szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vagy célponttá válhatott a technikai területen dolgozó NBSZ-es tiszt, vagy tesztelési célzattal kerülhetett a telefonjára a kémprogram.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A titkos megfigyeléseket, lehallgatásokat intéző Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) egyik tisztjének telefonszáma is felbukkan a Pegasus kémszoftver célpontjainak listáján – írja a Direkt36.

A cikk szerint a telefonszámot egy olyan személy használja, aki az NBSZ technikai területén dolgozott, illetve dolgozhat ma is. Ez a részleg kezeli többek között a kémszoftvereket is. A Telexen megjelent írás szerint az ugyanakkor nem világos, hogy miért szerepel a száma a listán. Két magyarázat lehet erre: vagy a tiszt maga is célponttá vált, vagy tesztelési célzattal tették a telefonjára a Pegasust. A Direkt36 szerint mindkét verzió azokat a korábbi információkat erősíti, amelyek szerint a kémprogram magyarországi használata mögött a magyar állami szervek állnak.

Az oknyomozó portál felhívta az NBSZ-tiszt számát és közölték vele, hogy tudomásuk szerint ő a szakszolgálat munkatársa. Erre úgy reagált, hogy ha mindez valóban így van, akkor megérthetik, hogy a kérdéseikre miért nem válaszolhat. Az ügyre sem az NBSZ, sem a magyar kormány nem reagált.

Egy hete a Direkt36 arról írt, hogy Bodnár Zsolt rendőr dandártábornokot, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgató-helyettesét is célba vették a Pegasus kémprogrammal.

Direkt36: A TEK korábbi főigazgató-helyettesét is megcélozták a Pegasus kémprogrammal

Az oknyomozó portál szerint Hajdu János TEK-főigazgató bizalma korábban megingott helyettesében, Bodnár Zsoltban.

A Pegasus-botrány júliusban robbant ki, mikor a Direkt36 megírta, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni az izraeli kémprogramot Magyarországon is. A célpontként kiválasztottak között voltak tényfeltáró újságírók – köztük a hvg.hu volt újságírója –, a NER-es luxusutakat leleplező fotós, médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!