szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Index újságírója azt próbálta megtudni Dunaújvárosban az oda látogató miniszterelnöktől, hogy szerinte kik a tagjai a Soros Györgyhöz köthető közép-európai háttérhatalomnak, amelyről ő maga beszélt korábban. Orbán Viktor sajtófőnöke és testőrei védőgyűrűjében soft powert emlegetett, ami azonban az eddigi definíciók alapján valami mást jelent.

Egyfajta villáminterjúval szánta meg az Indexet Orbán Viktor keddi, dunaújvárosi látogatásán, miközben útban valahova lekapta a zakóját csatakosra izzadt ingjéről.

„Hát ezt önök, mindig megírják, há’ jobban tudják, mint én” – válaszolta a kormányfő a közép-európai háttérhatalom tagjairól szóló kérdésre.

„Kicsodák ők? Én nem tudom konkrétan” – kérdezett vissza a riporter.

„Hát dehogynem. Önök szokták megírni. Azt írják, hogy soft power a neve. Annak vannak leírt térképei. Mit nem értenek?” – jött az újabb válasz, de hosszasan kifejteni már nem volt idő, mert a miniszterelnök most is hatékony sajtóelhárítást végző sajtófőnöke, Havasi Bertalan megköszönte az érdeklődést, jelezte, hogy interjúra mennek, és bevetett némi „soft powert” az újságírók elhessegetésére.

Hard power, soft power, smart power, háttérhatalom

Joseph Nye, a Harvard Egyetem professzora, nemzetközi hírű politikai elemző definiálta annak idején a hard power, soft power és smart power fogalmait, vagyis nagyjából a kemény, a puha és az okos erőt.

A soft powerről először 1990-es könyvében, majd egyéb írásban értekezett részletesen, később pedig egy 2004-ben megjelent könyvét kifejezetten ennek szentelte.

A soft power lényege szerinte az, hogy kényszerítés vagy megvásárlás helyett vonzáson keresztül érjenek el valamit, amit akarnak. Soft power esetén a megcélzott személy vagy személyek már nemcsak meggyőzöttek, hanem szinte azonosulnak az elérni kívánt céllal.  

A hard és soft power összefügg, de a soft power nem feltétlenül függ a hard powertől.

Korábban Bogyay Katalin, Magyaroszág UNESCO-nagykövete valamint közgyűlési elnöke egy rádióműsorban úgy magyarázta: a nemzetközi politika hagyományos, vagyis gazdasági, katonai eszközei a hard power fogalma alá tartoznak, az UNESCO ezzel szemben a soft power alkalmazására építi működését. Ez a puha erő lenne az, amivel az emberek tudatára lehet hatni, tehát a kultúra, a sport és a tudomány tartozik ide – idézte korábban a műsorban elhangzottakat a Magyar Narancs.

Vagyis ennek alapján a soft power és a miniszterelnöktől megkérdezett állítólagos háttérhatalom nem ugyanaz, hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy nem lehet pontosan megállapítani, pontosan ki, mire gondolt most. Biztos alapnak Joseph Nye témában írt dolgozatai tekinthetők, amelyek pontos és maradéktalan összefoglalásához jóval nagyobb terjedelmű írásra lenne szükség.

A 444.hu ezt úgy magyarázta: a "háttérhatalom", az azt jelenti, hogy chemtrail + illuminati, míg a soft power valami egészen mást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!