szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fenyő-gyilkosságban felbujtással vádolt Gyárfás Tamás kedden kezdett védőbeszédbe, az első tárgyalási nap fél 4-ig tartott. A bíró szerint ha ilyen tempóban haladnak, négy nap is kellhet Gyárfásnak ahhoz, hogy vallomása végére érjen.

Most érkezett

Kibeszéli a szünetig

Már csak negyedóra van az előre meghatározott déli szünetig, ezért Gyárfás rá is kérdezett, hogy beszélhet-e még, de a bíró jelezte, hogy már csak 2 rövid pont van hátra, azt nyugodtan folytassa. Mindenesetre arra kérte, hogy próbálják betartani az időkeretet.

Gyárfás előtte kitért arra is, hogy megegyeztek arról Fenyővel, hogy nem támadják egymást. Külön kiemelt egy Farkasházy Tivadar által írt jegyzetet, amiről ők már másnap a Napkeltében kijelentették, hogy az humorba ágyazott volt, és egyáltalán nem állt szándékukban megsérteni Fenyő Jánost.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Egyszer szakította eddig félbe a bíró

Gyárfás láthatóan alaposan felkészült a maratoni vallomásra, az asztalon, aminél ül, egy hatalmas aktatáska hever, a nyilatkozat nagy részét fejből mondja, de egy előtte heverő paksamétából is sokat idéz. Amikor pedig szükséges, akkor a tárgyalóteremben felállított kivetítőn leveleket, iratokat, idézeteket mutat.

Mondanivalóját eddig csak egyszer szakította félbe a bíró. Amikor Gyárfás jelezte, hogy valamit jegyzőkönyvön kívül mond, gyorsan szólt, hogy ilyet nem tehet.

"Természetesen arra gondoltam, hogy kiegészítem az írásos vallomásomat” – javított gyorsan Gyárfás.

Az a bizonyos kézfogás

Ahogy várható volt, Gyárfás elég hamar előhozta azt a bizonyos kézfogást, ami közte és Fenyő János között történt meg az 1997-es sajtóbálon. De persze nem ez az egyetlen dolog, ami szerinte bizonyította, hogy nem voltak rosszban.

A fordulópontot Gyárfás elmondása szerint 1996 október 11-e jelentette, amikor a választott bíróság mellette döntött a Napkelte körül kialakult vitában. "Fenyő pragmatikus ember volt, az ellentét köztünk megszűnt, a párbajból győztesen kerültem ki."

Vallomása szerint innentől kezdve hagyták egymást, és mindenki tette a maga dolgát.

Sok a szünet

A tárgyaláson másodszor rendeltek el rövidebb szünetet, 11 óra után Gyárfás a Napkelte körüli vitákra tér rá. Továbbra is azt próbálja bizonyítani, hogy tévé körüli minden vita lezárult közte és Fenyő között, amikor 1996 október 11-én a választott bíróság a NAP TV Kft. mellett döntött.

Ezt már a nyilatkozat kezdetén is említette, Gyárfás eddigi teljes vallomása arra épült, hogy nem volt semmilyen indítéka Fenyő János megöletésére.

Népszava-cikkek kerülnek elő

Vallomásommal senkit nem akarok megsérteni, megbántani, vádolni, csak a pontatlanságokra szeretnék rámutatni – szögezte le Gyárfás, majd elkezd rátérni a pontos elemzésére a vádiratnak.

Az indítékok cáfolásával kezdi. Ezek első pontja az üzleti vita az RTV újság kiadása miatt, és a két vállalkozó közti feszültség. Gyárfás először is azt tagadta, hogy Fenyő János a vádiratban jelzett időszakban próbálta volna őt befeketíteni a médiában és a Népszavában negatív hangvételű cikkeket jelentetett meg volna róla. Ennek bizonyításához most benyújtotta a bíróságnak az akkori, 1993 áprilisától 1995-ig az összes, a lapban róla megjelent cikket.

Gyárfás nem érti, hogy az ügyészség miért nem használta a Népszava archívumát, ha egyszer az a rendelkezésére állt.

A Népszava ráadásul minden nap közölte a Napkelte előzeteseit – mutat be 1993-as újságkivágásokat a kivetítőn Gyárfás.

Három részben cáfolja majd a vádiratot

Ezután Gyárfás elkezdi sorra venni a vádirat állításait, mely felsorolja, hogy az ügyészség szerint miért lett volna indítéka Fenyő János megöletésére.

Gyárfás azt is megemlítette nyilatkozata elején, hogy három részben fog beszélni a részletekről kezdve az RTV újság kiadása és a Napkelte körüli vitáktól, Portik Tamás csapdáin át az általa vélt nyomozói hibákig. Megemlíti a Számvetés című filmről készült, szerinte megtévesztő értékeléseket is – itt külön említve a HVG-t. A pontokat diákon is kivetíti a tárgyalóteremben.

Gyárfás: Nincs mit beismernem

"Nincs mit beismernem, vallomást viszont kívánok tenni" – kezdi nyilatkozatát Gyárfás. "Ha már így hozta a sors, amit nagyon sajnálok, örülök, hogy végre tisztázhatom magam" – tette hozzá Gyárfás, aki írásban is benyújtotta védekezését.

"Fenyő János ellen nem léptem fel agresszíven, egész életem alapján eleve kizárt. A vitáimat mindig és mindenkivel nyíltan és érvekkel alátámasztva vívtam meg" – mondta Gyárfás, aki szerint az ügy szempontjából több érdektelen tanút is felvonultat a vádirat.

"A szembenállásunk azon alapult, hogy ki vezeti a Napkelte című műsort, de miután ezt lezártuk, megbékéltünk, peres ügyeinket lezártuk." Tudtával Fenyő is ugyanilyen pragmatikus ember volt, miután ez eldőlt, nem volt miről vitázniuk.

Még ha igaz is lenne a vita, abból semmilyen módon nem következik a felbujtás ténye – mondta. Gyárfás szerint a józan ész ellen szól, hogy valaki ilyen előzmények után parancsot adjon Fenyő megölésére.

Technikai szünet

Portik Tamás nyilatkozata után rövid technikai szünetet rendelt el a bíró, majd Gyárfás Tamás nyilatkozatával folytatják.

Portik Tamás időt kért, és kiszállt a tárgyalásból

Négy napra tűzték ki a tárgyalást, a bíró úgy tervezte, hogy ebbe Portik Tamás meghallgatása is belefér, de Portik Tamás a tárgyalás kezdetén időt kért a védekezés kialakításához. 

"Az életemről van szó, bíró úr" – indokolta Portik a kérést.

Azt nem mondta, hogy mennyi időre van szüksége, de egy-másfél hónapra tippelt. A bíró erre azt mondta, sokáig nem várhatnak, áprilisban, legkésőbb májusban folytatják a bizonyítási eljárást a meghallgatásával.

"A bűncselekményeket nem követtem el, a hanganyagot manipulálták" – mondta végül Portik, akinek védője szerint többnapos vallomás védencétől nem várható.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Gyárfás Tamás három nap alatt bizonyítaná be ártatlanságát

Napra pontosan a Fenyő-gyilkosság után 22 évvel kezdődik Gyárfás Tamás pere a Fővárosi Törvényszéken: a sportvezetőt az ügyészség felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberöléssel vádolja. Gyárfás – aki mellett ezúttal Portik Tamás is a vádlottak padján ül – háromnapos beszédre készül, hogy bebizonyítsa ártatlanságát.