szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kijött a Závecz Research Intézet (ZRI) szeptemberi felmérése.

Az elmúlt egy hónapban alig változtak a pártok támogatottsági adatai, derül ki a Závecz Research Intézet (ZRI) legfrissebb, szeptemberi felméréséből, melynek adatait kedden tették közzé.

A felmérés szerint a Fidesznek március és augusztus között 31-ről 36 százalékra nőtt a tábora, mostanra viszont valamelyest csökkent, 34 százalékon állnak. Az ellenzéki pártok közül továbbra is a DK a legerősebb, a múlt havival azonos, 10 százalékos a támogatóik aránya. A Momentum ismét 7, a Jobbik 6 százalékon áll, majd ugyancsak változatlan eredménnyel, 5 százalékkal következik az MSZP. A Párbeszéd, az LMP és a Mi Hazánk 2-2 százalékosak, a Kétfarkú Kutyapárt 1 százalékos. A pártnélküliek aránya 28 százalékról emelkedett 30 százalékra.

A biztos pártválasztók csoportjában a Fidesz 50 százalékos, a DK eddigi legjobb eredményével, 18 százalékos. A Momentum 10 százalékos támogatói körrel rendelkezik az aktív szavazók körében, a Jobbiknak 9, az MSZP-nek 6 százaléka van. Ebben a hónapban az elkötelezett szavazók körében is azonos a Mi Hazánk, az LMP és a Párbeszéd támogatottsága – ők 2-2 százalékot érnek el.

A kutatás szerint a Fidesz, illetve az ellenzéki együttműködésben résztvevő hat párt összesített támogatottsága nagyon közel áll egymáshoz: a teljes választókorú népesség körében 34-32-re, a biztos pártválasztók között 50-47-re vezet a kormánypárt. “A Fidesz előnye, hogy szavazótábora régóta stabil nagyságában és többé-kevésbé összetételében is. Ebben a parlamenti ciklusban a kormánypárt legalacsonyabb támogatottsága 31százalék volt, a legmagasabb 36 százalék, az átlagos pedig 33 százalék” – írja a felmérést végző Závecz Research Intézet.

A DK és az MSZP a 60 év feletti szavazók körében kedvelt, mindkét párt a teljes népességen belüli támogatottsági arányának közel dupláját éri el ebben a csoportban (18, illetve 9 százalékot). A Momentum kifejezetten népszerű a 30 év alattiak között, e korcsoportban a Fidesz mögött a második helyen áll, 13 százalékkal. A Jobbik a harmincas, negyvenes korosztályban kedveltebb az átlagosnál, itt 9 százalék támogatja.

Az ellenzéki pártok szavazótáborai iskolai végzettség szerint is különböznek valamelyest: a Jobbik leginkább a szakmunkás végzettségűek körében kedvelt, a DK és a Momentum az érettségizettek körében – a támogatottsági arányok másfélszeresei a teljes népességen belül mért arányoknál.

A települési sajátosságok közül kiemelendő, hogy az ellenzéki pártok zömének főleg a városokban erős a beágyazottsága. Az MSZP a fővárosban erős (9%), a DK a kis- és közepes városokban (14%), a Momentum mindegyik várostípusban (9-10%). A Jobbik a kisvárosok mellett leginkább a falvakból tudja hozni az ellenzéki együttműködésbe a szavazókat, 10-10 százalékot.

A felmérés másik eredménye szerint a kormánypárti szavazók valamivel aktívabbak, mint összességében az ellenzékiek: 55, illetve 51 százalék a biztos választási részvételt ígérők aránya. “Utóbbiak körében azonban jelentős eltérések vannak, amíg például a DK-sok körében 61 százalék biztosan ott lenne egy mostani választáson, addig az LMP-sek körében 30, az MSZP-sek között 44 százalék” – összegzett a Závecz.

Az adatgyűjtés 1000, 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár megkérdezésével zajlott, személyesen, szeptember 7-18. között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!