Fülke: Elég-e egy botrány és a propaganda, hogy bukjon Karácsony Gergely?

Hogyan ütheti meg az OTP-botrány Karácsony, illetve Lévai István lebukása a budapesti Fidesz esélyeit? Milyen stratégiával vág neki a propaganda Budapest visszahódításának és mivel tud kampányolni a főpolgármester? Változtat-e bármin, hogy ki lesz a fideszes jelölt és mi múlik azon, ami a kerületekben történik? Közéleti podcastunkban elmagyaráztuk az elmúlt hét legfontosabb budapesti híreit és utánajártunk, kinek áll a zászló a jövő júniusi választás előtt kevesebb, mint 9 hónappal.

  • Nagy Iván László - Kacskovics Mihály Béla Nagy Iván László - Kacskovics Mihály Béla
Fülke: Elég-e egy botrány és a propaganda, hogy bukjon Karácsony Gergely?

Önkormányzati választások

A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.

Az elmúlt héten két politikai botrány is kitört Budapesten, ám amíg Lévai István baleksága „csak” a XVIII. kerületi fideszes esélyekbe kerülhetett, Karácsony Gergelynek többet árthat az OTP vizsgálata a 99 Mozgalom körül, s főleg az, ha kiderül: hazudott a finanszírozásról.

Miután a héten megnéztük a matematikai esélyeket a 2024-es főpolgármesteri versenyre az elmúlt két választás adatai alapján, közéleti podcastunkban annak jártunk utána, hogyha a politikai eseményeket; vagyis az aktuális híreket és botrányokat, propagandahelyzetet és kampányüzeneteket, valamint buktákat és sikereket vizsgáljuk, milyenek a kilátások 2024-re – Nagy Iván László vendége Kacskovics Mihály Béla, a hvg.hu belpolitikai újságírója volt.

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube

Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts

  • 0:46: Karácsony Gergely OTP-botránya ugyanahhoz a dollárbaloldal-narratívához kapcsolódik, amit Márki-Zay Péter indított el a választások után. Mit csinált ő és a mozgalma, jogszerű volt-e, és hogyan vezet a 99 Mozgalomhoz?
  • 3:37: Mi volt ez a 99 Mozgalom?
  • 5:16: Választási jogilag van-e baj azzal, hogy Karácsony mozgalma az előválasztáshoz félmilliárd forintot szerzett, tisztázatlan háttérrel? Mi alapján vizsgálódik az OTP?
  • 9:01: Ez azt jelenti, hogy az OTP a propaganda szolgálatába állt, vagy amúgy is vizsgálnia kellett ennyi pénz bankszámlára behelyezését?
  • 10:32: Mekkora fegyvert ad a kormánypropaganda kezébe az OTP-ügy?
  • 12:37: A XVIII. kerületi Lévai-MKKP-botrány – mi történt?
  • 14:12: Miért most bukott ki ez a sztori? Miért üt most nagyobbat, mint a tényleges kampány idején tette volna?
  • 16:57: Utánajártunk, matematikailag van-e esélye megverni a fideszes kihívónak Karácsonyt, ha a 2019-es főpolgármesteri és a 2022-es listás versenyt nézzük. Mi következett a két választásból?
  • 21:48: Van-e elég Fidesz-szavazó Budapesten?
  • 22:58: Hol lakik sok szavazó, akit a Fidesz megmozgathat?
  • 24:04: Mire lenne elég a Fidesznek, ha erős lenne kerületi szinten? Tudnak-e béna kacsát csinálni Karácsonyból? És ha nem ők, akkor ki?
  • 28:34: Ki lehet Karácsony kihívója – és milyen jellegű? Pártkatona? Propagandista? Szakember? Sportoló? Milyen jelöltnek mi az előnye és mi a hátránya?
  • 35:42: Milyen, erős mondanivalója lehet a propagandának Karácsonnyal szemben? Működik-e az autósüldözés-narratíva? A pénzügyi helyzetet csak a Fidesz tudja használni kampányeszközként, vagy Karácsonyon segíthet azt mondani, hogy a kormánypárt kegyetlen, miért szavaznánk nekik bizalmat? Érdemes-e a zöldpolitikát támadni?
  • 45:09: Mit tud felmutatni Karácsony, ami a saját érdeme? Mire tud kampányt építeni azon túl, hogy ellenzéki, és nem fideszes?