szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 70 oktató írta alá az ELTE BTK Történeti Intézetének nyilatkozatát.

Közleményben vállalt szolidaritást a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) dolgozói mellett az ELTE BTK Történeti Intézete. A közleményben hangsúlyozzák, hogy a tudomány hatékony működéséhez elengedhetetlen az autonómia, az MTA önálló működését és költségvetését pedig az érvényben lévő törvények szavatolják, a most tervbe vett átalakítások azonban mindezt kockáztatják, és így nem a tudomány fejlődését és Magyarország javát szolgálják.

"Mi, az ELTE BTK Történeti Intézetének dolgozói méltánytalannak tartjuk, hogy egy szakmai szempontból hibás tudományirányítási kísérlet több ezer kutató, akadémiai dolgozó munkáját és megélhetését sodorja veszélybe egyik napról a másikra, és ezzel számos értékes kutatást tesz lehetetlenné" – írják a történeti intézet oktatói, akik hozzáteszik, hogy az egyetemen ők is "évek óta hasonló külső megszorítások és a minőségi munkát akadályozó intézkedések áldozatai", ezért kiállnak akadémiai kollégáik mellett, és szolidaritást vállalnak velük.

Emellett azt is javasolják az akadémiai dolgozóknak, hogy egyeztessenek a közös kiállásról.

A Magyar Politikatudományi Társaság szintén nyilatkozatot adott ki, amelyben az MTA kutatóintézeti hálózatát érintő átalakítás azonnali leállítását, illetve az érintett szereplőkkel történő érdemi tárgyalások haladéktalan megkezdését követelték.

A szervezet azt írta, az átalakítás "oka és célrendszere részben ismeretlen", mert az MTA kutatóintézeteinek teljesítménye nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó, ezért "az MTA kutatóközpontjai, ezen belül is az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont intézetei egzisztenciális ellehetetlenítésének veszélyét okozó felelőtlen kormányzati magatartás számunkra elfogadhatatlan".

Hozzáteszik, hogy a tudomány autonómiájának sérelmét jelentő beavatkozás megengedhetetlen és szerintük egyben Alaptörvény-ellenes is, mert tudományos kérdésekben a politika nem lehet kompetens.

Az MTA egy korábbi közleménye szerint komoly anyagi gondokkal küzdenek az intézmény állami költségvetésének felfüggesztése nyomán, a minisztérium szerint viszont van elég pénze az MTA-nak így is. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökénél a hónap végéig lehet pályázni arra a pénzre, amelyet a Magyar Tudományos Akadémiától vont el a tavaly elfogadott költségvetési törvénnyel a kormány, ezen azonban az MTA kutatóintézetei mellett egyetemi és állami kutatócsoportok is pályázhatnak, köztük a kormány alapította intézetek is. Az MTA dolgozói nyilatkozatban fordultak a kormányhoz jelezve, hogy a finanszírozási problémák miatt mintegy ötezer kutató és nem kutató státuszú munkavállaló került bizonytalanságba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!