szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter október elején jelentette be, hogy Magyarország humanitárius és katonai missziót indít Csádban, amely a Magyar Honvédség első önálló, bilaterális missziója lenne. A részvétel viszont nagy veszélyekkel jár, és a 444 korábbi információi szerint bizonytalanná is vált.

Honvédségi források szerint egyre nagyobb a bizonytalanság a csádi misszió indítása körül a kinti veszélyes és kiszámíthatatlan körülmények miatt, és nem tudni, lesz-e egyáltalán misszió az eredetileg kommunikált formában – írta a 444.hu csütörtök reggel.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a csádi katonai misszió indítását Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter októberben jelentette be. A parlament pedig heteken belül megadta a jóváhagyását, amely alapján a közép-afrikai Csádi Köztársaságba induló, 200 fős magyar katonai kontingens a Csáddal határos másik hat országban – Líbiától Szudánon át Nigerig – is „katonai feladatokat végezhet.”

Magyar katonák mennek a közép-afrikai Csádba „harctéri mentornak", de valójában hét ország területén is harcolhatnak

Nem tudni, mi áll a csádi államfő „meghívólevelében", mindenesetre megvan a parlamenti jóváhagyás a magyar katonai kontingens közép-afrikai missziójára. Ez alapján a 200 magyar katona a Csáddal határos másik hat országban - Líbiától Szudánon át Nigerig - is „katonai feladatokat végezhet."

Arról, hogy miért lehet veszélyes a magyar katonák csádi misszója (amellyel egyébként Orbán Brüsszelben is jó pontot szerezhet), ebben a cikkben írtunk részletesen:

Veszélyes vállalkozás is lehet a magyar katonák csádi missziója

A Csádba tartó magyar misszió katonai és humanitárius segítséget vinne a Száhel-övezet egyik utolsó stabil államának, ami rá is fér a konfliktusoktól szikrázó közép-afrikai országra. Orbán Brüsszelben is jó pontot szerezhet az akcióval.

A HVG jogszabályokra és sajtóértesülésekre alapozott becslése szerint jelenleg 700-800 főre tehető az egy időben külszolgálatot teljesítő magyar katonák száma, ami a maximum 200 fős csádi művelet megindulásával az ezer főt is megközelíthetné.

Ugyanakkor a Magyar Honvédség növekvő feladatai (keleti határvédelem, rendszeres hadgyakorlatok, NATO-kötelezettségek teljesítése) és az állomány stagnáló létszáma mellett a túlvállalás veszélyét is magában hordozza a növekvő nemzetközi szerepvállalás.

A 444 forrásai szerint csádi misszióról általános információhiány és titkolózás jellemzi, így az érintettek is nagyon kevés konkrétumot tudnak a misszióról, annak hátteréről.

Frissítés 15:45-kor: Cikkünk megjelenése után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Csád külügyminiszterével, Mahamat Saleh Annadiffal tartott közös sajtótájékoztatót csád fővárosában, N'Djamenában.

Ezen az alkalmon Szijjártó úgy fogalmazott, hogy az Országgyűlés jóváhagyásával jövőre „akár kétszáz katonát is vezényelhet” a térségbeli terrorellenes fellépés sikere érdekében.

Az eseményt összefoglaló posztjában pedig már azt írta a külügyminiszter, hogy "készen állunk a katonai együttműködésre".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!