Több ezren tüntetnek országszerte az oktatásért - élőben a megmozdulások a hvg.hu-n
Hetek óta másról sem szól a közélet, mint a tanárokról, a mellettük kiállókról, büntetésükről, majd – csütörtök óta – a kormány fizetési ígéretéről. Utóbbi azonban valószínűleg nem lesz elég: pénteken is az utcára vonulnak a tanárok.
- Strasbourgban támadják meg a sztrájkjog kiüresítését a magyar pedagógusok
- Karinthys tanárok pere: az igazgató szerint az elbocsátás érvágás volt az iskolának, van, akit azóta sem tudtak pótolni
- Kapronczay Stefánia: A tanártiltakozások bizonyítják, hogy a részvétel élményére lehet építeni
Most érkezett
A székesfehérvári Hétvezér Általános Iskola is beleállt
A székesfehérvári Hétvezér Általános Iskolában 29 dolgozó vállalt szolidaritást.
"Mi, a székesfehérvári Hétvezér Általános Iskola alulírott dolgozói kiállunk a meghurcolt, elbocsátott pedagógusok és a sztrájkot felvállalók mellett" – írták lapunknak.
Mi történt eddig?
- flashmob volt a Széll Kálmán téren, ide a Közép-Budai Tankerülethez tartozó iskolákból több százan jöttek ki.
- Szegeden is tüntetés volt reggel, ott is élőlánccal tiltakoztak a diákok, ugyanúgy, ahogy Debrecenben és Zalaegerszegen is.
- Délután egy órakor aláírásgyűjtéssel egybekötött demonstráció volt a Deák Ferenc téren.
Mi lesz még?
- Délután fél ötkor tüntetés lesz a Hősök terén, ahonnan a Belügyminisztérium épületéhez vonul a tömeg.
Énekóra és fogadóóra a Széll Kálmán téren:
Flashmobbal indult a nap a Széll Kálmán téren:
Tanárokat kérdeztünk a Széll Kálmán téren a kormány által bejelentett fizetésemelésről:
Percről percre
Rengeteg diák és szülő támogatta a sztrájkot a XIII. kerületi Eötvös József általánosban is
A Budapest XIII. Kerületi Eötvös József Általános Iskola 34 pedagógusa és nevelést-oktatást segítő dolgozója csatlakozott pénteken az országos sztrájkhoz, írta egy dolgozó a Telexnek.
„Köszönettel tartozunk a szülőknek a támogatásért, tanulóink 2/3-a nem jött a mai napon iskolába” – tették hozzá.
Nem engedték sztrájkolni a diákokat Ócsán
Diákok álltak ki tanáraik mellett Ócsán, azonban sztrájkolni – mivel eredetileg így szerettek volna szolidarítani pedagógusaikkal – nem engedték őket, mondván, ehhez nincs joguk, legfeljebb véleményüket fejezhetik ki. Azonban egy felhívást összeállítottak, amit 460 diák támogatott is:
„Kedves Diáktársaim!
Azt hiszem, már mindenki hallott a minket, diákokat is érintő helyzetről. Nemcsak tanárainkat fosztották meg számos joguktól, hanem bennünket is. Elvették a pihenéshez való jogunkat, heti 30-40 órát kell az iskolában ülnünk a megterhelő óránkon, mellette sportolunk, tanulunk és foglalkozunk a mindennapok teendőivel is.
Egy egyetemre készülő diák, aki teljesíteni akar, a gimnáziumban 3 fakultációt vesz fel, hogy kitűnő érettségije legyen. Ez heti 6 tanórát jelent pluszban, a heti kötelező 32-vel már 38 órája van egy tanulónak. Ha valaki még heti 2 órában jár sportolni, mert ez kötelező a plusz testnevelésórák kiváltása érdekében, akkor máris 40 óránál tartunk. Ehhez hozzáadódik a napi felkészülés, a rengeteg házi feladat (ezt a tanárok kénytelenek feladni az óriási tananyagmennyiség miatt), és még tanulni is kell. Ha ez csak két óra minden napon, az összeadva összesen 50 óra egy héten.
50 óra csak azzal telik el, hogy a kötelességeinket teljesítsük. Az otthoni dolgainkat is rendben kell tartanunk. Vannak olyan diákok, akik kénytelenek dolgozni. Mindezek mellett társasági életünk szintén fontos volna, pl. kapcsolatok kialakítása, szórakozás, hogy a végzős diákokat érintő egyéb feladatokról ne is beszéljünk...
A rendszer elavult. Elvették a jogainkat a pihenéstől. Jogunk van ahhoz is, hogy a nekünk megfelelő oktatásban részesüljünk!
Vajon megkapjuk ezt, amikor olyan sok tananyagot kellene megtanulnunk, ami csupán az állami oktatási intézményekben egyszerűen lehetetlen? Jogunk van az oktatáshoz, de mégis ki fog minket tanítani, ha kirúgják tanárainkat, netán pályaelhagyók lesznek vagy nyugdíjba mennek?
Ez már nem csak az elégedetlenségről szól, nemcsak a tanárokról, hanem a mi jogainkról is. Amiket kérnek tőlünk, az elfogadhatatlan! Ezeket nem a tanárok követelik, hanem a rendszer, ami elavult. Használhatatlanok a könyveink, és a tananyagmennyiség, amit be kell „magolni”, teljesíthetetlen. Megkérlek titeket, hogy jövő hét pénteken fogjunk össze, és fejezzük ki véleményünket az iskolánkban, mert jogunk van hozzá, életkortól függetlenül. Fogjunk össze a jogainkért, és álljunk ki magunkért! Ez csak akkor lehet eredményes, ha mindannyian hangot adunk véleményünknek, és ezt iskolaszinten tesszük. Egy napról lenne szó, október 14-ről. Nem azt kérem, hogy harcoljunk az örökkévalóságig, hanem egyszer lépjünk fel, de akkor közösen!”
Az iskolában jelenleg is sztrájkolnak a tanárok.
16-an sztrájkolnak a Batsányi János Magyar-Angol iskolában
„Mi, a Batsányi János Magyar - Angol Két Tanítási Nyelvű Tagintézményének 16 pedagógusa ma, 2022. október 14-én sztrájkkal tiltakozunk a közoktatás méltatlan helyzete miatt. Szeretnénk felhívni a törvényhozók figyelmét a súlyos problémákra, az ezek megoldására irányuló párbeszéd hiányára. Nincs tanár, nincs jövő!”
– írta lapunknak küldött levelében a 16 oktató, aki pénteken sztrájkol az intézményben.
Célba ért a kormánypropaganda: betámadták a tüntető tanárokat Budán
Elképesztő párbeszédnek volt fültanúja kollégánk a Széll Kálmán téren:
„Kommunista tempó! - fideszpárti nyugdíjasok támadták be a Széll Kálmán téren a tanárokat
Megmutatjuk, mit tesz a kormánypropaganda a hétköznapi emberekkel.
Pécsi zenetanárok is kiálltak kollégáik mellett
„Mi, pécsi zenetanárok egy csoportja, szeretnénk kifejezni szolidaritásunkat azokkal a kollégáinkkal, akik a köznevelés tarthatatlan állapotára polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet, és akiket ezért méltatlan módon felmentettek közalkalmazotti jogviszonyukból” – írták a Facebookon.
Hozzátették, hogy akciójukkal egyúttal fel kívánják hívni a döntéshozók és a szélesebb nyilvánosság figyelmét a közoktatás válságos helyzetére.
„Nyilatkozatunkat nem intézményi, hanem alanyi jogunkon, kizárólag szakmai alapon fogalmaztuk meg, elhatárolódunk mindennemű pártpolitikától” – áll a közleményben.
Csupán egy tanár tiltakozik a Keszthelyi Vendéglátó Technikumban
Csak egy tanár vesz részt a Keszthelyi Vendéglátó Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatói közül, ő mindezt viszont kartonplakáttal a kezében, kockás ingben tette meg – írja a Telex.
Sztrájkolnak a tanárok a tatai Vaszary János Általános Iskolában is
„Szégyen, hogy immár években mérhető az a közömbösség, amit a kormányzat tanúsít a magyar közoktatás súlyos problémái iránt. Nincs érdemi konzultáció, még akkor sem, ha több tízezernyi fiatal áll ki a közös ügy mellett. Van viszont hatalommal való visszaélés, megfélemlítés, elbocsátás, retorzióval fenyegetés. Ezzel együtt közhelyes, a valós állapotokat elfedő nyilatkozatok tartják a közvéleményt hamis nyugalomban. A tegnapi pl. hogy „soha nem látott mértékű pedagógusbér-emelés jöhet”. Ez annyiban igaz, hogy „soha nem látott” – ráadásul szokás szerint évekre elhúzva –, amit természetesen felemészt az infláció és mindezt a normális állami finanszírozás helyett, az Európai Uniótól remélve”
– írták a tatai Vaszary János Általános Iskola tanárai pénteki közleményükben.
A kormány annak ellenére viselkedik szerintük így, hogy az oktatásnak komoly gondjai vannak, hiszen túlterheltek a tanárok és diákok is, korszerűtlen a tananyag, nem lehet szabadon tankönyveket választani, alulfinanszírozottak az oktatási intézmények, megalázóak a pedagógusbérek, a szakmának pedig nincs utánpótlása.
Nyilatkozatban vállaltak szolidaritást a zsámbéki egyházi iskola tanárai
Mi, a Zsámbéki Premontrei Keresztelő Szent János Iskolaközpont alulírott tanárai főképp az utóbbi hetek fejleményeinek hatására, különösen egy egyházi iskola pedagógusaiként erkölcsi kötelességünknek érezzük, hogy (magánszemélyként, nem az intézmény hivatalos álláspontjaként) az alábbi nyilatkozatot tegyük – így kezdődik az iskola 45 tanárának közös nyilatkozata.
Mint írták, kiállnak amellett, hogy az oktatás ügye nemzetstratégiai kérdés, amely folyamatos párbeszédet, egyeztetést és vitát igényel.
„Az oktatás ügyében szakmai konszenzusra van szükség, és az odavezető viták szeretet, türelem, megértő szándék nélkül nem folytathatók – teljes mértékben függetlenül attól, hogy állami, egyházi vagy alapítványi iskolákról van-e szó. Kiállunk amellett, hogy az oktatás a tudásalapú társadalom sarokköve, hazánk megmaradásának záloga. Elkeseredve látjuk, ahogy az elhanyagolt oktatásügy rendészeti kérdéssé silányul, és hogy a hatalom sokadszor cinikusan a hivatástudatra hivatkozva hárít el minden követelést és üresíti ki a sztrájk intézményét.”
A teljes nyilatkozat szövegét és az aláírók listáját erre a linkre kattintva lehet elolvasni.
A diákok 85 százaléka nem ment be ma az újpesti Babits Mihály Gimnáziumba
Krétával írtak fel támogató üzeneteket az újpesti Babits Mihály Gimnázium épülete elé a diákok, azonban a Telex azt írja, hogy a diákok 85-90 százaléka utána nem a suliba ment be, hanem hazafelé vette az irányt, hogy így is könnyítse a tanáraik pénteki sztrájkját.