szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára a budapesti ukrán nagykövetnek is jelezte, hogy az ilyen nyilatkozatok nem segítik a partnerséget.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Magyarország kihasználta Oroszország Ukrajna elleni indított háborúját és zsarolja az Európai Uniót – nyilatkozta az ukrán energetikai miniszter tanácsadója csütörtökön a kijevi biztonsági fórumon. Olena Zerkal arról beszélt, hogy a magyar kormány most úgy érzi, bármit kérhet azért cserébe, hogy ne rombolja le az európai egységet. Szóba hozta a Barátság (Druzsba) kőolajvezetéket is, amely Ukrajna felől szállít olajat Magyarországra, és úgy fogalmazott: „helyes lenne, ha történne vele valami”.

A kijelentésre reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára, Menczer Tamás. A közösségi oldalára kikerült videóban azt mondta, hogy személyes megbeszélést folytatott Ljubov Nepoppal, Ukrajna budapesti nagykövetével (a tanácskozást az ukrán nagykövet kezdeményezte), akinek elmondta, hogy Magyarország minden bajban lévőnek segít, de a magyar energiabiztonságot támadó nyilatkozatok megdöbbentőek és elfogadhatatlanok. Közölte vele, hogy nagy megdöbbenéssel olvasta az ukrán energetikai miniszter tanácsadójának kijelentését.

Ez egy megdöbbentő és elfogadhatatlan nyilatkozat, nem segíti a partnerséget”

– jelentette ki Menczer, hozzátéve: a magyar kormány álláspontja világos, az ország energiaellátása biztosított, a magyar családokat és a rezsicsökkentést megvédték és meg is fogják védeni.

Arról nem beszélt az államtitkár, hogy Nepop milyen témák megvitatása érdekében kért tőle találkozót.

Az államtitkár elmondása szerint arról is beszámolt Nepopnak, hogy eddig 720 ezer menekült érkezett Magyarországra, ahol mindenkinek szállást és ellátást biztosítanak, segítik a gyerekek iskoláztatását és a szülők munkához jutását is, az Ukrajnába juttatott segélyszállítmányok mennyisége pedig megközelíti a kétezer tonnát. Közölte azt is, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter a varsói donorkonferencián ötpontos segélyjavaslatot ajánlott fel, amelynek része kórházak és iskolák újjáépítése, mobilotthonok szállítása is Ukrajnába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!