szerző:
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Magukat magánnyomozónak kiadva csalnak ki emberektől pénzt ismeretlenek. A csalók magánnyomozót kereső hirdetésekben találnak áldozataikra, akikkel telefonon felveszik a kapcsolatot, majd azonnali munkához látást és gyors eredményeket ígérnek, cserébe a mihamarabb átutalt előlegért. A valóságban soha többet nem jelentkeznek.

Antal Zsolt magánnyomozó, szolgáltatásait több platformon, köztük a joszaki.hu-n is hirdeti. Az oldal ajánlatkérők és szakemberek összekötésével foglalkozik, bárki regisztrálhat rá, hogy megfelelő „szakit” találjon valamilyen munkára, vagy hogy szolgáltatásait hirdesse. Az ajánlatkérők feladnak az oldalon egy hirdetést, a megfelelő szakember pedig felveszi velük a kapcsolatot.

Egy ilyen hirdetést látva hívott fel Antal Zsolt pár hónapja egy péceli lakost, aki magánnyomozót keresett. Az illető elmondta Antalnak, hogy elkésett, már korábban jelentkezett egy ember a felhívására és felvette vele a kapcsolatot, és az illetőnek rövid telefonos egyeztetés után a kért előleget (200 ezer forintot) is átutalta.

A hvg.hu-nak Antal elmondta: a magánnyomozók jellemzően nem kérnek előleget, ráadásul törvényi kötelezettségük a megbízóval személyesen is egyeztetni.

Csak aznap további négy hasonló átverésről, az utóbbi három hónapban összesen húsz esetről szerzett tudomást a magánnyomozó. Az ismeretlenek 70 és 200 ezer forint közötti összegeket csaltak ki megrendelőiktől, telefonszám hiányában azonban nem lehetett őket utólag beazonosítani. A csalók hamis nevet adnak meg a hirdetőknek és későbbi szerződéskötést ígérnek azzal, hogy a szerződéstől függetlenül máris munkához látnak.

A visszaélésekre megoldást jelenthetne, ha az oldal, ahol a magánnyomozók hirdetik magukat, valamiféle hitelesítési eljárás keretében ellenőrizhetné a szakembereket. Erre azonban az adatvédelmi törvény értelmében a joszaki.hu üzemeltetőjének nincs lehetősége – mondta el nekünk az oldal munkatársa, Móricz Krisztina. Közvetítőként nem kérhetnek szakképzettséget, vagy mint a magánnyomozók esetében, hatósági engedélyt igazoló személyes dokumentumokat az oldalon hirdetőktől, de még a személyazonosságukról sem győződhetnek meg a vonatkozó jogszabályi előírások miatt. A most felmerült visszaélések miatt a törvény egyik kivételszabályát alkalmazva elkezdték ellenőrizni az újonnan magánnyomozóként regisztrálókat, a hirdetők adatlapja és a rájuk adott visszajelzések pedig alkalmat adnak a gyanús alakok kiszűrésére, azonban nem mindenki ilyen elővigyázatos.

Antal szerint a csalók azt használják ki, hogy egyesek, akik szorult helyzetükben magánnyomozóhoz fordulnak, a gyors megoldás reményében hajlandóak gondolkodás nélkül a kért összeget átutalni. Feljelentés legalább egy esetben biztosan történt, ilyen ügyekben azonban a rendőrség legtöbbször tehetetlen: a megadott név hamis, a számlaszámhoz rendelt név szintúgy, a weboldalon feltüntetett adószám bárhonnan származhat, a pénzt pedig tovább lehet utalni, hogy aztán az készpénzre váltva végleg eltűnjön a szem elől.

Az oldal dolgozik egy olyan funkción, amely jelzi, ha egy magánnyomozó önként felajánlotta az oldalnak a hitelességét igazoló hatósági engedélyét, ezt ugyanis az információs törvény nem zárja ki. Talán ennek is köszönhető, hogy az utóbbi hónapban már nem értesültek hasonló visszaélésekől – mondta. A legtöbb esetben arról sem tudtak meggyőződni, hogy a csalók az ő oldalukon szemelték ki áldozataikat, ebben telefonszám hiányában csak akkor lehetnek biztosak, ha az átvert személy a weboldalnak jelzi a visszaélést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!