szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hét és fél hónap halogatás után az utolsók közt tárgyalta a magyar parlament a svéd és finn NATO-csatlakozás kérdését. A katonai szövetség bővítését támogatja a Mi Hazánk kivételével a teljes ellenzék és a kormány is. Mint a 4 órás vitában kiderült, tulajdonképpen a Fidesz és a KDNP is, de őket zavarja, hogy a két ország a magyar jogállamiságot kritizálja, ezért küldöttséget menesztenek oda "tisztázni" a dolgokat, emiatt pedig még az is lehet, hogy tovább tolják a NATO-s döntések végszavazását. Nézze vissza a vitáról a hvg.hu percről percre tudósítását!

Most érkezett

DK: „Bucsa nevét soha nem felejti el a világ"

A következő felszólaló a DK politikusa, Vadai Ágnes, aki az „Ukrajna népe ellen indított gyilkos háborút" emlegetve kezdte, megjegyezve: „Bucsa nevét soha nem felejti el a világ". Úgy vélte, a háború egyszer véget ér, de a szabad világ nem mehet el amellett, amit Oroszország művelt, igazságot kell szolgáltatni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

„Ha pofozunk, akkor ne kérjünk" – figyelmeztet a KDNP

„Ha pofozunk, akkor ne kérjünk" – fogalmazta meg diplomáciai bölcsességét Juhász Hajnalka, de végül ő is megerősítette, hogy a KDNP is támogatja a két ország csatlakozását.

Mit akarnak, még Alkotmánybíróságuk sincsen?!

Juhász Hajnalka sommásan megjegyezte: már csak azért sem érti ezeknek az államoknak a magyar jogállamiságot érintő kritikáit, mert náluk „még Alkotmánybíróság sincsen".

Súlyos hiba: megkérdőjelezték a magyar demokráciát

A KDNP-s Juhász Hajnalka felsorolta, hogy mit vett rossz néven a most NATO-csatlakozásra váró Svédország és Finnország egyes, Magyarországot ért kritikáiból. Részletesen fel is olvasott néhány svéd, illetve finn politikusi nyilatkozatot, valamint összefoglalta, hogy

megkérdőjelezték a demokráciánkat, korlátozni kívánják az uniós forrásokhoz való hozzáférésünket, miközben alaptalanul kritizálják hazánkat."

Juhász Hajnalka: bírálnak, mert „ki akarunk maradni a háborúból"

Juhász Hajnalka a KDNP következő felszólalója. Ő a vitában onnan indított, hogy anno a magyarok 85 százaléka a NATO-csatlakozás mellett szavazott, és nem véletlen, hogy a KFOR-missziókban is sikeresen vett részt Magyarország. Szerinte „szomorú, hogy mégis sokan megkérdőjelezik elkötelezettségünket a NATO-szövetségben, csak mert nem akarunk fegyvereket szállítani Ukrajnának és ki akarunk maradni a háborúból."

Kiderült: a „tisztázó" delegáció útja nem befolyásolja a végszavazást

Ha kérik ezek az országok a támogatásunkat, és szeretnénk is megadni ezt a támogatást, akkor viszont mi a kölcsönös tiszteletet kérjük – folytatta Nacsa Lőrinc, hozzátéve: a delegációs utazás nem befolyásolja a végszavazást, de „a politikai vitákat tisztázni kell", mert „a nemtelen, aljas politikai támadásoknak" nincs helye a szövetségesek között.

Nacsa Lőrinc szerint nem lehet túllépni a vádaskodásokon

A KDNP-s Nacsa Lőrinc megerősítette, hogy támogatja a KDNP alapvetően a két ország NATO-csatlakozását, de felhívta a figyelmet arra:

minden tiszteletünk mellett az alaptalan politikai vádaskodásokat vissza kell utasítani, mert kölcsönös tiszteletet várunk el."

KDNP: megváltozott az európai biztonsági környezet

A KDNP-s Nacsa Lőrinc szerint az „Ukrajna elleni orosz támadással" megváltozott az európai biztonsági környezet. Úgy vélte, Magyarország jó tagja és szövetségese a NATO-nak, ezt még az amerikaiak is elismerik. Hozzátette: egyértelmű a magyar katonák magas szintű szolgálata a közös békefenntartó misszókban. Kitért arra is, hogy most „a béke és a biztonság a legfontosabb", illetve hangsúlyozta:

a NATO egy védelmi, nem pedig támadó szövetség."

Az idei évben éri el Magyarország a NATO által elvárt 2 százalékos GDP-arányos ráfordítást.

A „rágalmaktól" függetlenül támogatni kell a két ország tagságát

Az államtitikár jelezte: a két ország gyakran „rágalmazza" Magyarországot, ezért a kormány támogatja a két országba indítandó tárgyalódelegációt, de alapvetően ennek a kérdésnek a politikán felül kell állnia, ezért a kormány azt kéri a képviselőktól, hogy támogassák a javaslatokat.

Sztáray: mindkét állam felkészült a NATO-tagságra

A kormány értékelése szerint a NATO bővítése Svédországgal és Finnországgal most különös jelentőséggel bír, mindkét állam felkészült a tagságra – mondta bevezetőjében a vitát felvezetve Sztáray Péter, a külügyi tárca biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!