket a település jegyzője, a polgármester unokatestvére, Verbói Mária is határozottan visszautasította. A Mikszáth Kálmán Általános Iskola vezetője, Antal Gyula sem tud jogsértésről. A tanulók igazolatlan hiányzása semmivel sem több, „mint más, hasonló tanulói összetétellel rendelkező iskolában” – utasította el a feltételezést Antal, amivel alighanem arra is utalt, hogy amiként a település lakosságán belül, a helyi általános iskolába járók között is jelentős a romák aránya.

A HVG január 23-i számában megjelent teljes cikket itt olvashatja el ingyenesen, csupán regisztrálnia kell, ha még nem tette volna meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!