szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hivatalos megemlékezést nem tarthattak, elmaradt a túra is, de pár tucatnyian így is elmentek mécsest gyújtani a Várba és a Széna térre.

Pár tucat ember vett részt azon a be nem jelentett eseményen, amin a náci német és a magyar hadsereg katonáinak 76 évvel ezelőtt kitörési kísérletére emlékeztek csütörtökön. A megjelenők mécseseket gyújtottak a Kapisztrán tér, illetve a Széna téri gyorsétterem között.

Máté Péter

A szovjet ostromgyűrűből 1945 február 11-én próbáltak kitörni a Budai Várba beszorított katonák, a kétségbeesett kísérlet véres kudarcba fulladt. A megemlékezések sokszor keltenek konfliktusokat és visszatetszést, miután az évfordulót kisajátították, és a becsület napjává nevezték át a magyar neonácik.

A kitörés napjától a becsület napjáig: miért nem tudjuk meggyászolni Budapest ostromát?

Hetvenöt éve a mai napon törtek ki a német és a magyar katonák a Budai Várból. A megemlékezések körül eddig is volt botrány, idén talán még nagyobbra is nőtt, mint eddig. Hogyan jutott oda az ország, hogy a magyarságot érintő egyik legnagyobb tragédiára, Budapest ostromára nem lehet békésen emlékezni?

Helyszínen tartózkodó kollégánk szerint az eseményre érkezőket egy magát nem szervezőnek nevező férfi figyelmeztette rendszeresen, hogy ne csoportosuljanak, és tartsanak távolságot. A járványhelyzet miatt nem lehetett volna semmilyen demonstrációt tartani, idén ezért el is maradt a kitörés napi emléktúra.Beszédet nem mondott senki, rendkívüli esemény kollégánk szerint egy kisebb szóváltást kivéve nem történt, a környéken járőröző rendőröknek nem akadt dolga.

Máté Péter

Az eseménnyel párhuzamosan Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese, valamint Őrsi Gergely II. kerületi polgármester tartott sajtótájékoztatót és osztott szórólapot a tragikus esemény szélsőjobboldali kisajátítása ellen tiltakozva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!