szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

A főpolgármester nem mehet szabadságra, ha nincs helyettese, de az is törvénytelen, ha nem veheti ki a szabadnapokat. Ez a kérdés is napirenden lesz a közgyűlés szerdai ülésén, valamint a Rákosrendezőre tervezett beruházás előkészítését is megkezdi a főváros.

Szerdai ülésén kellene elfogadnia a Fővárosi Közgyűlésnek a főpolgármester szabadságolási kérelmét. Az előterjesztés jellemzően csak formalitás, és így nem is nagyon fordult elő korábban, hogy bármelyik frakció akadályozni próbálta volna Karácsony Gergely pihenését, ezúttal váratlan helyzettel néz szembe a közgyűlés. A főpolgármesternek ugyanis nincs helyettese, aki távollétében egy vis maior helyzetben alá tudna írni, intézkedhetne, az pedig törvényekbe ütközik, hogy senki ne lássa el a városvezetői feladatokat.

Ugyanakkor törvényellenes lenne az is, ha Karácsony Gergely nem tudná kivenni a szabadságát, melynek ütemezését február 28-ig kell jóváhagynia a közgyűlésnek. Karácsonynak egyébként az idei évre összesen 44 nap szabadság jár (pótszabadságokkal, valamint a tavalyról megmaradt napokkal együtt), ezeket áprilisban, júliusban, augusztusban és decemberben szeretné felhasználni – derült ki kedden egy beszélgetésen, amit Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője szervezett újságíróknak.

Az új városvezetést illetően az egyik legvitatottabb kérdés volt, hogy ki(ke)t lenne hajlandó az igencsak széttagolt fővárosi közgyűlés főpolgármester-helyettesnek megszavazni. A Tisza már a budapesti munka legelején jelezte, hogy nem hajlandó személyügyi kérdésekben dönteni, amíg nem fogadják el „a demokratikus működés minimumát garantáló SZMSZ-t”. Karácsony november végén nevezte meg jelöltjeit: Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot javasolta, majd miután a pártok sorra jelezték, kit nem fognak szavazatukkal támogatni, körvonalazódott, hogy a többséget egyikük sem tudná maga mellé állítani

Karácsony: Egyetlen jelöltnek sincs esélye arra, hogy megszerezze a főpolgármester-helyettességhez szükséges szavazatokat

Karácsony Gergely szerint a Tisza Pártnak meg kell tanulnia, hogy nem adhat ultimátumot, és nem írhatja felül főpolgármesteri autoritását.

Konszenzus hiányában pedig az erről szóló szavazást elhalasztották, Sára Botond főispán pedig perre is vitte miatta a fővárost, az ugyanis így mulasztásos jogsértést követ el. 

Szavazás azóta sem volt, az elmúlt hónapokban nem is nagyon esett szó a kérdésről a Városházán – mondta Vitézy Dávid. Bár vitán felül áll, hogy a főpolgármesternek, akárcsak bárki másnak is, jár a szabadság, szerinte nem fest jól, hogy a nyaralásáról szóló terveket elő tudja terjeszteni Karácsony, miközben a helyettes megválasztását nem érzi égetőnek. A politikus megjegyezte, valójában egyszer sem szavazott a képviselő-testület senkiről, hiszen a javaslat nem került napirendre, mivel úgyse menne át. „Ennél azért el tudnék képzelni több proaktivitást a főpolgármester részéről a kérdésben” – mondta. 

Karácsony szabadságának kérdésénél azonban nagyobb politikai csaták is várhatók szerdán a közgyűlésben. Ismét napirendre kerül Rákosrendező sorsa, ahol, bár nagy győzelmet jelentett a fővárosnak, hogy élhet elővásárlási jogával, a munka oroszlánrésze még csak most kezdődik. 

Mini-Dubaj: Most van bajban Karácsony!

Annak a fővárosnak kellene egy Magyarországon még példátlan ingatlanfejlesztést levezényelni, amelynek hat év nem volt elég, hogy saját hátsó udvarában egy csöppnyi parkot felépítsen.

Igaz, a szerződés aláírása még egy darabig várat magára, a Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe tartozó Stockton Zrt. ugyanis még nem mondott le elővásárlási jogáról, a főváros már a következő lépéseket tervezi. A főpolgármester által jegyzett előterjesztés szerint a terület fejlesztéséről szóló döntések jogkörét a tulajdonos Budapesti Közművek Zrt.-től (BKM) a városvezetésre ruháznák azok „kiemelkedő jellege” miatt. 

Ezután projektgazdát kell majd találni a rákosrendezői beruházásnak, hogy össze tudjon állni egy – a Parkvárosnál már remélhetőleg részletesebb – konstrukció arról, mit szeretnének megvalósítani a területen. „Olyan terv kell, amire a közvélemény és a politikai szereplők is mind azt mondják, hogy igen, ez kell Budapestnek!” – fogalmazott Vitézy, aki abban bízik, olyan tervet sikerül készíteni, amilyen a Diákvárosé volt. Csak ezek után lehet tervezési pályázatot kiírni, majd ingatlanfejlesztőket keresni – ez azonban még évek kérdése. 

10-15 év múlva lehet a Rákosrendezőn építkezés, de gazdaggettót nem szeretnénk – főépítész a Fülkében

Erő Zoltán szerint ma Budapesten az jut lakáshoz, aki elég pénzt örökölt hozzá. Ezen a trenden akar fordítani a főváros – de ehhez hosszú idő kell. A főépítészt Kacskovics Mihály Béla kérdezte.

Egyelőre a vita arról folyik, kinek kéne eltakarítania a rengeteg szemetet Rákosrendezőről. A Fidesz és a kormány a fővárost teszi felelőssé az elkeserítő állapotokért, miközben az egyelőre állami tulajdonú telekre be sem engedik Karácsonyékat. A BKM szerint a szemetet annak kell elvinnie, aki miatt odakerült, vagyis a halmokban álló vasúti talpfákkal a MÁV-nak lenne tennivalója, azt viszont vállalta a fővárosi cég, hogy a nem beazonosítható eredetű szemetet maga szállítja el.

Mindeközben Vitézyék egy másik barnamezős terület, az Óbudai Gázgyár ügyével vágnának vissza a kormánynak, egy szerdai előterjesztéssel ugyanis nyomást próbálnak gyakorolni az energiaügyi minisztériumra, hogy kezdjék meg ott a kármentesítést. A korábbi iparterület szennyezettségének felszámolását ugyanis évek óta halogatja az állami Főgáz, majd jogutódja, az MVM Zrt., az ügyben a terület tulajdonosa, a Graphisoft Park Kft. pert is indított, ehhez csatlakozna a Fővárosi Önkormányzat. 

A rákosrendezői projekt sikeréhez elengedhetetlennek tűnik, hogy a kormány és a főváros legalább minimálisan együttműködjön, erre tenne kísérletet a főváros azzal, hogy összehívja a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, vagyis azt a testületet, ahol lehetőség lenne a két fél egyeztetésére. 

Vitézy Dávid arra a felvetésre, mennyire akadályozhatja a kormány a terület fejlesztését, azt mondta, nem úgy szeretne a városvezetés belevágni a projektbe, hogy azzal számol, hol ütközhetnek akadályokba. Szerinte a 2026-os választások nagy eséllyel változtatnak majd a jelenlegi erőviszonyokon, ha megy a kormány, azért, de ha marad is hatalmon a Fidesz, a kormány összetételében lehetnek személycserék. Nem a mai helyzethez kell szerinte igazítani Rákosrendező jövőjét, ez egy évtizedes projekt. Hozzátette: munka van addig is, a közgyűlés Fideszen kívüli pártjainak is érdeke haladni Rákosrendező fejlesztésével, ha már megvették a területet. Kijelentette: „A fővárosi választók se azt várják, hogy a kormányra várjanak a közgyűlésben többségben lévő, a kormánytól független erők, ezért megyünk előre”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!