szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar fél szerint Brüsszelben elégedettek a vállalásainkkal, amelyeket az uniós pénzek lehívása érdekében teszünk. Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke szerint viszont semmiféle konkrét megállapodás nincs a magyar kormánnyal.

Határidőket vállalt a magyar fél a jogállamisági problémák kezelésére kidolgozott törvényjavaslatok elfogadására – mondta hétfőn Navracsics Tibor az InfoRádióban. A területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter szerint a megegyezéshez elengedhetetlen, hogy november 19-éig létrejöjjön a Közbeszerzési Integritási Hatóság.

Navracsics arról is beszélt a rádiónak, hogy folyamatosan zajlanak a brüsszeli tárgyalások, mert a kohéziós pénzekről és a helyreállítási alap pénzeiről még egyeztetni kell. A miniszter már korábban jelezte azt is, hogy a kormány már hétfőn benyújtja a jogszabály-módosítások első csomagját az Országgyűlésnek.

Az uniós források felhasználásáért felelős miniszter szavai nyomán érdekes, mit gondol a másik fél a magyarországi jogállami eljárás jelenlegi helyzetéről. Az Európai Bizottság alelnökével, Vera Jourovával a Die Welt készített egy friss interjút, amelyben az uniós vezető arról beszélt, hogy a Bizottság semmiről nem egyezett meg Magyarországgal. Mint elmondta: szigorúan alkalmazzák a jogállamiság szabályait, hogy megállapítsák az egyes tagállamokban kellően védettek-e az uniós források a visszaélésekkel szemben. Magyarország esetében a válasz az, hogy nyilvánvalóan nem – jelentette ki Vera Jourová.

Bizottság uniós értékekért és átláthatóságért felelős biztosát ugyanakkor meglepte, hogy Magyarország, milyen engedményekre hajlandó a megegyezés érdekében. Hozzátette: most Magyarországnak kell teljesítenie. A magyar kormánynak három hónapja van arra, hogy életbe léptesse az intézkedéseket, és meggyőzze a többi tagállamot arról, hogy az európai adófizetők pénze védve van Magyarországon.

Arra a felvetésre, hogy a követelések elsősorban a közbeszerzési pályázatokra, a korrupció elleni küzdelemre és az állami szerződések átláthatóbbá tételére vonatkoznak ugyanakkor mindez nem orvosolja az alapvető jogállamisági kérdéseket, Jurová úgy válaszolt, hogy a jogállamisági mechanizmus csak arra ad törvényi felhatalmazást, hogy biztosított legyen az uniós források védelme. Jourová azt is elmondta, ha újabb alkotmányossági aggályok merülnek fel, ismét új eljárást indíthatnak Magyarországgal szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!