szerző:
Kacskovics Mihály Béla - Ká Zoltán - Túry Gergely
Tetszett a cikk?

Hivatalosan a kormány február 11-i sztrájkrendelete ellen tiltakoznak, azonban jóval mélyebb problémákról is vallottak kameránk előtt kedden az engedetlenségben részt vevő pedagógusok, valamint az őket támogató szülők.

Kedden 305 tanár döntött úgy, hogy polgári engedetlenség keretében megtagadja a munkát és így tiltakozik a kormány február 11-én kiadott rendelete ellen, ami szerint a pedagógusok munkabeszüntetését csak úgy engedélyezik, ha az „észrevétlen marad az intézmények működése szempontjából”.

A polgári engedetlenségre és munkamegtagadásra építő tiltakozási formát február 14-én alkalmazták először a Kőbányai Szent László Gimnázium tanárai, az ő példájukat pedig az elmúlt másfél hétben már 37 iskola tanári karának egy része követte. Az intézmények között az első napokban csupán budapestiek, vagy Pest megyeiek voltak, mára azonban akadnak tiltakozó tanárok Pécsen, Tatabányán, Szombathelyen és Miskolcon is.

Az első vidéki tiltakozó a miskolci Földes Ferenc Gimnázium egyetlen tanára volt, mára azonban egyre többen állnak a sarkukra a nem fővárosi, vagy nem Pest megyei tanárok közül is: a szintén miskolci Herman Ottó Gimnáziumban kedden 35-en tiltakoznak, a kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban 23-an, a tatabányai Pólya György Általános Iskolában ugyancsak 35-en, valamint a Pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban sem vette fel a munkát két pedagógus.

A Hermann Ottó Gimnázium tanára az Eduline-hoz eljuttatott nyilatkozatukban azt írták, hogy hat évvel ezelőtt többször is felhívták a figyelmet az oktatás „siralmas helyzetére”, a „korszerűtlen, túlzsúfolt, azóta több tantárgyból további lexikális ismerettel felduzzasztott tananyagra, ami gyermekeinket értelmetlenül túlterheli, ugyanakkor munkaerőpiaci esélyeiket rontja”.

Az intézmény pedagógusai nyilatkozatukban hozzátették, hogy kimerítettek minden lehetséges, törvényes figyelemfelhívási módot, részt vettek a január 31-i kétórás figyelemfelkeltő sztrájkban is. Mint írták, a február 11-i sztrájkrendelet megfosztja őket alkotmányos joguktól, egyúttal ellehetetleníti és nevetségessé is teszi a március 16-ra tervezett pedagógussztrájkot.

Budapesten tiltakozik a Móricz Zsigmond Gimnázium, a Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola, az Ady Endre Gimnázium (e három gimnázium tanárai videónkban szólalnak meg), illetve a Kosztolányi Dezső Gimnázium tanári karának egy része is, a Kosztolányiban tanító pedagógusok szolidaritásukat tanártársaikkal Facebookon is megmutatták.

A Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanárai lapunkhoz is eljuttatott nyilatkozatukban azt írták, hogy hisznek abban, „hogy polgári demokráciában a választott hatalom és a kormányzottak valós problémákról történő egyeztetése vezet megoldásokhoz. Az egyeztetések sikertelensége után a következő lépés a sztrájk lehetősége olyan feltételek mellett, amelyek biztosítják, hogy a munkabeszüntetésnek a társadalom számára is érzékelhető következményei legyenek. A rendelet ezt a lehetőséget veszi el tőlünk”.

A polgári engedetlenségben részt vevő iskolákról részletes, folyamatosan frissülő térképen is beszámolunk:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!