szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ellenzék szerint újabb lépés a nyugati távolodás és a keleti közeledés útján, a kormány szerint átláthatóságot növelő lépés - ádáz vitára számíthatunk a parlamentben, amelyben ma a civiltörvény ügyében csapnak össze érvek, és vélhetően az érzelmek. Sorosozás, oroszozás, putiynozás várható minden mennyiségben. Kövesse velünk a vitát élőben!

Most érkezett

Az Oktatási Hivatalt “ráuszították” a CEU-ra

A diktatorikus rezsimekben mindig szükség van az ellenségekre. Bárándy felvázolja, hogyan épül fel egy ilyen rendszer, itthon is Oroszország a példa. Arra emlékezteti Gulyást, hogy a FARA 1938-ban keletkezett, egy évvel rá kitört a második világháború, ezért nem lehet ezzel érvelni.

Milyen párhuzamok vannak a putyini Oroszország és Magyarország között? Bárándy a média helyzetét hozza fel példaként, TV2, közmédia. Putyin álellenzéket hozott létre, a 2014-es magyarországi választásokon kamupártok indultak, ezt a Fidesz által elfogadott választási törvény tette lehetővé.

Az Oktatási Hivatalt “ráuszították” a CEU-ra. Felidézi, hogy néhány éve Orbán utasítására indult eljárás a Norvég Alapot kezelő szervezetek ellen.

GNGO – Oroszországban így nevezik a kormány által létrehozott álcivilszervezetket, itthon ezt a szerepet az Alapjogokért Központ tölti be, mondja Bárándy. Ő maga “nem szerelmes egyik civilszervezetbe se”, kormányon komoly vitája volt a TASZ-szal. Reméli, hogy lesz is még ilyen konfliktusa velük.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A lex CEU édestestvére

Bárándy Gergely (MSZP) következik. Egyetért Orbánnal abban, hogy “háború folyik”, de abban téved Orbán, hogy a keresztény világ és a multikulti között zajlik ez a harc. Valójában a demokratikus és az autokratikus berendezkedés küzdelméről van szó.

Szakmai alapon nem lehet vitázni a civiltörvényről, mondja Bárándy. A Fidesz azért akar ilyen alapon beszélni a javaslatról, hogy a “közvélemény ne lássa a fától az erdőt”. Bárándy szerint Orbán közvetlen utasítása volt a törvény, amelynek “édestestvére” a lex CEU.

“Az emberi jogok hangoztatásának ürügyén”

Vitányi szerint is egy egyszerű törvényről van szó, ezért nem fogja kitölteni a 15 perces időkeretét. Vitányi is az amerikai FARA nevű szabályozással érvel, sok más ország is követte ezt a példát, többek között Izrael.

Izraelben “az emberi jogok hangoztatásának ürügyén” szóltak bele a közéletbe a külföldről támogatott civilszervezetek.

Az alkotmányos követelmények mellett a nemzetközi egyezményeknek is megfelel a civiltörvény.

A baloldali pártoktól nem is vártak mást, mint a hisztériakeltést, hiszen ők is idegen érdekeket szolgálnak. A Jobbik pedig egyszerűen elárulta a szavazóit. Felidézi, hogy néhány éve a Jobbik hasonló, sőt még szigorúbb szabályozást vezetett volna be.

Jönnek a vezérszónokok!

Vitányi József (Fidesz) kezdi a felszólalások sorát.

Neutrális törvény

A napi politikai érdekek miatt alakult ki “hisztéria”, és ha nem lett volna a lex CEU, akkor nem lenne ekkora tiltakozás a civiltörvény ellen, magyarázta Gulyás.

Szégyenteljesnek nevezte az LMP hozzáállását; a párt az elsők között tiltakozott a “neutrális” törvény ellen. Az sem menti fel Hadházy Ákost (rá utalt Gulyás), hogy korábban a Fidesz politikusa volt.

Változhat a civiltörvény végleges formája

Most a Frontexet idézi a Fidesz alelnöke. Az EU határvédelmi szervezetének jelentése szerint a menekültekkel foglalkozó jótékonysági szervezeteket vizsgálni kell, mert kapcsolatba kerülhetnek embercsempészekkel.

Az Alaptörvény több jogot biztosít a civileknek, mint a korábbi alkotmány. Nem tartják negatívumnak, ha valaki külföldről kap támogatást. Megbélyegzés maximum politikai vélemény lehet, de ez is csak az ellenzékre igaz.

Változhat a törvény végleges formája, készek a vitára, mondja Gulyás.

Értelmetlen a vita

Értelmetlen a vita arról, hogy ezek az adatok most megismerhetőek-e, mondja Gulyás. A kettős könyvitelre nem kötelezett szervezeteknél nem minden támogatás ismerhető meg.

A javaslat nem követ orosz mintát, nem is tartják követendőnek az orosz utat, hangsúlyozta. Szankciókkal sem jár majd a civiltörvény. Az amerikai szabályozás sokkal szigorúbb, érvel Gulyás.

Hisztériát emleget Gulyás

Gulyás Gergely kezdi a felszólalások sorát. A Fidesz alelnöke szerint egyszerű törvényjavaslatról van szó és gerjesztett hisztériát emleget. A javaslat célja az átláthatóság, semmi más. Nincs szó semmiféle megbélyegzésről.

Kezdődik a civiltörvény vitája!

A törvényjavaslatot nem a kormány, hanem Gulyás Gergely, Kósa Lajos és Németh Szilárd terjesztette be. Lázár János a tegnapi ülésnapon erről azt mondta, hogy a kormány "nem ismeri a jogalkotók szándékát".

Összecsapnak az érvek és az indulatok

A civiltörvény tervezetéről több civil szervezet többször elmondta nem jó másra, mint megbélyegzésre. A kormány folyamatosan a nagyobb átláthatóságra hivatkozik (no meg a pénzmosásra és a terrorizmus elleni harcra), amelynek a politizáló NGO-kra is vonatkozni kéne, de ezt az amúgy egyéni képviselői indítványban benyújtott, tehát hivatalosan nem kormányelőterjesztés nem segíti ezt jobban, mint a jelenleg érvényben lévő rendelekzések. Most ezeket adják elő nemsokára a képviselők. 

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!