szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ingyenesen szétosztott, egyébként az adófizetőknek darabonként 22 ezer forintjába kerülő társast – van, hogy bontatlan állapotban – több erre szolgáló internetes oldalon is árulják, nagyjából 3 és 5 ezer forint közötti összegért.

Turisztikai társasjáték támogatása címen 888 956 000 forintot kapott a Princzinger Péter vezette Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) a Magyar Turisztikai Ügynökség alá tartozó Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től, de az előzetes tervek ellenére végül a szóban forgó játékot nem szálláshelyek kapták meg – írja a 24.hu.

Az alapítvány 2022-es évről szóló beszámolója szerint a megrendelt 40 ezer társasjátékból 8831 darabot osztottak szét, a portál kérdésére ugyanakkor még a játék nevét sem voltak hajlandók elárulni, mindössze annyit írtak, hogy a turisztikai társasjátékokat „gyermekek, családok, valamint oktatási intézmények kapják/kapták meg térítésmentesen”.

A portál munkatársai végül az interneten bukkantak rá az AdvenTourist Természeti Kincseink társasjátékra, amelyen látható a Magyar Turisztikai Szövetség logója és a gyártó neve is. A játék lényege, hogy a játékosok utazási ügynökséget alapítanak, látnivalókat fejlesztenek, turistákat kutatnak fel, és egyre emelik szolgáltatásaik színvonalát. Egyszerre 2–5 játékos tudja használni, az átlagos játékidő akár 1–2 óra is lehet. Tízéves kortól ajánlják kipróbálásra.

Szerencsejáték-pénzeső: 40 millió a Rogánt és Kövért is reptető családi vállalkozásnak, 5 millió Szijjártó testvére cégének

A maga 40 milliójával a NER-potentátokat légiszállító családi vállalkozás különösen jól járt, de a Szerencsejáték Zrt. támogatási keretéből május-júniusban jutott pénz Szijjártó Péter miniszter testvére cégének, az ex-MIÉP-es zenész Schuster Lórántnak, továbbá egy szélcsatorna-fejlesztő cégnek, az úszószövetségnek és egy nemzeti érzelmű kultúrát terjesztő alapítványnak.

A játékot gyártó cég termékfejlesztője elmondta a portálnak, hogy nem voltak kapcsolatban a Magyar Turisztikai Szövetséggel, őket a játékot fejlesztő Gladiator Games Kft kereste meg, majd 110 millió forint fejében le is gyártották a játékokat, de Kellermayer Sándor termékfejlesztő szerint nem jártak jól az üzlettel a végén, mivel időközben nagyon megugrottak a nyersanyagárak.

Az ügylettel kapcsolatban az MTSZA-t és a Gladiator Games-t is kereste a 24, de a cikk megjelenéséig egyikük sem reagált. Pedig egyre csak szaporodnak a válaszra váró kérdések, és ezek közül csak a legérdekfeszítőbb, hogy miért kapott 889 millió forint közpénzt egy olyan projektre az MTSZA, amit ennek töredékéből, egészen pontosan kicsit több mint 12 százalékából már 2021-ben legyártattak?

A portál játékpiacot ismerő forrása szerint az összeg már csak azért is kiugró, mert a projektbe nem vontak be kereskedőt, pedig általában annak költsége teszi ki az ár 40–60 százalékát. Mint mondta, általában a játék tervezője a gyártási díj 10 százalékát szokta megkapni, míg a grafikáért a gyártási díj nagyjából 3 százalékát fizetik ki.

„Mostanában a magyarországi rendezvényeken és plázákban rendszeresen találkozni a Magyar Turisztikai Szövetség sátrával és a Kajla turisztikai program csapatával. Legutóbb egy ilyen rendezvényen boldog-boldogtalannak osztogattak két, komoly méretekkel bíró társasjátékot” – olvasható Tokár Géza felvidéki politológus tavaly májusi Tumblr-bejegyzésében.

Úgy védi az állam a szerencsejátékosokat, hogy a NER-milliárdosok taroljanak

Újabb kapukat zárt be a külföldi szerencsejáték-szervező cégek előtt az állam, ám a szabályok egyelőre kicselezhetők. A Fidesz-kormány továbbra is inkább a profitszerzésre koncentrál a játékosok védelme helyett.

Az ingyenesen szétosztott, egyébként az adófizetőknek darabonként 22 ezer forintjába kerülő társast – van, hogy bontatlan állapotban – több erre szolgáló internetes oldalon is árulják, nagyjából 3 és 5 ezer forint közötti összegért.

Ahogyan arról korábban mi is írtunk, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány Orbán Ráhel nevéhez köthető és jelentős támogatásokhoz jutott a Szerencsejáték Zrt. részéről is. Az alapítvány 2022-es beszámolójából viszont kiderült, hogy a SZÉP kártyák utáni banki jutalékokból is szép nagy összeghez jutott alapítvány mégis több mint egymilliárdos veszteséggel zárta a tavalyi évet, a kiadások között „értékvesztés” címen feltüntetve szerepel egy 889 millió forintos tétel is, ami fillérre egyezik a társasjátékokra kapott támogatás összegével.

Az alapítvány beszámolójából kiderül az is, hogy a személyi jellegű ráfordítások is megugrottak, egy év alatt 419 millióról 542 millióra nőttek. A kuratóriumi elnök, Princzinger Péter 2022-ben összesen 20 millió 850 ezer forint juttatásban részesült, vagyis az alapítványtól havonta 1 millió 700 ezer forintot vehet fel. A kuratórium 11 tagból áll, köztük van Czene Attila olimpiai bajnok úszó, korábbi sportállamtitkár, Légli Ottó borász, továbbá az Somlyai Zoltán, aki a Tiborcz István (Orbán Ráhel férje) érdekeltségébe tartozó BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója, és egy időben a cég tulajdonosa is volt. A kuratóriumi tagok tavaly összesen 74 millió forintot vettek fel munkájukért – írja a 24.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!