szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az országos rendőrfőkapitány elrendelte a rendőrség kommunikációs gyakorlatának felülvizsgálatát azt követően, hogy a belvárosi lakásában megölt nő ügyében a rendőrséget számonkérő Facebook-kommentelőket arrogáns stílusban osztotta ki a rendőrség oldalának moderátora.

„Bocsánatot kérünk!” – ezzel a címmel jelent meg egy videó a rendőrség hivatalos YouTube-csatornáján.

„Tiszteletlen, szükségtelen és a rendőrségre nézve méltatlan kommunikáció folyt az V. kerületi lakástűzzel összefüggésben meghalt nő ügyében. A magyar rendőrség nevében, mindenek előtt bocsánatot kérek mindazoktól, akiket ez érthetően és joggal felháborított, megbotránkoztatott, illetve sértett” -– fogalmaz a videóban Gál Kristóf, a rendőrség szóvivője, majd azt kérte, hogy ne ennek az ügynek a kommunikációja alapján ítéljék meg a rendőrség munkáját.

Bár pontosan nem nevezi meg, a rendőrségi kommunikáció mely része volt méltatlan a testületre nézve, bizonyosan arról van szó, ahogyan a rendőrség Facebook-oldalát moderáló munkatárs beszélt azokkal a kommentelőkkel, akik felvetették, hogy a Belvárosban meghalt nő a férje előéletét ismerve inkább emberölés, mint baleset áldozata lett, és amellyel kedden szembesítettük is a rendőrség vezetőit az esetről szóló sajtótájékoztatón.

Mint Gál Kristóf szerdai videójában elmondta, ez a „megengedhetetlen stílus” árnyékot vet a nyomozók, a helyszínelők és a szakértők által végzett munkára, amelynek köszönhetően sikerült megállapítani a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyét, és elfogni őt.

„A rendőrségnek nemcsak törvényi, de erkölcsi feladata is a bajba jutottakon segíteni, és feladatunk az építő jellegű kritikákat, hozzászólásokat meghallgatni és hasznosítani” – mondta, hozzátéve, hogy az országos rendőrfőkapitány elrendelte a rendőrség kommunikációs gyakorlatának felülvizsgálatát.

Bocsánatot kérünk!

Bocsánatot kérünk!

Kedden jelentette be a rendőrség, hogy őrizetbe vették annak a japán nőnek a volt férjét, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölte ez exnejét. A nő holttestét még a múlt hét szerdán találták meg egy V. kerületi ingatlanban, miután lakástűzhöz riasztották a katasztrófavédelmet. A rendőrség korábban azt állította, hogy a nő „az ágyában dohányzott, ez okozta a tüzet”. Azonban felmerült a gyanú, hogy nem emiatt gyulladt ki a lakás.

A férfi elfogásáról szóló, a gyilkosságot bejelentő keddi rendőrségi sajtótájékoztatón a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) közösségi médiás kommunikációjáról lapunk megkérdezte a hatóság képviselőit, ugyanis az ügy részleteit firtató kommentekhez a BRFK Facebook-oldalának adminja a hivatalos profil nevében nem egyszer gunyoros, kioktató megjegyzéseket fűzött.

A rendőrök azzal vágtak vissza, hogy ezek csak a szövegkörnyezetből kiragadott mondatok, és – bár ennek semmi köze a kommentekhez – azt hangsúlyozták, hogy hat napja dolgoztak az ügyön folyamatosan, ennek eredménye a gyanúsítás. A sajtótájékoztatót tartó egyik rendőr a HVG tudósítójának többszöri visszakérdezésére sem volt hajlandó érdemben reagálni erre, ezért e-mailben is kerestük a budapesti és az országos főkapitányságot is.

Közzétette a felvételeket a rendőrség, ami alapján elfogták a japán nő megölésével gyanúsított volt férjet

A férfi a rendőrség szerint álcázta magát, úgy ment vissza a lakásba, ahol a volt feleségét holtan találták.

A BRFK kérdésünkre azt válaszolta: „A Facebook-oldalukon a kommunikáció egy része az eljárásra vonatkozott, másik része a kommentekre válaszolt, ezeknek nem mindegyike függött össze a konkrét üggyel. A számtalan reakció között a sajtóban kifogásolt Honnan tudja? egy kérdés volt, amelyre választ vártunk – és kaptunk is. A mosolygós vagy kacsintó hangulatjelet nem a halálesettel, hanem a traffipaxokkal kapcsolatos, illetve az elírást tartalmazó kommenttel összefüggésben használtuk. Nem is állhatna távolabb tőlünk, hogy az elhunyt emlékét vagy kegyeleti jogait sértsük meg!”

A Patent Egyesület is megdöbbentőnek találta a BRFK kommunikációját a hivatalos közösségi médiás felületükön. Szerintük az, hogy ilyen hangnemet engednek meg maguknak, nem növeli az állampolgárok rendőrségbe vetett bizalmát. Hozzátették: ez a viselkedés nem professzionális, és éles ellentétben áll például a sajtótájékoztató hangnemével, továbbá a nyomozás szakmai színvonalával is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!