szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Zacher augusztus végén mondott fel, azonnali hatállyal kirúgta a honvédelmi miniszter. Most visszamenne a sürgősségire. Három hete adta be pályázatát, de még kapott választ.

"Nem akarok főnök lenni, szeretnék visszamenni dolgozni a Honvédkórházba" - mondta Zacher Gábor toxikológus, a Honvédkórház sürgősségi osztályának korábbi vezetője a Magyarul Balóval című műsorban. Zacher augusztus végén mondott fel pénz és eszközhiányra hivatkozva, később kiderült, a szerződése év végén amúgy is lejárt volna, amelyet a Honvédelmi Minisztérium nem akart meghosszabbítani. Zacher a felmondási idejét sem tölthette ki, azonnali hatállyal felmentette a miniszter.

Zacher a műsorban azt mondta, részállásra adott be pályázatot, egy hónapban négy12 órás éjszakai műszakot vinne, hétfőnként.Három hete adta be a pályázatot, még nem érkezett rá válasz. Az RTL Klub műsorában többször elmondta, szeretett a Honvédkórházban dolgozni.

Arra a kérdésre, hogy miért hallgatott eddig illetve töröltetett interjút, Zacher azt mondta,

nem akarok senkit sem bántani. Amikor felálltam, elmondtam, azért állok fel, mert a minimumfeltételek 60 százalékát nem teljesítik a kórházban, és így nem tudnak felelősséggel beteget ellátni.

A kollégái szemébe sem tudott nézni.

Ilyen feltételek mellett szenvedtünk az ellátással. Napi 160 beteg, és volt olyan, hogy én voltam egyedül szakorvos a műszakban, holott háromnak kellett volna. Okos, ügyes, jófej fiatalok voltak velem, de aki egy éve végzett az egyetemen, világos, hogy tudás, tapasztalat, készségek szempontjából nem ott tart, mint egy szakorvos, 15 éves tapasztalattal.

Zacher 2015-ben lett a sürgősségi osztály vezetője, személyzeti kérdéssel akkor is volt már egy kis probléma, de utána ez rendeződött. A felmondása előtti másfél-két évben bombázták levelekkel az elöljáróságot, hogy sorra távoznak az emberek, mert kifáradtak, kiégtek, és keveset kerestek. Mindig csak azt válaszoltak, megoldják, de ez elsikkadt.

Úgy gondolja, távozásával "megdöntött egy dominót", ami végigszaladt a történeten, hiszen utána megemelték a kollégák fizetését. A feltételek is javultak, bár sürgősségi szakorvosból továbbra is hiány van, műszerek is érkeztek, bár még abból sem a teljes portfolió. Azt reméli, idővel ez is teljessé válik. Ez egy 21. századi kórház,

ha feltöltik a rendszert pénzzel, szakemberrel, ugyanolyan lehet, mint amilyen a híre is.

Arra a kérdésre, hogy vezetése alatt meghalt-e valaki azért, mert nem volt orvos vagy műszer, Zacher azt mondta, amiatt nem. Hanem - kérdezett vissza Baló.

Mert meghalnak az emberek. Behoznak valakit újraélesztve úgy, hogy nem működik a szive, kap egy tüdőembóliát, vagy egy végstádiumú daganatos beteget, akit már nem vesz fel az osztály, így ő a sürgősségi osztályon hal meg.

Zacher azt mondta, több mint 64 ezer betegből 330 ember halt meg 2017-ben a sürgősségin.

Nem gondolnám, hogy megelőzhető okból meghalt volna valaki

- tette hozzá.

No go zóna

A Honvédkórház sürgősségijéről különösen sok ijesztő történet keringett – nyilván ez összefüggésben áll azzal, hogy a legnagyobb kórházként a legleterheltebb is. Márciusban egy háziorvos, Mateisz Erzsébet egyenesen no go zónának kiáltotta ki, miután meghalt egy betege, akit először a sürgősségire vittek be, de onnan – a háziorvos állítása szerint nem megfelelő ellátás után – hazaküldtek. Az idős nő másnap visszakerült a kórházba, azonban egy másik osztályon a gondos ellátás ellenére nem tudták megmenteni az életét. Mateisz akkor azt mondta, az eset után próbált kommunikálni a kórház vezetésével, de lepattant róluk. A minisztérium szerint nem igaz, hogy nem látták el az idős asszonyt, bár azt nem részletezték, mi volt a szakszerű ellátás.

Egy másik, fél napig várakoztatott, majd elhunyt, súlyos beteg férfivel kapcsolatban Zacher Gábor, a sürgősségi osztály vezetője korábban azt mondta, a lelkiismeretük tiszta, szakmai hiba nem történt, de a kapacitások végesek.

Márciusban megkérdeztük a HM-et, hogy ezek után milyen változtatás szükséges, de a válaszukból úgy tűnt, semmilyenre. Annyit írtak, "a Honvédkórház orvosai, úgy ahogyan eddig, ezután is az esküjükben vállaltak szerint mindent megtesznek a betegek gyógyítása és felépülése, valamint az emberi élet megmentése érdekében".

Most egy újabb beteg halt meg a kórházban. Pár hete megírtuk, a radiológushiány is drámai az intézményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!