szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gyengült az Európai Néppárt, a szocialisták is kevesebben lesznek, mint eddig voltak, mégsem sikerült az áttörés a bevándorlásellenes populistáknak az Európai Parlamentben. Igaz, győztek Olaszországban és Macronékat is kínos helyzetbe hozta Le Pen pártja, de eközben a liberálisok és a zöldek is erősödtek, így ők lehetnek a királycsinálók. Írásunkban nyomon követheti az eredmények alakulását, és az első reakciókat is.

Most érkezett

Guy Verhofstadt: Mi leszünk a mérleg nyelve

Hatalmas ambíciókkal vág neki a következő ciklusnak a liberális ALDE és a Macron-féle Renaissance új európai képviselőcsoportja. Guy Verhofstadt legalábbis úgy látja, 100 képviselőjük is lehet a következő Európai Parlamentben, ezért többé nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, és nem csak a szociáldemokratákon és az Európai Néppárton fog múlni, hogy ki lesz az Európai Bizottság következő elnöke.

„Nem lesz nélkülünk Európa-párti többség, és ezt arra fogjuk használni, hogy az olyan fontos ügyekben, mint az adózás, a migráció, a klímaváltozás vagy a kereskedelem ambiciózusabb Európát építsünk” – mondta.

Verhofstadt hozzátette, hogy csak olyan bizottsági elnököt fognak támogatni, aki kiáll a közös európai értékek mellett.

Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy a francia Nemzeti Gyűlés az exit pollok szerint legyőzte Renaissance-t, csak annyit mondott: Macron szereplése nekik nem bukás, hanem győzelem.

„Huszonkét mandátumuk lesz az EP-ben, az ALDE és a többi párt támogatásával így a mi képviselőcsoportunk összesen 100 képviselőt küldhet a parlamentbe, ami hatalmas eredmény” – mondta.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Szlovéniában Orbán szövetségesei végeztek az első helyen

Az Orbán Viktor közeli szövetségesének számító Szlovén Demokrata Párt (SDS) szerepelt a legjobban a szlovéniai EP-választáson, a Fideszhez közeli befektetők kezében lévő Nova24 tévé közlése szerint a bevándorlás ellenes párt 24-25 százalékot szerzett, és ezzel 2-3 EP-mandátumot szerezhet. A második a Marjan Sarec Lista 19-21 százalékkal, míg a szociáldemokratáknak 17-19 százalék jutott a Parsifal közvélemény-kutató intézet szerint. Utóbbi pártok 2-2 helyzet juthatnak.

Az SDS vezetői korábban közölték, a párt kilép az Európai Néppártból, ha onnan kizárják a Fideszt. Orbán a hét végén videóüzenetben kérte fel a szlovénokat, hogy szavazzanak az SZDSZ-re, a videó a párt Facebook-oldalán jelent meg.

A svédeknél szocialista győzelmet jósolnak, de megerősödött a szélsőjobb

Svéd exit poll adatok szerint a szociáldemokrata párt nyerheti az EP-választást 25,1 százalékkal, míg az Európai Néppárthoz tartozó Mérsékelt Párt 17,6 százalékot szerzett, a szélsőjobboldali Svéd Demokraták pedig eddigi legjobb EP-eredményüket elérve, öt évvel ezelőtthöz képest 7 százalékkal erősödve 16,9 százalékot.

A liberális Centrum Párt 10,3 százalékot szerzett, a Zöld párt pedig 9,5-et.

Nigel Farage tarolt a briteknél

Minden idők legabszurdabb szavazásának szokás már nevezni a britek európai parlamenti választását, hiszen az Egyesült Királyságnak a korábbi tervek szerint már ki is kellett volna lépnie az EU-ból, ám a konzervatív kormány képtelen volt elfogadtatni a parlamenttel az erről szóló megállapodást. Ezért a briteknél is meg kellett szervezni a voksolást, pedig a mostani tervek szerint október 31-ig távoznak – az EU persze ebben sem bízott, így járulhattak a britek az urnákhoz.

Nigel Farage

Az eredményt a Brexit határozta meg, pontosabban a nagy pártok határozatlansága a kérdéssel kapcsolatban. A büntetés pedig egészen durva: az előzetes becslések szerint a csütörtökön rendezett választáson tarolt Nigel Farage új formációja, a Brexit-párt. A BritainElects prognózisa szerint a párt 31,6 százalékot szerezhetett meg. A második helyen gyakorlatilag holtverseny van a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt és a Brexit-pártiak ellenpontja, az EU-tagságot támogató Liberális Demokraták között, 18,9-19,1 százalékkal. A konzervatívok a negyedik helyre szorultak, az előrejelzés szerint mindössze 12,4 százalékot értek el, ami tízszázalékos visszaesés az öt évvel ezelőttihez képest.

És hogy fokozzuk a helyzet abszurditását: a Brexit-népszavazás előzménye éppen az volt, hogy öt évvel ezelőtt Farage akkori pártja, a UKIP szerezte meg a legtöbb mandátumot a briteknél. Ezt követően ígérte meg David Cameron akkori miniszterelnök, hogy népszavazást ír ki az EU-tagságról, ha megnyeri a következő parlamenti választást.

 

A zöldek örülnek

Még messze vagyunk a hivatalos eredményektől, de az Európai Parlament képviselőcsoportjainak vezetői már elkezdtek nyilatkozni az eredményekről Brüsszelben. A központi sajtóteremben Gabrielle Zimmer, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal elnöke úgy fogalmazott: „hihetetlenül örül” a magas részvételi aránynak. Szerinte a fiatalok a klímaváltozás elleni harc mellett döntöttek, és azt akarják, hogy még többet tegyenek érte.

Jóval hosszabban beszélt Ska Keller, a Zöldek frakcióvezetője, aki szintén nagyon boldog az eredményeik miatt, de a klímaváltozás elleni harc mellett kiemelt egy – a magyarok számára fontos – ügyet is: a jogállamiság melletti kiállást.

Keller szerint ugyanis a csúcsjelöltek közül is csak azt fogják támogatni, aki a demokratikus és jogállami Európai Unió mellett tesz hitet. Ebben persze nincs különösebb újdonság: a választásokig a zöldpárti frakció tagja volt Judith Sargentini holland képviselő is, aki a magyar jogállamiság helyzetéről szóló parlamenti jelentést készítette.

Az RMDSZ elégedett az eredményével

Kelemen Hunor szerint ha a szavazatszámlálás igazolja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) exit poll felmérés által előrejelzett szavazatarányát, az erdélyi magyarságnak erős képviselete lesz a következő öt évben az Európai Parlamentben.

Az RMDSZ-nek az egyik román közvélemény-kutató intézet 5,4 százalékos eredményt jelzett előre, ez pedig Kelemen Hunor szerint azt jelenti, hogy a szövetség 440-460 ezer szavazatot szerezhetett, ami jelentősen meghaladja a korábbi EP-választásokon szerzett szavazatszámot, és a legutóbbi parlamenti választásokon elért eredményhez hasonlít. 

Kelemen Hunor köszönetet mondott mindazoknak, aki a magyar szövetségre szavaztak. Úgy vélte, hogy a támogatásuk révén az RMDSZ-nek erős, határozott és kiegyensúlyozott hangja lesz az EP-ben. Megjegyezte: küszöbön áll az Európai Unió megreformálása, és reményei szerint az erdélyi magyarság is bele fog szólni a változásokba. Kelemen Hunor szerint az RMDSZ-es EP-képviselők fontos feladata lesz, hogy elfogadtassák a Minority SafePack európai polgári kezdeményezést.

Kelemen Hunor

Görögország – az ellenzéki Új Demokrácia az első

Az ellenzéki Új Demokrácia diadalmaskodott a görögországi EP-választáson, a konzervatív (EPP-s) tömörülés az exit pollok szerint 32-35 százalékos eredményt érhetett el, ami 8-9 százalékponttal több, mint a kormányzó Szirizára adott voksok aránya. A vereséget a Sziriza is elismerte, a párt vezetői ugyanakkor azt hangsúlyozták, a visszaesés korántsem olyan súlyos, mint azt az ellenzék jósolta a voksolás előtti napokban. A várható mandátumok számát egyelőre nem közölték.

Szocialista győzelem Spanyolországban

Az exit pollok szerint Spanyolországban a szocialista párt végzett az első helyen 30 százalékos eredménnyel, és ezzel 17 mandátumot szereznek az EP-ben. A párt így tovább halad az áprilisi előrehozott választáson szerzett lendülettel, és az EP szocialista frakciójának meghatározó pártja marad. A jobboldali Néppárt végzett a második helyen, tíz hellyel, ahogy a Ciudadanos (Polgárok) is, amely ugyancsak tíz helyet szerezhet. A baloldali Podemosnak nyolc hely juthat. A szélsőjobboldali VOX nyolc százalékot szerzett, ami két mandátumot jelent.

Egyik magyar párt sem jutott be Szlovákiából az EP-be

Ahogy a délelőtt kiszivárogtatott hírek is mutatták, a liberális koalíció nyerte az EP-választást Szlovákiában. A PS-Spolu a szavazatok 20,1 százalékát szerezte meg az előzetes becslés szerint, a második helyen Robert Fico pártja, a SMER végzett, a harmadik pedig a neonáci L'SNS lett.

Az MKP 4,96 százalékot ért el, amit azt jelenti, hogy a párt épp lecsúszott az 5 százalékos bejutási küszöbről. Még rosszabbul szerepelt a Most-Híd is, a párt mindössze 2,6 százalékot szerzett.

Mandátumbecslés: így nézne ki az új Európai Parlament

Az Európai Parlament honlapján megjelent egy mandátumbecslés, amely az előrejelzések alapján azt mutatja, hogy az Európai Néppárté lenne a legnagyobb frakció az új EP-ben 173 képviselővel, a szocialisták viszont Európában megőriznék második helyüket, és 147 képviselőjük lenne. A harmadik legnagyobb frakció eszerint a liberálisoké lenne 102 képviselővel, a zöldek pedig 71 képviselőt küldenének az EP-be.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!