szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

15 perces köszöntőt mondott a főpolgármester, pezsgő helyett teával köszöntötte követőit, mert az melegséget áraszt.

Facebook-videóban kívánt boldog új évet Karácsony Gergely főpolgármester, aki azzal kezdte, a magyarok gyakran hozzáteszik az újévi jókívánságokhoz azt is, hogy legyen békés év is.

Ezt eddig megszokásból mondtuk, most viszont súlya is lett, amit az áldozatok, könnyek, nélkülözés ad meg. Mindaz, ami Ukrajnában sok millió ember hétköznapjává vált "az orosz zsarnok háborús agressziója miatt."

Karácsony szerint a boldogság alapvető feltétele a béke, 2023-ban már semmit nem tehetünk rutinból.

Újra és újra fel kell tennünk a kérdést, hogy ami normális, az helyes-e, egészséges-e is egyben?

Ennek eldöntésében szerinte talán az emberi kapcsolataink, a találkozásaink lehetnek a kapaszkodók. 2022-ben neki is voltak fontos találkozásai, például nem felejti el azt a 22 éves fiatalt, Dominikot, akinek sikerült megmentenie egy öngyilkosságra készülő embert.

A videót a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi épületében forgatták, Karácsony pedig emlékeztetett, annak telephelyei várnak mindenkit napközben, akinek a rezsiköltségek gondot okoznak.

Elmondta azt is, Máté Gábor pszichiáter könyvét olvassa, amely arról szól, mennyire egészségtelen, mennyire beteges az a világ, amelyben élünk, amelyet hajlamosak vagyunk normálisnak tartani, ahelyett, hogy abnormálisnak tartanánk.

Magyarországon, Budapesten és az egész világon drámai mértékben növekszik a különböző mentális betegségektől szenvedő fiatalok száma. Tele vagyunk függőségekkel, az alkoholtól, a kényszeres okostelefonozásig, és olyan alattomos gyilkosok rövidítik az életünket, mint a stressz vagy a szmog.

Karácsony szerint nem engedhetjük meg magunknak, hogy "a rutinjaink, életünk vakfoltjaivá váljanak, hogy normálisnak lássunk valamit csak azért, mert megszoktuk. Inkább azt tekintsük normálisnak, ami igaz is egyben."

Szerinte 2023-nak az újrakezdés évének kell lennie. Ki kell használni, hogy "recseg-ropog körülöttünk a háború, energiakrízis, klímaválság által sújtott globális kapitalizmus", illetve hogy a felelős vezetők felteszik a kérdést, hogy mit rontottunk el, és hogyan kellene másféleképpen folytatnunk.

A szörnyű ukrajnai háború kitörésének is az a fő oka, hogy a világ beletörődött abba, ami egyáltalán nem normális. Hiszen, ha eltűrtük, hogy Oroszország elfoglalja a Krím félszigetet, miért lepődünk meg, ha pár évvel később már egész Ukrajnát támadja meg?

Feltette a kérdést, hogyan alapozhatjuk a gazdaságunkat, a jólétünket olyan energiahordozókra, az olajra és a gázra, a fosszilis energiákra, amelyek ökológiai katasztrófába sodornak minket, és amit fegyverként használhatnak a zsarnokok.

Szerinte a modern idők háborúi valahogy mindig kapcsolatban álltak a gázzal és az olajjal, a megújuló energia miatt viszont nem tört még ki egy se.

Karácsony szerint ahhoz, hogy meg tudjuk állítani az ökológiai katasztrófába és háborúba sodródó világot, hogy meg tudjuk változtatni az országot, arra lenne szükség, hogy a közös ügyekről tudjunk beszélni.

Hogy ne tekintsük normálisnak azt, hogy a politika olyan, amilyennek nap mint nap látjuk és elszenvedjük. A politika nem szólhat csak a hatalomról, a manipulációról és a társadalom megosztásáról.

A politikának nem embereket, csoportokat, ellenségképeket, érdekeket kell folyton egymással szembeállítania, a politika legfontosabb kérdése az kell, hogy legyen, hogy elválassza egymástól azt, ami helyes és ami helytelen - folytatta a főpolgármester.

Például, hogy soha nem mossuk össze az áldozatot az agresszorral, és a támadóval szemben a megtámadott oldalára állunk.

Számomra a 2022-es év legszomorúbb tapasztalata az volt, hogy milyen hatékonyan tud működni a végtelenül primitív és hazug propaganda.

Karácsony a propagandistákat a hatalom fekete seregének tartja, akik "szellemi furkósbotot használnak a tények és az érvek, az igazság helyett".

Ha 2022 a propaganda éve volt, akkor 2023 legyen az őszinte beszélgetéseké, mert ezzel sok buta és felesleges vitától óvhatnánk meg magunkat - tette hozzá.

Hosszan beszélt budapesti ügyekről is, mint például a Blaha Lujza tér és a Lánchíd felújítása. Azt ígérte, 2024-ig 20 ezer fát ültetnek el, még több Bubi-állomást építenek és a Városháza park felújításának keretében jövő nyáron ismét működhet a Merlin Színház.

Az is célja, hogy az évtized végére a budapesti közszolgáltatások energiafüggetlenek legyenek, vagyis a városi közszolgáltatások annyi energiát használjanak, amelyet képesek is megtermelni. Így nem lesz a főváros kiszolgáltatva a magyar és az orosz kormány energiapolitikájának.

Ezért vesszük vissza Budapestnek a Csatornázási Műveket, és ezért nem adjuk a kormánynak az ivóvízellátást

- közölte.

Ugyan az infláció és az energiaválság miatt takarékoskodni kell, a rászorulók kapnak rezsitámogatást, nem emelkedik a BKK-bérlet ára (úgy fogalmazott, a bérletek árából 26 ezret vállal át a főváros), és budapesti melegedő programot is hirdettek. Ezért nyitják ki például a könyvtárakat is.

A végén arról beszélt, szeretné méltó módon megünnepelni Budapest 150. születésnapját. Beszédét azzal zárta, hogy a városok régen fallal vették magukat körül, hogy megvédjék értékeiket és elveiket, most viszont le kell bontani a falakat és hidakat építeni helyette. "Lebontjuk a falat, amit hazugságból építenek az igazság elé, és hidakat építünk ember és ember között, méltóságból, méltányosságból, emberségből és szolidaritásból. Ez a dolga a nemzet 150 éves fővárosának, amelyet minden magyar a saját településének érezhet" - mondta Karácsony Gergely.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!