szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A holland hatóságok függesztettek fel egy exportengedélyt, amit most adtak meg újra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Török Áramlat működése ismét teljes mértékben biztonságban van hosszú távon is, miután a holland hatóságok visszaadták az Oroszországot Magyarországgal összekötő gázvezeték karbantartási, javítási munkáinak egy jelentős részéért felelős cég exportengedélyét – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter azt mondta, hogy az érintett, Hollandiában bejegyzett vállalat exportlicenszének visszavonása azonnali veszélyt ugyan nem jelentett, de hosszú távon „nem lett volna megnyugtató a helyzet”, így a mostani fejlemények jó hírt jelentenek.

A miniszter arról is beszélt, hogy többször is egyeztetett az ügyben a holland energiaügyi miniszterrel, aki kedden arról értesítette, hogy az illetékes szervek megadták az engedélyt a cégnek. Mindezt a Gazprom is megerősítette.

A Török Áramlat működése ismételten teljes mértékben, hosszú távon is kiszámítható és biztonságos”

– összegezte Szijjártó. Bejelentésének azért van jelentősége, mert Európa egyik legnagyobb, gázellátásért felelős vezetékpárját, az Északi Áramlatot feltehetőleg támadás érte szeptember végén, azt követően nőtt meg az aggodalom a többi vezeték körül.

Úgy néz ki, az Északi Áramlat kiesése után egyedül maradunk az orosz gázzal az EU-ban

Két nappal azután, hogy robbanásokban megrongálódtak az Északi Áramlat gázvezetékek, a Gazprom bejelentette, hogy leállít minden gázszállítást, amely Ukrajnán keresztül érkezik Európába. Mivel a Jamalt már májusban letekerték, ha betartják a friss ígéretüket, akkor az utolsó jelentős, Európába befutó csövük a Török Áramlat meghosszabbítása, a Balkáni Áramlat lesz, mely a szerb határon lép be Magyarországra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!