szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter szerint Magyarország azért tartja a kapcsolatot az oroszokkal, mert „Oroszország a valóság marad, függetlenül attól, hogy ez a háború hogyan végződik majd”.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Interjút adott a külgazdasági és külügyminiszter a One America News Network (OANN) nevű televíziócsatornának, amelynek felvétele vasárnap jelent meg a közösségi oldalán.

Szijjártó Péter a 12 perces interjúban egyebek mellett arról beszélt, hogy

  • Magyarország már egymillió menekültet fogadott Ukrajnából, akiknek egy része ugyan továbbment, de sokan maradtak, nekik pedig iskoláztatást, támogatást biztosít az állam.
  • Európa energiaellátása súlyos válságba került; s míg Magyarország tavaly 7 milliárd eurót fizetett az energiaimportért, idén 19 milliárdot, jövőre akár ez 29 milliárdot fog. „Magyarország ezért sürgeti mindig a békét.”
  • A békére nagyon korlátozottan van remény, mert mindenki a háború és az eszkaláció hangján beszél. Állítása szerint az EU külügyminisztereinek legutóbbi találkozóján ő volt az egyetlen, aki a béke szót használta.
  • Magyarország határozottan ellenez minden olyan, amelynek hatására csökken a gáz vagy az olaj mennyisége az európai piacon. Így az ársapkát és az ahhoz hasonló korlátozásokat is.
  • „Mi határozottan elitéljük a háborút, de mi a szomszédban vagyunk”, számunkra másképp néz ki a helyzet, mint Washingtonból.
  • A magyarokat mindig támadják és kritizálják, mert még mindig tartják a kapcsolatot az oroszokkal. „Nos, mi azért beszélünk az oroszokkal, mert Oroszország a valóság. Oroszország a valóság marad, függetlenül attól, hogy ez a háború hogyan végződik majd. Ha elvágjuk a kommunikációs vonalakat, akkor gyakorlatilag feladjuk a béke reményét.”

Szerinte az EU által bevezetett szankciók lényegében teljesen kudarcot vallanak, a nyersanyagárak kilőttek, az élelmiszerárak az egekben vannak.

Arról is beszélt a miniszter, hogy van egy sejtésük, amit nem tud bizonyítani, de ha az amerikai elnökválasztás 2020-ban másképp alakult volna, akkor ez a háború talán nem tört volna ki. Ha Nyugaton is vannak vagy lesznek erős vezetők, akik tudnak beszélni az orosz elnökkel a háború befejezéséről és a békéről, akkor az sokkal jobb helyzetet jelentene a mostanihoz képest.

Ha Donald Trump megnyerte volna a választásokat 2020 novemberében, akkor szerintem a háború nem tört volna ki”

– mondta.

Lényegében Magyarország az egyetlen NATO-tagállam és azon kevés európai országok, amely nem szállít fegyvert Ukrajnának, és nem vesz részt az EU által az ukrán csapatoknak felajánlott képzési programban.

Ez azért van, mert valakinek képesnek kell lennie arra is, hogy a béke hangján szóljon: ha nincs ilyen szereplő, akkor sokkal bonyolultabb lenne a valós béketárgyalásokhoz eljutni – magyarázta.

Arra is kitért, hogy hamarosan lesz egy G20-csúcstalálkozó, és lehetőség van arra, hogy az orosz és az amerikai elnök is személyesen ott legyen. Ha ott lesznek, akkor nagyon bonyolult lenne mindkettőjük számára, hogy megmagyarázzák a világ nyilvánosságának, mégis miért nem találkoznak.

Az OANN a volt amerikai elnök, Donald Trump lelkes támogatója – a csatornát pedig maga Trump is népszerűsítette –, amely korábban hamis információkat sugárzott a 2020-as elnökválasztás eredményéről, de álhírek is rendszeresen elhangzanak a műsoraiban. A világjárvány idején például előfordult, hogy a Covid-19 „újfajta gyógymódját” mutatták be, de azt is állították, hogy Kaliforniában betiltani készülnek a Bibliát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Szijjártó osztálytársa Poltnál is régebb óta van a székében, és most újabb 6 évre beleülhet

Szijjártó Péter külügyminiszter gimnáziumi osztálytársa, Tóth András még Polt Péternél is régebb óta van pozícióban: 2010 októbere óta a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, egyúttal a Versenytanács elnöke. Egyszer már újrázhatott, és most újabb 6 évre kinevezték, miután májusban egy törvénymódosítással lehetővé tették a korlátlan újraválasztását.