szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Balassa Péter nem adja fel.

Nincs karácsony Kevin nélkül, és lassan anélkül sem, hogy a Jobbik megpróbálja törvénybe foglalni, hogy december 24-e munkaszüneti nap legyen. Idén ötödik alkalommal futnak neki és akárcsak tavaly, most is Balassa Péter képviselő nyújtott be módosító javaslatot a munka törvénykönyvéhez – írja a Portfolio.

Jelenleg tizenegy munkaszüneti nap jut egy évre, ezt emelné meg eggyel a Jobbik, Balassa indoklása pedig kitér arra is, hogy ez kevesebb az uniós átlagban, ráadásul a szomszédos országok többségében is több napon nem kell bemenni dolgozni. Romániában és Szlovákiában 15, Horvátországban 14, Ausztriában 13, Ukrajnában pedig 12 munkaszüneti nap jut egy évre.

Balassa kitért arra is, hogy tavaly már több üzletlánc is bezárt december 24-én, ez várhatóan idén is így lesz, a Lidl például már be is jelentette, hogy nem nyit ki szenteste napján. A képviselő azt gondolja, a magyarok többsége támogatná a javaslatát, ezért „a józan ész ezt előbb-utóbb ki fogja provokálni”, hogy az Országgyűlésen is átmenjen.

Nem valószínű, hogy idén sikerrel jár majd, a Fidesz és a KDNP ugyanis következetesen leszavazta a hasonló javaslatokat. Tavaly Schanda Tamás államtitkár azzal érvelt az erről szóló vitában, hogy a gazdaság versenyképességét rontaná, ha nőne a munkaszüneti napok száma, majd megjegyezte, „a keresztény világ meghatározó része december 25-én emlékezik a Megváltó, Jézus Krisztus megszületésére”, márpedig az munkaszüneti nap Magyarországon is.

Elbírná-e az ország gazdasága, ha nem lenne munkanap december 24-e?

Ismét fellángolt a vita, hivatalosan miért is kell dolgozni szenteste napján, miután az elmúlt hetekben kiskereskedelmi láncok jelentettek szünnapot. Megnéztük: nyerne vagy veszte az ország azon, ha december 24-ét munkaszüneti nappá nyilvánítanák, kiszámoltuk, mennyibe kerülne plusz egy szabadnap.

A jobbikos képviselő azonban úgy látja, bár december 24-én kétségkívül a kereskedelemből folyik be a legtöbb bevétel, de ezeket a vásárlásokat az emberek más napokra is be tudják ütemezni, különös tekintettel arra, hogy az advent alatt gyakorlatilag végig – hétvégente is – nyitva tartanak a boltok.

Miért kötelező a karácsonyi munkaszünet, akár hiszünk, akár nem?

Miért hirdet az állam kötelező munkaszüneti napot a nem hívő, illetve különböző hiten lévő polgárok számára karácsonykor? Lenne-e mód arra, hogy ki-ki egyénileg vegye ki szabadságát hitének, életfelfogásának megfelelően? Vélemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!