szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Novák Katalin lemondását hivatalosan még el sem fogadta az Országgyűlés, a Fidesz–KDNP már megtalálta a kegyelembotrányba belebukott államfő utódját. Bejelentették azt is, hogy érkezik az Orbán Viktor által már ígért új "gyermekvédelmi" törvénycsomag, és hétfőn megszavazzák a NATO-bővítését Svédországgal.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét javasolják a kormánypártok államfőjelöltnek, méghozzá Orbán Viktor előterjesztésére – jelentette be Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Fidesz-KDNP tavaszi parlamenti ülésszakot megelőző, Balatonalmádiban tartott közös, kihelyezett frakcióülésén.

Sulyok Tamás 2014 óta az Alkotmánybíróság tagja, később a testület elnökhelyettese lett, majd 2016 novemberétől elnök. Megválasztásával – Sólyom László után – másodszor kerülhet Ab-elnök az államfői posztra.

Kicsoda Sulyok Tamás, a Fidesz államfőjelöltje?

Az Alkotmánybíróság elnöke, egykori ügyvéd, aki a kormánypárti kétharmad miatt biztosra veheti, hogy ő lesz Novák Katalin utódja. Az is biztosnak tűnik, hogy Sulyok egészen más karaktert fog államfőként vinni, mint amilyet Novák Katalinnak épített kommunikációs stábja: búcsút inthetünk az ablakpucolásnak és a sütisütésnek is.

A közös frakcióülésen szerdán este Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök is beszédet mondott és hibának nevezte K. Endre kegyelmi ügyét, ami miatt Novák Katalin államfő lemondott.

Orbán a frakcióülésen a kegyelmi ügyről: Ezt semmi nem erőszakolta ki, egyszerűen hiba volt

A miniszterelnök Balatonalmádiban arról is beszélt, hogy "lassan senki nem hisz az ukránok győzelmében".

Kocsis hozzátette: szeretnék, ha minél hamarabb megválasztanák az új köztársasági elnököt, de konkrét dátumot még nem tudott mondani. Kocsis azt is bejelentette, hogy

Deutsch Tamás lesz a Fidesz EP-listavezetője.

Deutsch Tamás vezeti a Fidesz EP-listáját

Gyorsan kellett új jelöltet találni a közélettől visszavonult Varga Judit helyett.

Ahogy arról a hvg.hu már írt, Novák Katalin lemondásáról február 26-i, hétfői ülésén határoz – vita nélkül – az Országgyűlés. A határozathozatal előtt az államfő ötperces időkeretben felszólalhat, de ez nem kötelező. A hvg.hu hiába kérdezte a Sándor-palotát, nem kaptunk választ arra, hogy Novák Katalin kíván-e a búcsú ilyen gesztusával élni. Ugyanakkor az, hogy már a február 10-i, a lemondását bejelentő nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy most szólal meg utoljára államfőként.

Az új államfő megválasztásig az Országgyűlés elnöke, vagyis Kövér László lép automatikusan a távozó köztársasági elnök helyére. Így volt ez 2012-ben, Schmitt Pál lemondása után is. Kövér házelnöki feladatait pedig átmenetileg egyik alelnöke, a fideszes Lezsák Sándor veszi majd át.

Sulyok Tamás, a Fidesz-KDNP államfőjelöltje
MTI / Illyés Tibor

Az Országgyűlésnek Novák lemondásának február 26-i elfogadása után 30 napja van megválasztani az új köztársasági elnököt. Bár több ellenzéki pártnak is van már saját államfőjelöltje, a parlamenti erőviszonyok, a Fidesz–KDNP kétharmada miatt ennek nincs sok jelentősége, mivel

a köztársasági elnök választáson első körben kétharmados, második körben feles többséggel csak a Fidesz–KDNP jelöltje lehet az államfőválasztás győztese.

Kocsis a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy mivel néhány perccel korábban a bíróság ítélete kimondta a DK-s Varju László bűnösségét, ahogy korábban a momentumos Fekete-Győr Andrásét is, ezért mindkét ellenzéki politikust felszólította, hogy mondjon a képviselői mandátumáról. Úgy általában pedig

arra szólította fel a baloldalt, hogy "a közéleti erőszakosságot" fejezze be.

A gyermekvédelem ügyéről szólva a frakcióvezető jelezte, régóta dolgoznak a "gyermekvédelmi" törvény további szigorítását, "a munka következő fejezetéhez értünk", most a tavaszi parlamenti ülésszakban tervezik a második gyermekvédelmi csomagot elfogadni. Elárulta:

nagyjából 20 törvény módosítására tesznek majd javaslatot ezzel összefüggésben.

Példaként említette:

  • tovább szigorodnak a pedofil bűncselekmények büntetési tételei
  • a 18 év alattiak sérelmére elkövetett ilyen bűncselekmények nem évülhetnek el soha
  • ne lehessen szabadlábra helyezni az ilyen elkövetőket
  • alaptörvény fogja kizárni az ilyen elkövetők államfői kegyelmét

A sajtótájékoztatón Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője is megszólalt, és jelezte: a frakciószövetségi ülésen, a Fidesszel közösen több fontos témáról egyeztettek. Szerinte a legnagyobb érdeklődés most az államfőjelöltet övezi, Sulyok Tamást a KDNP is támogatja, kiváló jelöltnek tartja.

Ami pedig egy másik fontos témát, Svédország NATO-tagságának ratifikálását illeti, arról Simicskó azt mondta, a Fidesszel együtt hétfőn ők is támogatják majd az erről szóló javaslatot. A kereszténydemokraták támogatják a gyermekvédelmi törvény szigorítását is, olyan formában, ahogyan azt Kocsis Máté is vázolta az előbb – tette hozzá.

Arról tehát még nem sokat tudni, hogy pontosan milyen jogszabály-módosításokat terveznek a témában a kormánypártok, ám az biztos, hogy többféle irányba is tapogatózhatnak, szondázhatják a közvéleményt, ahogy általában a kormány fontosabb ügyekben ezt megteszi. Egy közelmúltbeli, a témához kapcsolódó felméréstől a hvg.hu is írt:

Az LMBTQ-jogok további szigorításáról kezdett kérdezgetni egy kormányközelinek mondott kutatóintézet

Szigorúbb büntetés, ha kiskorú elleni szexuális bűncselekményt azonos nemű ellen követi el valaki, és az „LMBTQ-propaganda népszerűsítésének" büntetése a témák között.

A sajtótájékoztatón Kocsis és Simicskó kérdésekre is válaszoltak. Kocsis kérdésre válaszolva közölte, hogy bár tudja Novák Katalin számát, nem hívná fel telefonon, mert „ha másnak sem mondta el, nekem sem mondaná el” az indokot a kegyelmi döntés mögött.

A K. Endre kegyelme mellett Nováknál lobbizó Balog Zoltán református püspök szerepéről pedig annyit mondott, ez a református egyház ügye. A K. Endre kegyelmét nem támogató, de végül ellenjegyző akkori igazságügyi miniszter, Varga Judit "elvesztése" Kocsis szerint "fájdalmas volt a frakciónak, de a közélettől való visszavonulása helyes döntés volt".

Varga volt férje, Magyar Péter színre lépéséről és arról, hogy nekiment a NER-nek és Rogán Antalnak, Kocsis annyit mondott: „Ismerem őt, igen. Sértett ember vagdalkozásának gondolom azt, ami történt.” Olyan bizonyítékot állítása szerint nem látott, amivel Magyar alátámasztotta volna a kijelentéseit.

Kocsis nem hozta szóba, és utóbb újságírói kérdésre válaszolva is csak annyi hangzott el, hogy a Fidesz–KDNP kétnapos frakcióülésén a kormánypártok főpolgármester-jelöltjéről nem volt szó, mert Kocsis szerint voltak ennél fontosabb témák is, de március elején bejelenthetik. A három fontos káderből mostanra kettőre már találtak embert:

Káderhiány a Fideszben: három kulcspozícióra is rövid időn belül kellene jelölt, de nincs könnyű helyzetben a kormánypárt

Se köztársaságielnök-jelöltje, se EP-listavezetője, se budapesti főpolgármester-jelöltje nincs a Fidesznek, márpedig mindháromra szüksége lenne ahhoz, hogy sikeres kampányt tudjanak összerakni a júniusi dupla választásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!