szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valójában azonban több mint egy hónappal korábban intézkedett a kormány.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Amit rögtön tudtunk számítások nélkül is, amikor láttam, hogy a németek átállnak és a brüsszeli bürokraták átviszik a szankciót, hogy az energiaárak miatt meg fog nőni az élelmiszer ára is” – mondta péntek reggeli Kossuth rádiós beszédében Orbán Viktor. Azonban a java még csak később jött: a miniszterelnök néhány pillanattal később azt mondta, „ezért kellett bevezetni az élelmiszerárstopot, ezt mi rögtön láttuk, már az elején”.

A kijelentéssel azonban akad egy komoly probléma: nem igaz. A valóságban az első szankciókat az Európai Unió – amit mellesleg Orbán Viktor is megszavazott – február 24-én vetette ki Oroszországra, akkor, amikor az hajnalban lerohanta Ukrajnát. Az élelmiszerárstopot – vagyis hat alapvető élelmiszer árának 2021. október 15-i szinten való rögzítését – Orbán január 12-én jelentette be.

Nem Orbán Viktor az első, aki belezavarodik a kormány kommunikációjába: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta, a kormány nem az összes szankciót kifogásolja, hanem csak az energiára kivetetteket. Ez az állítás azonban a gyökeres ellentéte annak, amit a kormány és sajtója kommunikált az utóbbi hetekben, hónapokban: ők azt harsogták, hogy a szankciók összessége általában taszítják válságba az Európai Uniót és nem csupán az energiaszankciókról beszéltek.

A kormány ráadásul úgy hirdet nemzeti konzultációt az Oroszország elleni szankciókról, hogy mindegyiket megszavazta - mindeközben valójában csak az orosz szén ellen van érvényben olyan szankció, ami Magyarországot is érinti. Az olajembargó alól Magyarország felmentést kapott, gázembargó pedig nincs hatályban.

A nemzeti konzultációról itt írtunk bővebben:

Demagógiában és politikai károkozásban is szintet lép Orbán az új nemzeti konzultációval

Az EU-s szankciók és az energiaárak elleni legújabb nemzeti konzultáció túllép az eddigi, belpiacos hergeléseken. Ez, a Magyarország által is megszavazott szankciók elutasításáról, az EU egységének immár nyíltan vállalt bomlasztásáról szól - pont a Kreml szándékai szerint. Ám a közpénzmilliárdokat elégető propagandaakcióval "sallereket" is gyűjthetünk Brüsszeltől, ami rosszabbkor nem is jöhetne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!