szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányhoz és a lakossághoz is szól Freund Tamás MTA-elnök, aki szakértői vélemények alapján állította össze javaslatait.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Bár még viszonylag alacsony az új regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma, az emelkedő tendencia világosan látszik, és ezt jelzik az Nemzeti Népegészségügyi Központ szennyvízvizsgálatai is. Azt a kormány sem tagadja, hogy Magyarországon lesz negyedik hullám, korlátozó intézkedéseket azonban eddig nem vezetett be, és az oltási program is aggasztóan lassú.

Megszólalt viszont Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, aki az MTA honlapján – szakértők véleménye alapján összeállított – javaslatokat fogalmazott meg nemcsak a lakosságnak és a kormánynak, hogyan készüljenek fel a negyedik hullámra.

Az MTA elnöke szerint a legfontosabb, hogy akik még nem tették meg, azok minél hamarabb oltassák be magukat.

„A világ számos országából érkező beszámolók tanúsága szerint a negyedik hullám során kórházba vagy lélegeztetőgépre került Covid–19-betegek csaknem 90%-a az oltatlanok közül kerül ki” – írta.

Freund a harmadik oltást egyelőre azoknak javasolja, akik szervezetében nem mutatható ki ellenanyag. Ennek vizsgálata ezért kiemelten fontos a 60 év felettiek, az immunhiányos vagy csökkent immunitást okozó kórképekben szenvedő betegek és a fertőzésnek fokozottan kitett (pl. egészségügyben dolgozó, közszolgálatot ellátó) állampolgárok esetében. Az MTA elnöke állásfoglalásában leszögezi: fontosnak tartják a 12-18 éves korosztály oltását, és egyetértenek az iskolákban elindított oltási kampánnyal.

Az MTA szakértői több javaslatot is tettek a kormánynak, amik segíthetnek a járvány következő hullámának megelőzésében. Ezek a következők:

  • a kötelező oltási regisztráció eltörlését, az oltások széles körű beadási lehetőségének bővítését, az oltások ajánlásában és beadásában dolgozó orvosok lehetőség szerinti tehermentesítését;
  • a veszélyeztetettek és az idős korosztály antitestszint-mérésének lehetővé tételét állami támogatással;
  • az elzárt, gyakran szegénységgel küzdő településeken az oltásban való részvétel támogatási lehetőségeinek feltárását és bevezetését;
  • vizsgálatok végzését a vakcina visszautasítása okainak jobb megértése, valamint az átoltottság területi, szociális és gazdasági egyenlőtlenségeinek feltárása céljából, majd ezek alapján megtervezett intézkedések végrehajtását;
  • a védettségi igazolvány és a maszkviselés előírását a nagyobb tömeget vagy fokozottan érzékeny populációt fogadó, elsősorban zárt terű események látogatásához, amint a járványhelyzet alakulása indokolttá teszi.

Az állásfoglalásban Freund kitért arra is, hogy az MTA Orbán Viktor miniszterelnöktől felkérést kapott egy poszt-Covid-stratégia, továbbá egy hosszú távú általános pandémiás terv kidolgozására, amire a kormány az MTA bázisköltségvetésében 2022-től jelentős forrást biztosít. A kormány ezenfelül négy akadémiai nemzeti program indítását támogatja, amelyek közül az egyik a Covid-kutatásokra alakuló konzorcium lesz.

Az MTA emellett határozottan állást foglal azok ellen a főleg a közösségi médiában terjedő, hamis, tudománytalan információk ellen, amelyek a védőoltásokról terjesztenek megalapozatlan, esetenként teljesen értelmetlen álhíreket, és ezzel elbizonytalanítják az oltásra jelentkezőket.

„A védőoltások nem jelentenek százszázalékos védelmet, és előfordulhatnak mellékhatások is, így ezek folyamatos és nyilvános követése kiemelt jelentőségű feladat, ám ez csak szigorú, transzparens tudományos módszertannal végezve szolgálja a lakosság és a népegészségügy érdekeit” – írta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

"A politika élhet megrendelésekkel" – Freund Tamás a HVG Teraszon

Már két hónapja hiába vár egy találkozóra Orbán Viktorral az Akadémia első embere. Freund helyre kívánja állítani a tudományba vetett bizalmat és el akarja érni, hogy a tudósokat újra partnernek tekintse a politika: "Egy év elég lesz rá" – bizakodik. M. Kiss Csabának beszél arról, hogy milyen szabályokat kellene betartani a kormánynak, s melyek Palkovics László innovációs miniszter "kedvenc területei".