szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Jobbik csak akkor támogatja az újabb alkotmánymódosítást, ha a miniszterelnök a betelepítés minden formáját elutasítja, beleértve a letelepedési kötvényt is – ezt mondta újságíróknak Vona Gábor pártelnök kedden azután, hogy négyszemközt egyeztetett Orbán Viktorral a miniszterelnök dolgozószobájában. Vona szerint nem tudta meggyőzni Orbánt arról, hogy a letelepedési kötvény rossz.

A Jobbik elnöke sikertelennek minősítette a keddi egyeztetést.

MTI / Máthé Zoltán

"Se szegény migránst, se gazdag migránst ne lehessen betelepíteni Magyarországra. Se szegény terrorista, se gazdag terrorista ne érkezhessen Magyarországra. Se Jean-Claude Juncker ne tudjon Magyarországra telepíteni bevándorlókat, se Rogán Antal" – sorolta Vona Gábor, aki megismételte: pártja csak akkor szavazza meg az alkotmánymódosítást november 8-án, ha az letelepedési kötvényre is vonatkozik majd.

Az ellenzéki politikus életbevágóan fontosnak nevezte az alaptörvény módosítását, de jelezte: ragaszkodnak hozzá, hogy az "ne egy félmegoldás legyen. A letelepedési kötvények tiltása nélkül az alkotmánymódosítás minden előremutató passzusa ellenére "trükközés, szemfényvesztés ugyanis és lényegében kiskapu biztosítása a terrorizmusnak" – fogalmazott.

Vona Gábor tájékoztatása alapján 30-40 perces négyszemközti találkozót folytattak a miniszterelnökkel, amelynek tartalmi érdemi része 15-20 percig tartott. Emlékeztetett: két hete azért kezdeményezett egyeztetést a miniszterelnöknél, mivel értelmezési vita alakult ki közöttük arról, hogy a letelepedési kötvényekre is vonatkozik-e az alkotmánymódosítás tiltása. A találkozón egyértelművé vált, hogy a kormányfő szerint a kötvényeket árusítását nem tiltja az alaptörvény-változtatás – tette hozzá.

A jobbikos politikus kérdésre válaszolva azt mondta: úgy látta a miniszterelnöknek "komoly fejfájást" okozott a Jobbik álláspontja és abban maradtak, hogy "ő ezt átgondolja".

Érdekes egybeesés, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János éppen a keddi Kormányinfón beszélt arról: az állam négyszeres állambiztonsági vizsgálatot hajt végre a letelepedési kötvényt vásárolni akaróknál. Később pedig megvizsgálja a kormány, hogy folytatja-e a letelepedésikötvény-üzletet, vagyis akár az is lehetséges, hogy vége az offshore-cégek homályos, átláthatatlan bizniszének.

A parlamentben hétfőn kezdődött meg az október 2-i, érvénytelen népszavazás után bejelentett, hetedik alkotmánymódosítás általános vitája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!