szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhalasztották a szavazást Bocskor Andrea, Trócsányi László és Hidvéghi Balázs jelöléséről. Gál Kinga alelnök lett a biztonságpolitikai albizottságban.

Deutsch Tamást megválasztotta alelnökének az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága, a többi fideszes EP-képviselő azonban nem örülhetett. A képviselők elhalasztották a szavazást Hidvéghi Balázs (LIBE Állampolgári jogi, belügyi bizottság), Bocskor Andrea (CULT Kulturális és oktatásügyi bizottság) és Trócsányi László (AFCO, Alkotmányos ügyekkel foglalkozó bizottság) jelöléséről is.

Deutsch megválasztását 11-6 arányban fogadták el a szakbizottság tagjai, hárman tartózkodtak. Párttársai egyébként a többi között azzal méltatták, hogy

az elmúlt időszakban rengeteget tett a korrupció ellen.

Deutsch két és fél évig töltheti be a posztot.

Az Európai Parlament szociáldemokrata és liberális frakciója már korábban bejelentette, hogy az összes alakuló bizottságban le fogják szavazni a Fidesz és a lengyel jog és Igazságosság képviselőit. Döntésüket azzal magyarázták, hogy a két párt aláássa az Európai Unió közös értékeit. A volt lengyel miniszterelnök, Beata Szydlo jelölését valóban le is szavazták a Foglalkoztatásügyi és Szociális bizottságban.

A LIBE, a CULT és az AFCO bizottságokban, ahol magyarok voltak, már nem is jutottak el idáig, mert mindhárom esetben elhalasztották a szavazást azokról az alelnökökről, ahova az Európai Néppárt fideszeszes jelöltet terjesztett elő. A LIBE bizottságban - amely tavaly megszavazta a Sargentini-jelentést - öt perc szünetet kellett elrendelni, miután a Zöldek saját jelöltet állítottak a harmadik alelnöknek nevezett Hidvéghi ellen. Ezután döntött úgy az Európai Néppárt, hogy átgondolja a helyzetet, és a szavazás elhalasztását kéri. A negyedik alelnökről viszont szavaztak a tagok.

Még várnia kell
Túry Gergely

Hasonló okból kértek halasztást a kulturális bizottságban is, a képviselők a fideszes jelölt elleni tiltakozás miatt szerették volna elkerülni a konfliktust. Ezért Bocskor Andreáról július 23-án szavaznak. Az alkotmányügyi bizottságban viszont már el sem jutottak Trócsányi Lászlóig, ott első alelnök, a flamand nacionalista Gerolf Annemans jelölése okozott botrányt. Mivel a titkos szavazáson Annemans alulmaradt egy német szociáldemokratával szemben, a másik három alelnökről, köztük Trócsányiról elhalasztották a szavazást.

A biztonságpolitikai albizottságban (SEDE) este hat előtt döntöttek Gál Kinga jelöléséről, akit végül megválasztották második alelnöknek. Érdekesség, hogy mind Deutsch, mind pedig Gál esetében titkos szavazást kért a szociáldemokrata frakció, így nem tudni, hogy kik szavaztak igennel és kik nemmel a fideszes EP-képviselőkre.

Persze a nap nemcsak a fideszesekről szólt: Ujhelyi István (S&D), harmadik alelnök lett a Közlekedés és idegenforgalom bizottságban.

Az Európai Parlamentben nindegyik szakbizottságnak egy elnöke és négy alelnöke van. Az egyes bizottságok elnökségének a parlamenti erőviszonyokat kell tükröznie. Nem lehetséges például csak nőkből, vagy csak férfiakból álló elnökséget felállítani, vagy nem jöhet az egyes bizottságok összes alelnöke egyetlen tagállamból.

A frakcióvezetők múlt héten megállapodtak róla, hogy melyik posztokra kiket jelölnek. A szakbizottságok tagságának is jóvá kell hagynia ezeket a jelöléseket – erre kerül sor szerda délután Brüsszelben. Ez a jóváhagyás a legtöbb esetben csak formalitás, viszont többször volt már rá példa, hogy jobboldali, EU-ellenes jelölteket nem támogatott a szakbizottság tagsága, a frakcióvezetői szinten történt előzetes megállapodás ellenére sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!