szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Tanács elnöke szerint nemcsak Magyarországnak, hanem több tagállamnak is megvannak a saját csendes, de nagyon határozott különutas álláspontjai.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az egyik oldalon vannak a beszédek, a retorika, a kommunikáció, a másikon meg ott van a lényeg, a tartalom. Nekem az a feladatom, hogy megőrizzem az európai egységet. Könnyű ez? Nem. Magától megy? Nem. Sok erőfeszítést igényel, hogy meghallgassuk egymást és kompromisszumokat kössünk, de az EU mindig is a kompromisszumok terepe volt – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a Népszavának, amikor a lap tudósítója arról kérdezte, mikor fogja napirendre tűzni Orbán Viktor húzásait.

Orbánt legutóbb élesen azért kritizálta a nyugati közösség, mert Kínában tárgyalt Vlagyimir Putyinnal. Azonban a múlt heti EU-s csúcstalálkozó idején az uniós tisztségviselők háttérben és a nyilvánosság előtt elmondott nyilatkozataiból az derült ki, hogy míg Orbán aláírja az EU egységét deklaráló nyilatkozatokat, és tartja is magát azokhoz, addig nem fogják különutas politikája és durva beszólásai miatt pellengérre állítani.

Michel a Népszavának azt mondta, Orbán jelenleg konstruktív résztvevője az uniós vitáknak. „Több résztvevő szóba hozta a Putyin és Orbán közötti találkozót és én is elmondtam, hogy nem javasoltam a megtartását. De ezek a nézeteltérések nem akadályozták meg, hogy az Európai Tanács egységet mutasson” – mondta. A belga politikus szerint nem csupán Magyarországnak, hanem több tagállamnak is megvan a saját, az uniós állásponttal nem mindig egyező véleménye. Ezek Michel szerint nem mindig látható, de nagyon határozott álláspontok, amiket közös nevezőre kell hozni a találkozókon.

Orbán és Putyin kínai találkozójáról itt írtunk bővebben:

 

Moszkvában érezhette magát Orbán Pekingben, ahol Putyin rezidenciáján találkozott az orosz elnökkel

Orbán Viktor továbbra is Pekingre és Moszkvára fogad, de elfordulhat, hogy ráfizet. Az EU-s vezetők közül csak a magyar kormányfő ünnepli a kínai fővárosban az Övezet és Út kezdeményezés 10. évfordulóját. Ez alkalmat teremtett arra is, hogy az ukrajnai háború kitörése óta először találkozzon az orosz elnökkel, amivel szintén kilóg az uniós sorból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!