szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Népszava információi szerint a főváros lehet a legnagyobb vesztese a beruházásokon való spórolásnak.

Lázár János vezetésével, spórolási céllal felülvizsgálják az állami beruházásokat, és ennek a főváros lehet a legnagyobb vesztese. A Népszava értesülései szerint ugyanis az Építési és Beruházási Minisztérium szinte valamennyi Budapestre tervezett állami projektet leállítana.

A lap szerint veszélyben van

  • a Galvani híd és a déli körvasút építése,
  • a Műegyetem rakpartot és a Kopaszi-gátat is érintő újabb budai fonódó villamospálya kialakítása,
  • a Ráckevei-Duna revitalizációja,
  • a Városmajor megújítása,
  • a csepeli és a gellérthegyi közpark, valamint a dunai evezős központ létrehozása,
  • a Városliget autómentesítése
  • és a dél-budai centrumkórház is.

A lap érdeklődött a minisztériumnál, ők azt írták, hogy „a kormány a jövőben – minden egyes ügyet külön vizsgálva – nem a felfüggesztésről dönt, hanem a beruházások folytatásáról. Ez a munka folyamatos, a mindenkori forrás-helyzettől függ. Az eddig elvégzett előkészítési, engedélyezési munkálatok azonban nem vesznek kárba, azokat a beruházások későbbi megvalósulásának alkalmával – ha kell módosítva azokat – felhasználjuk.”

Azt is írták, hogy a fent sorolt beruházásokra, ahogy minden állami beruházásra általánosan vonatkozik az a kormányhatározat, amely a Magyarország szomszédjában zajló háború idején, a tartalékképzés miatt felfüggeszt, majd felülvizsgál minden olyan állami beruházást, amelynek kivitelezése még nem kezdődött meg.

A Népszava szerint a minisztérium állítását, hogy a projektek leállításával nem veszik kárba az eddig elvégzett előkészítő munka, például a csepeli HÉV esete nem támasztja alá. Rámutatnak, hogy a H7 vonal fejlesztésének és meghosszabbításának leállítását a projektet elindító, az új kormány által felszámolt Budapesti Fejlesztési Központ (BFK) helyébe lépő Nemzeti Közlekedési Központ (NKK) Zrt. kérte.

A projektet az uniós helyreállítási alap pénzeiből akarták finanszírozni, de több csúszás után a kivitelezés tervezett időpontja 2030-ra tolódott, és most már akkor se férne be az RRF-finanszírozta programok közé, ha hirtelen megszületne a megállapodás a pénzek folyósításáról, mert a helyreállítási alap forrásait csak 2026 végéig lehet felhasználni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!