szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Magyarország az ICC-tagállama, ezért a nemzetközi jog megkövetelné, de mégsem tudná letartóztatni Putyint, ha arra kerülne sor.

A letartóztatási kötelezettség az ICC-tagállamokat kötelezi, így Putyin elhagyhatja ugyan Oroszországot, de ha olyan országba megy, ami tagja az ICC-nek, a letartóztatás réme fenyegeti – mondta a Mandinernek Varga Réka nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem dékánja.

Az Egyesült Államok nem ICC-tag, tehát ott - a szóban forgó elfogatóparancs szempontjából legalábbis – biztonságban lenne Putyin. (Nyilván, más jogalap miatt akár letartóztathatnák, de az ICC által kiadott elfogatóparancs rájuk nézve nem érvényes.)

Magyarország viszont tagja az ICC-nek, vagyis, ha ide jönne Putyin, akkor le kellene őt tartóztatni. Varga Réka szerint viszont a letartóztatást mégsem tudná az ország foganatosítani. Magyarország jogrendszere olyan, hogy minden nemzetközi szerződést ki kell hirdetni a Magyar Közlönyben, csak így érvényesíthető. Mint a dékán rámutatott, ez a kihirdetés nem történt meg Magyarországon, vagyis az a „faramuci helyzet állt elő, hogy Magyarország a kihirdetés elmaradása miatt nem tudná letartóztatni Putyint, de a nemzetközi jog megkövetelheti”.

Vagyis a nemzetközi jog nem törődik azzal, hogy mi kihirdettük-e vagy sem.

Mint írtuk, a háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) pénteken elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen. Joe Biden erre reagálva kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin „egyértelműen háborús bűnöket követett el”, ezért a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntése elfogatóparancs kiadásáról szóló döntése jogos.  Az oroszok viszont kijelentették, hogy „az ország nem ismeri el az ICC-t, az elfogatóparancsnak semmiféle jogi következménye nincs Putyinra nézve”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!