szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A választások közeledtével egyre torzult a kormánypárti lap narratívája az orosz invázióról, mostanra Putyint erőskezű vezetőként, az ukránokat pedig agresszorként mutatják be cikkeikben.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Jelentősen átalakult a kormánypárti szócsőnek számító Origo hangvétele a háború február 24-i kitörése óta – írja a Lakmusz. Az elemzés szerint az Origo a háború első heteiben tárgyilagosan mutatta be az eseményeket, valamint Vlagyimir Putyin és Volodomir Zelenszkij szerepét is, a háborúról orosz agresszióként írtak.

A portál kiemelten kezelte Orbán Viktor március közepi határlátogatását, valamint azt a rengeteget sulykolt üzenetet is, hogy az országnak a háborúból ki kell maradnia. Ugyanúgy nyomták azt a kormánypropagandát is, hogy az ellenzék a háború oldalán áll.

A magyar országgyűlési választások előtti napokban azonban torzult az orosz és az ukrán vezetőről festett kép az Origón: a portál Putyint határozott, erőskezű vezérként mutatta be, Zelenszkijről és Ukrajnáról viszont egyre kedveztőlenebb cikkeket publikáltak. A cikkeik között volt olyan is, amiben azt állították: az ukránok támadják Oroszországot (pl. „Oroszországot kezdte bombázni Ukrajna, lángol egy olajtároló”).

Az országgyűlési választások előtt felvett irányon pedig az azóta eltelt két és fél hónapban sem változtattak: mára inkább oroszbarát hangvétel vehető észre az Origo háborúval foglalkozó cikkeiben.

Június nyolcadikán az Origo rendkívüli hírként hozta le, hogy „elkezdődött a harmadik világháború”. A szövegben valójában csak az orosz állami televízió egyik műsorvezetőjét idézik, aki szerint „mindent elpusztító nukleáris háború jöhet, ha Ukrajnába továbbra is nyugati fegyverszállítmányok érkeznek”.

Cikkünk írásának pillanatában az Origo rendkívüli hírként írta: „Megdöbbentő hír az ukrán terrorról”. A lap a Mandiner korábbi cikkét szemlézte, a Mandiner az Indexet, az Index pedig a Sky Newst. Az Origo cikkében egy orosz vezérezredes azt állítja, hogy az ukránok civileket tartanak vissza a szeverodonyecki vegyi üzemben. Az orosz vezérezredes szavait nem erősítette meg független forrás.

Az Origo cikkének szépséghibája, hogy csak az eredeti hír lényegét nem írja le: hogy az oroszok az általuk bekerített szeverodonyecki vegyi üzem védőitől követelik az üzem feladását. A civileket pedig - ukrán források szerint - nem kényszerítik arra, hogy ott maradjanak, ők ugyanúgy menekültek az Azot gyárba, mint Mariupol lakóinak egy része az Azovsztal acélgyárba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!