szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közoktatási rendszer problémái miatt tiltakoznak tanárok az ország számos pontján. A tüntetés kiindulópontja Miskolc, ahol a Herman Ottó Gimnázium mellett kiállva több ezren vettek részt a demonstráción, de Szegeden, Győrben, Sopronban, Pécsen, Veszprémben, Szombathelyen, Hajdúszoboszlón, Békéscsabán, Budaörsön és Budapesten a Szabadság téren is tüntettek. Február 13-án a Kossuth téren folytatják.

Most érkezett

Budapesten napi kétórás sztrájkra szólítottak fel

Budapesten diákok írásait olvasták fel arról, hogy milyen szerintük a jó iskola, illetve tanárok szólaltak fel. Azt mondták, meglátásuk szerint csak közös erővel lehet eredményt elérni.

Arra szólították fel a tanárokat, hogy éljenek jogaikkal, hogy naponta két órára függesszék fél a tanítást az iskolákban.

A tüntetés végén elénekelték a Sárga rózsát, majd véget ért a demonstráció.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Pécsen nem kötnek kompromisszumokat

A mintegy 500 pécsi demonstrálót az épp szintén Pécsett lévő Schilling Árpád színházi rendező üdvözölte: mint mondta, ki kell tárni az osztályterem ajtaját, nem szabad kompromisszumokat kötni.

Nagy Bandó András komikus felszólalásában arról beszélt, hogy "rohadt dolog", hogy ma azt kell megkérdezni a tiltakozóktól, hogy félnek-e. Arra kért mindenkit, hogy ne féljenek, mire a tömeg "nem félünk" kiáltásokkal reagált.

Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi ügyvivője kiemelte: bár a tüntetést nagyon széles összefogás hozta létre, Soros György ennek nem tagja.

Miskolcon elégtelent adtak Balog Zoltánnak

A miskolci tüntetésen bizonyítványt állítottak ki Balog Zoltán miniszternek, elégtelent kapott. A tömeg egyetértően tapsolt.

Miskolcon felszólalt Gulyás Balázs is, aki azt mondta, utoljára egy hibbant diktátor, Ceausescu épített a falujában stadiont. Mint mondta, a 2010 előtti oktatás hibáit ki lehetett volna javítani, de nem ez történt, hanem tönkrevágták az oktatást.

"Ha fontos nekik a központosítás, menjenek Észak-Koreába. A Kliket meg kell szüntetni, megbukott" – mondta. Arra, hogy nem hagyják, hogy elvegyék a gyerekektől a jó oktatás lehetőségét, a tömeg azt skandálta: "nem hagyjuk!".

Elmarad a február 10-i tüntetés, 13-ára várnak mindenkit

Budapesten a Szabadság téri tüntetésen bejelentették, hogy a február 10-i demonstrációt nem tartják meg, de 13-án csatlakoznak a szakszervezeti tüntetéshez.

Mint mondták, "itt már nem lehet sarokban suttogva morogni, egyedül nem ér el senki semmit". Hozzátették, a közös tüntetésre vigyen mindenki egy csengőt, hogy "visszahozzák a túltolt biciklit".

Szegeden a szülők nevében írtak nyílt levelet

Szegeden a Klik helyi irodája előtt egy járdán gyűltek össze a tüntetők, körülbelül 200-an. A tüntetést a Köz Hasznáért Mozgalom szervezte, amely korábban az internetadó elleni demonstrációkat is.

A tüntetésen felszólalt Horváthné Oláh Mária, aki gyógypedagógusként aláírta a miskolci Hermann Ottó Gimnázium levelét, majd ez után többször is vegzálták. Ez ügyben rendőrségi meghallgatása is lesz.

A tüntetésen elmondták, csatlakoznak a miskolciak nyílt leveléhez, de a szülők és nagyszülők nevében a gyerekeik szebb jövőjéért ők is írtak egyet. Ebben hasonló követeléseket fogalmaztak meg, a Klik eltörlését, az iskolák autonómiáját, a szabad tankönyvválasztást, a terhek csökkentését követelték.

Mint mondták, a nyílt levelet a Facebookon fogják közzétenni, és szintén aláírásokat fognak gyűjteni hozzá a szülők nevében.

Miskolcon is kifújolták a Kliket

Miskolcon felolvasták a Teleki Blanka Gimnázium 16 pontját, a tömeg a leginkább Klik említésénél fújolt. A Teleki igazgatója beszéde végén azt mondta: "Miskolc, elmegyünk veletek a falig, vagy akár azon túl is!".

A tömeg azt skandálta, "Nem hagyjuk!".

A tüntetésen ez után diákok szólaltak fel.

Ritók Nóra is üzent Budapestre

Budapesten, ahol már körülbelül 800 ember gyűlt össze, felolvasták Ritók Nóra pedagógus, a hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó Igazgyöngy Alapítvány vezetőjének levelét, amelyben azt írta, a kormány olyan hangulatot teremtett az oktatásban, hogy az oktatás elvesztette esélykiegyenlítő funkcióját. A szegregációt a kormány úgy értelmezi, hogy ez egyes csoportok számára felzárkóztatásra alkalmas közeg.

Miskolc: "Van olyan bicikli, amit már nem lehet megjavítani"

A miskolci tüntetésen a budapesti Teleki Blanka és a miskolci Hermann Ottó Gimnázium igazgatója közösen mondott beszédet. Mint mondták, van olyan bicikli, amit már nem lehet megjavítani. Ismét azt hangoztatták, hogy "gyerekeinkért" vonultak az utcára.

Ezután Balog Zoltán Emmi-miniszternek bizonyítványt állítanak ki.

Budapesten a követeléseket sorolják

1. A tankötelezettség legyen újra 18 év, különben a korosztály fele szakmunkás lesz.

2. El kell érni a tananyag radikális csökkentését.

3. Tantervi szabadság visszaállítása.

4. Meg kell szüntetni a tanulók kötelező benntartását az iskolában.

5. Az iskolák legyenek szabadok, számolják fel a Kliket.

6. Szánjanak több pénzt az oktatásra, mivel a Fidesz-kormány alatt körülbelül egy százalékot esett az oktatás GDP-arányos támogatása.

A durva eső miatt Győrben jövő héten újráznak

Győrben két tanár és egy szülő mondott beszédet, végül az eső ellenére körülbelül 120 ember volt jelen a Városháza téren.

A szervezők azt ígérték, hogy jövő hétre újabb tüntetést szerveznek, hisz az időjárás most nem fogadta kegyeibe a demonstrálókat.

A végén igazi politikai klasszikussal búcsúztak: "egy hét múlva mindenki hozzon magával még egy embert!" – jelentette a Kisalföld.hu a helyszínről.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!