Tetszett a cikk?

Sziszifuszi munkába kezdett a Momentum Mozgalom, a vidéket járva országos hálózatot próbál kiépíteni, ami sokkal nagyobb feladat lesz, mint a 266 ezer aláírás összegyűjtése. Az mindenesetre kiderült, provokátoroknak nem ülnek fel.

A szegedi Grand Café kistermét, és a - helyhiány miatt vészmegoldásként elfoglalt - szomszédos kocsma kétharmadát csurig megtöltötték az érdeklődők a Momentum Mozgalom szegedi fórumán, ami viszont az olimpiai aláírásgyűjtés lendületéhez és kommunikációjához képest meglepően amatőrnek tűnt.

Beszéltek

  • az aláírásgyűjtés sikeréről: “politikai párt ilyen repülőrajtot még nem vett”,
  • a mozgalom történetéről: “9 emberrel indult, most 143 tagunk van, de nagyon sok a jelentkező”,
  • az alapértékekről: “teljesítményelvűség, szolidaritás, pozitív nemzetkép, a giccses, izzadságszagú nemzeti büszkeség helyett egy felszabadultabb, pozitívabb, valódi nemzeti büszkeséget szeretnénk magunkénak tudni”,
  • arról, hogy országjárásba kezdenek, elindítják a párttá válás folyamatát, szeretnének országos hálózatot és helyi alapszervezeteket szeretnének létrehozni, "megalakítjuk a cselekvés köreit, ahol helyi és országos problémákra próblunk megoldást találni"

Az viszont nem derült ki, mi lehet a következő nagyobb, az eddigi lendületet szinten tartó téma. És még arra a jószándékú alákérdezésre sem tudtak válaszolni, mi az a három lépés, amit azért tennének, hogy jobb legyen az oktatás.

Túry Gergely

“Még formálódik, de az egészségügyi programunk már fent van a honlapon” - hangzott Orosz Anna vezetőségi tag válasza röviden összefoglalva, amit később Pottyondy Edina koordinátor azzal mentett, "válasznak épp megfelelhet, hogy eltöröljük a Kliket, de vannak ennél mélyebb problémák a rendszerben, pont ezt szeretnénk megtudni."

Az ellenzék és a Momentum is kapta az ívet rendesen

Bár a Momentum vezetőjének korábbi nyilatkozata szerint nem Botka Lászlónak szánt fricska, hogy az aláírásgyűjtés sikere után épp Szegeden tartják az első fórumukat, a mozgalom tagjai mégis osztották rendesen az ellenzéket. A szegedi alapszervezet egyik alapítója, Mihálik Edvin azt mondta, az állampolgárok sorban álltak aláírni az íveiket, szerintük azért, mert "az elmúlt évek ellenzéke nem képviselte az érdekeiket, és a szövegeléssel nem tudta összefogni a közösséget", "egy hét éve megbukott szó körül rendeződik az ellenzék, ami az összefogás". A másik alapító, Németh Ádám arról beszélt, "számos ellenzéki párt kudarca, nem hajlandó kilépni az elefántcsonttoronyból, nem csak megoldást nem találnak ki, de ki sem lépnek a Nagykörúton kívülre." (A Momentum önállóan indul, hiába csillant fel a kis baloldali pártok szeme. Orbán MSZP-Momentum koalíciót vízionál, amire csattanós választ kapott.)

Majd jöttek a kérdések és a meglepetésakció, rögtön az elején.

"Egyik szemem sír, a másik nevet" - kezdte gyanakvásra okot nem adóan felszólalását egy be nem mutatkozó fiatal - aki, mint később kiderült, Gémes Bálint fidelitasos aktivista volt -, majd azzal folytatta, "képmutatásnak érzem, hogy arról beszéltek, milyen fontos a vidék, miközben Mécs János (a Momentum elnökségi tagja - a szerk.) azt írta, rühelli vidéket."

Túry Gergely

Ennél a pontnál az egyetemista korosztályból jócskán kilógók - amúgy a rendezvény helyszínére az elsők között érkezve jó stratégiai helyeket befoglalók - osztogatták Mécs kinyomtatott írását valamint színes röplapot, melynek az egyik oldalán az olimpiát éltették, a másikon a momentumosokat gyalázták.

"Hogy tudtok így a vidékiek elé kiállni" - folytatta felszólalást a fidelitasos, akinek Orosz Anna vezetőségi tag azt mondta, "ez egy szatíra volt, de maradj itt, a nagyplénumos kérdések után visszatérhetünk erre."

A következő felszólaló - egy 73 éves úr, akinél amúgy vagy 20 példány volt Mécs szövegéből, ám később azt mondta, ő senkihez nem tartozik, civilként jött, bár a nevét vállalta - a giccsbe hajló nemzetieskedésre kért magyarázatot, majd rátért arra, "elvették a reményt tőle, hogy olimpiát nézhessen Magyarországon", a következő kérdező is maradt az olimpia-nemzeti érzelem témakörnél, mikor azzal jött, "a nemzeti öntudat erősítésébe hogy nem fér bele az olimpia eszménye", a rendezés szerinte "nem is lett volna olyan drága", és mintegy mellékesen kiállt a stadionberuházások mellett is: "nálunk tömve van a sportpálya."

Túry Gergely

A névtelen fidelitasost még csak-csak eltűrte a közönség, ennél a két felszólalónál viszont már fújoltak, fideszeseztek, közbekiabáltak, a momentumosok higgasztották őket "pont a párbeszéld miatt vagyunk itt", majd válaszoltak, hogy "az olimpia fantasztikus, de most nem fért volna bele anyagilag", "maradjon itt, beszéljük meg."

Ilyen szintű provokációval egyébként még nem találkoztak: az egyik tag elmondása szerint a miskolci fórumuk előtt jelezték, hogy lesznek kemény kérdések, de közel sem ilyenek. Itt senki nem szólt előre. "Ha itt ez van, mit kapnának egy fideszes városban?!" - lamentált a fórum után az egyik egyetemista, egy másik résztvevő szerint pedig a momentumosok felkészületlenségét mutatta, hogy nem voltak elég éberek, és a korosztályból kilógóktnál nem próbálták kipihatolni a jövetelük célját, vagy mondjuk ellenőrizni a táskáját. Bár a fidelitasos a korosztályi szűrőn simán átment volna.

Drága bérlet és lakás

Kaptak még pár mentő kérdést - például, hogy gondolnak a környezetvédelemről és az oktatásról -, egy dicséretet, majd véget ért a fórum, és kezdődött a kiscsoportos beszélgetés, ahol előre meghatározott témákban - mint oktatás, lakhatás, úthálózat-közlekedés, megélhetés, munkavállalás és egyéb - várták a problémákat vagy éppen sikertörténeteket, megoldási javaslatokat. Sikertörténetből csak egyet említettek: "milyen sikeresen indult a fiatal vállalkozó a közterhek ellenére", amúgy csak a panaszok: drága a lakás, a bérlet, a parkolás, nem elég gyakorlatias a felsőoktatás, ráadául ott van Török Márk, bár a szegedi iskolarendszer egész jó, de különórára kell járatni a gyereket.

Ez nem olyan, mint egy polgármesteri fogadóóra, vagy lakógyűlés? - kérdeztük az egyik aktivistától, aki épp a hozzá beérkezett panaszokat sorolta. "Dehát helyi problémákra kérdeztünk, milyen lenne?!" A helyi cselekvőképsségből példát mutatva egyébként az egyik asztalnál az este végére már azon agyaltak, ha nem szerez elég gyakorlatot egy tanárjelölt, szereznek korrepetálandó diákot, így mindenki jól járhat.

Túry Gergely

Az mindenesetre tény, senki nem rohant sehova, jólesően beszélgettek, nagyjából két órán keresztül. Volt, ahol rákérdeztek, milyen lesz a döntési mechanizmus, mert az LMP-nél a "túl nagy demokrácia miatt" már volt vagy 40 kongresszus. "Eddig nem merült fel probléma" - nyugtatott egy momentumos.

Azt egyébként megtudtuk, nem a semmibe szervezik az országjárást. Németh Ádám azt mondta, a megyei jogú városokat, egyetemi városokat célozzák be első körben, keresnek kontaktokat, felveszik a kapcsolatot a helyi közélet meghatározó szereplőivel, hirdetik magukat az egyetemeken. A cél, hogy mindenhol legyen pár ember, akire aztán majd lehet számítani. A Momentumos rendezvény előtt nem sokkal beszélgettünk egyébként egy LMP-s politikussal, aki arról mesélt, mennyire küzdelmes a vidéki bázis kiépítése. A nagyvárosok még hagyján, a kistelepülés az igazi kihívás. Így adódott ezt firtató kérdésünk a Momentum felé, amire azt mondták: "Mitől leszünk jobbak, mint az LMP? Nem tudom, de ez nagyon sokszínű közösség, nagyon sok településről vannak tagjaink."

A szegedi alapszervezet egyébként tavaly nyáron alakult, azóta volt két nagy vitaestjük és több zárt fórumuk.

Túry Gergely

Bejut/nem jut be

Egy, az előadás után magát továbbra is semlegesnek tartó egyetemista azt mondta, a Momentumnak van létjogosultsága, azonban a kulcskérdés, hogy mire jutnak vidéken. Egy másik fiatal szerint ugyan nem lesznek kormányváltó párt - ezt maga Fekete-Győr András mozgalomvezető sem tartja még reálisnak -, de a parlamentbe bejuthatnak, fontos hang lesznek a politikában.

"Minket is az érdekelt, hogy mekkora bennük a lehetőség, de nem jutottunk be a terembe, úgyhogy inkább ittunk a pultnál" - kaptuk az őszinte választ az egyik jelenlévőtől.

Volt, aki csalódott: "kritikán aluli volt az előadás, semmit nem láttunk abból a profizmusból, ami eddig a médián keresztül átjött tőlük", de még drukkol nekik, hogy menjen jobban is. Egy magát megnevezni nem kívánó, de magát poitológusnak nevező néző szerint "semekkora potenciál nincs bennük, nincs cél, eszköz, erőforráshozzárendelés. Nem határozták meg az elsődleges és másodlagos szavazóbázist." Ezt nem korai számonkérni? - vetjük közbe. Nem - feleli határozottan. Azt mondja, ha nincs politikai termék, marketing, egy bizalomhiányos társadalomban nem lesznek érdekesek. Szerinte a legnagyobb politikai teljesítményt este a "CÖF nyugdíjastagozata és a Fidesz" nyújtotta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!