szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olajtársaság azt közölte, hogy felkészült a korlátozásra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Életbe lépett vasárnap az orosz olajtermékek európai uniós embargója: a közösség többé nem importálhat Oroszországtól gázolajat, kerozint, kenőolajat és más finomított árukat.

A döntés alól Magyarország, Szlovákia és Csehország – mivel csak csővezetéken tud olajhoz jutni – felmentést kapott. Ezek továbbra is vásárolhatnak Oroszországból nyersolajat, de az abból finomított termékekből csak annyit adhat el külföldre, amivel megegyező mennyiségű nem orosz olajat vagy olajterméket vásárolni tud.

Az Energiaügyi Minisztérium szombaton mégis arra figyelmeztetett, hogy a korlátozás következményei hosszabb távon Magyarországra is hathatnak: Európában gázolajhiány és az üzemanyagok drágulása várható, az emelkedő üzemanyagárak pedig ide is begyűrűzhetnek.

A kormány szerint emelkedni fognak az üzemanyagárak az újabb oroszolaj-szankciók miatt

Pletser Tamás, az Erste elemzője az RTL Híradónak azt mondta, reméli, hogy ellátási szempontból nem lesz hatása az új szankciónak, arra számít azonban, hogy az a nagyon magas árrés, ami a nyersolaj és például a dízeltermék között van, fennmarad.

A csatorna megkeresésére a Mol azt közölte: felkészültek a vasárnap életbe lépő korlátozásra, és fennakadás nélkül képesek biztosítani az ország üzemanyagellátását. A százhalombattai és a pozsonyi finomító is akadálytalanul tudja eladni a hazai piacain, illetve a régió országaiba az orosz eredetű olajból készült üzemanyagot, közben pedig az ütemtervnek megfelelően haladnak a két finomító átalakításával, hogy azok ne csak orosz olajat tudjanak feldolgozni.

Az átalakítások költsége 180-250 milliárd forint között lehet az olajtársaság szerint.

Jön a legsúlyosabb szankció: tényleg válságot hoz a szakítás az orosz dízellel?

Vasárnaptól tilos orosz eredetű olajtermékeket behozni az Európai Unióba. Akik pedig még tudnak csővezetéken orosz nyersolajat venni, azok csak megkötésekkel kereskedhetnek az abból finomított termékeikkel. Felbukkant két új ársapka is. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a változásokról. Február ötödikén élesedik az Európai Unió az orosz olajtermékekre kivetett embargója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!