szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Reggel óta nem működik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér orvosoknak, mentősöknek és patikusoknak szóló része sem. Ameddig nem áll vissza minden, az orvosok le sem tudják kérni a betegadatokat. Az operatív törzs szerint rendkívüli terheléses támadás történt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nemcsak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér lakossági szolgáltatásait sikerült bedöntenie a Pfizer-vakcinákra bejelentkezni vágyó tömegnek, hanem a teljes rendszer leállt - értesült a hvg.hu. A problémát déli tájékoztatóján az operatív törzs is megerősítette.

Mint megtudtuk, reggel 7 órától órákra megszűnt a kórházak közti EESZT-kommunikáció. “A lakossági rész itt ezredrangú: ha a sürgősségi osztályon például vércsoportmeghatározást kell kérni, az orvosok nem tudják lekérni a beteg előzményeit” – mondta egy budapesti kórházban dolgozó forrásunk.

Bár a késő délelőtti órákban sikerült elindítani a rendszert, forrásunk szerint reálisan nézve órákig fog tartani, ameddig teljesen megjavul. Az első pár perc működés után például újra összeomlott, azóta pedig a cikkben is látható hibaüzenetet kapják a kórházi dolgozók.

A probléma az orvosokon kívül érinti a mentősöket, akik szintén az EESZT-n keresztül kérik le a betegek adatait, de kihat például a patikák és a háziorvosok munkájára is, ahol információink szerint szintén akadozik a receptek felírása és kiadása. “Egyszer-egyszer működik, de alig” – mondta egy névtelenséget kérő háziorvos.

Bár az EESZT reggeli hibaüzenetében azt állította, a szolgáltatások működnek, ez forrásunk szerint nem igaz, a leállást pedig már érzékelte az állami és magánegészségügyi szektor is.

“Ez nem történhetett volna meg, ha megfelelően felkészülnek rá tartalékszerverekkel, óriási probléma, hogy az egész egészségügy kettőre van ráengedve. Az, hogy a beteg nem tudja lekérni a laborját, egy dolog, de itt nagyobb dolgokról van szó” – mondta forrásunk.

A rendszer visszaállításakor ráadásul szerinte benne van a veszélye egy újabb leállásnak is.

"A betegellátáshoz kapcsolódó dokumentumokkal nem lesz gond, utólag felmennek a térbe, de ha az orvos felír egy Algopyrint, az nem fog. Ha újraindul, órákig fog tartani mire helyreáll, hiszen több ezer dokumentum várakozik a feltöltésre, az pedig lelassítja.”

Mióta bedőlt a rendszer, a kórházak előtt óriási sorok kanyarognak oltásra várva.

Kiss Róbert az operatív törzs tájékoztatóján azt mondta, rendkívüli terheléses támadás érte az informatikai rendszert, ezért nem lehet jelentkezni védőoltásért. A leállás a receptfelírást is érintette.

"A támadást felelőtlen emberek követték el, ilyen támadás más országban is előfordult" – tette hozzá. A helyreállítást soron kívül intézik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!