szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szombattól minden zárt térben kötelező lesz a maszkviselés, az egészségügyi dolgozóknak pedig elrendelték a harmadik oltást. Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában a járványügyi intézkedésekről beszélt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A járványhelyzettel kezdődött Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjúja. Nagy Katalin műsorvezető azt kérdezte, elég lesz-e ennyi intézkedés. A kormányfő azt mondta, bízik benne, de az összes virológus azt mondta, hogy nyakig vagyunk a negyedik hullámban és a neheze most következik, a számok is emelkedni fognak. Mindenki elkaphatja a vírust, de nem mindegy, hogy milyen következményekkel.

Akik nincsenek beoltva, azok életveszélyben vannak – tette hozzá Orbán.

Abban is egyetértenek a virológusok, hogy a védelmi intézkedések a vírustól nem védenek meg, a járvány terjedésének a sebességét lassítják. Az egyetlen dolog, ami megvéd, az az oltás. A második oltás után 4-6 hónappal az oltás védőereje gyengül, ezért indokolt a harmadik oltás felvétele – sorolta a miniszterelnök. Szerinte a harmadik oltás után védettségi szint jóval magasabb, mint a második oltás utáni.

Ha mindenki be lenne oltva, akkor nem lenne negyedik hullám, vagy inkább csak hullámocska lenne – mondta.

Jövő héten oltási akcióhét lesz, reggel 7-től este 7-ig lehet majd 101 oltóponton beadatni a vakcinát. Még várnak a döntésre, hogy be lehet-e oltani az 5 és 12 év közötti gyerekeket.

Orbán „nem akarja ekézni” az oltáselleneseket, de 10 millió emberből Magyarországon sok százezren nem élnénk, ha nem kaptuk volna meg a gyerekkori oltásokat.

Kijött a rendelet, ezeken a helyeken kötelező maszkot hordani szombattól

Megjelentek a részletszabályok. Az egészségügyi dolgozóknak megint tilos felmondaniuk.

Hozzátette azt is, hogy Magyarországon 10 millió adag oltás van, ezért nem igaz, hogy elfogynak a vakcinák, akkor is be tudnánk oltani az embereket, ha negyedik oltásra lenne szükség.

A kiskunhalasi járványkórház kiemelt kórház lesz, akkor nyitják meg, amikor szükség lesz rá.

A benzinár a következő téma. Orbán szerint az a legjobb, ha a kormánynak nem kell beavatkoznia, de nem lehet tétlenül nézni, hogy az árak az egekbe emelkednek. Egy napig ki lehet bírni, ha az ár magas, de ha már hetekig-hónapokig, „akkor reagálni kell”. Orbán szerint a magas benzinár nem csak azokat érinti, akiknek van autója.

Ha kell, akkor február után meghosszabbítják az benzinár befagyasztását, ha nem, „akkor elfelejthetjük” az egészet – mondta.

A miniszterelnök szerint már hetek óta dolgozik a kormány azon, hogy a kisvállalkozókra is kiterjesszék a rezsicsökkentést. A „nagyok ugyanis kibírják a magas rezsiárakat, a kicsik nem”.

Kitért természetesen az Európai Unióra is, a „brüsszeli bürokrácia vért hány a rezsicsökkentéstől, ott a multik diktálnak”. Emellett a kormányfő úgy látja, a baloldal is mindig ellene van a rezsicsökkentésnek, mindig abban reménykednek, hogy hátha most nekik lesz igazuk.

Orbán odaszúrt Márki-Zay Péternek is. „Van egy szó, amit az ember mond, amikor olyanokat hall, hogy kevesebbet használjuk az autót, vagy üljünk kevesebben az autóba, erről megvan a véleményem, de inkább nem mondom ki.”

A GDP a következő téma, Nagy Katalin is megjegyezte, hogy a növekedés kisebb lett, mint várták, de Orbán szerint ez azokat a terveket veszélyezteti, amiket erre az évre terveztek, nem a 13. havi nyugdíjat. Utóbbit egyben meg fogják kapni a nyugdíjasok, valamikor február környékén.

Orbán szerint az 5 és fél százalékos növekedés biztosan meglesz, de „lejjebb leszünk, mint a legoptimistább várakozások”. Ő egyébként saját megfogalmazása szerint "óvatos duhaj" volt.

A 13. havi nyugdíj a kormányfő szerint azért is fontos, mert a mai sikerek a szüleink, nagyszüleink munkájának köszönhetőek, ezért őket mindig meg kell védeni. A nyugdíjemelés nem csak arról szól, hogy több pénzük legyen, hanem azt is mutatja, hogyan gondolkozunk róluk. „A nyugdíj érzelmi kérdés, társadalmi igazságossági kérdés” – emelte ki.

Az interjú végén a 25 év alatti fiatalok szja-mentessége került szóba, amiről Orbán szerint már nagyobb vita volt, hogy belefér-e a költségvetésbe. Ő helyes döntésnek tartja, hogy végül sikerült ezt is megtartani, hiszen nem egyszerű megindulni az életben, hogy az ember ne mamahotelben lakjon. „A fiatalok is kapnak egy lehetőséget, és az időseket is megbecsüljük” – összegezte a kormányzati döntéseket a miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!