Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Mintegy 300 millió forintot szórt már szét idén az állami Szerencsejáték Zrt. támogatásosztó leánycége. Az igazán nagy szponzorpénzek menetrend szerint landoltak a külügyminiszter testvérének cégénél és a Rogán Antalt helikoptereztető családi vállalkozásnál. Egy gyerekkórház is kapott, de ehhez képest csak aprópénzt.

Januárban nettó 200 millió forintot, februárban pedig további nettó 95 millió forintot osztott szét összesen 13 cégnek vagy szervezetnek szponzorációs vagy közérdekű támogatásként a Szerencsejáték Zrt. e célt szolgáló keretéből az állami vállalat leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. – derül ki a honlapjukon közzétett listákból. 

A lottó- és más játékokból 2023-ban például 1000 milliárd forintot közelítő árbevétel mellett 40 milliárd körüli profitot elérő Szerencsejáték Zrt. a nyereségéből rendszeresen jótékonykodik. Az, hogy pontosan milyen objektív vagy szubjektív szempontok alapján teszi ezt, az nem teljesen világos és emiatt sok kritika is éri a támogatási gyakorlatot. 

A Szerencsejáték Zrt logója a székház épületén
Fazekas István

Pedig a gyakorlatban van következetesség. Ha más nem, akkor az, hogy különböző NER-közeli cégek, alapítványok, szervezetek rendszeresen és jelentős összegeket kapnak, szinte óramű pontossággal minden évben – vagy akár évente többször is. Az MSZP nemrég kiperelte ezeket a támogatási szerződéseket a cégtől és kiszámolta

az elmúlt 10 évben több mint 22 milliárd forint jutott adományokra, ám ebből a Fideszhez köthető szervezetek és személyek közel 8 milliárd forinttal részesültek, míg a valóban rászorulóknak alig jutott. 

Hogy ki a rászoruló, persze megítélés kérdése. Az biztos, hogy az idei nagy nyertesek közt van a budaörsi repteret üzemeltető Aeroglobe Kft. nettó 45 millióval, miután tavaly is kapott 40 milliót. A családi cégcsoportba tartozó vállalkozás tulajdonosi köre megegyezik a Rogán Antalt, Habony Árpádot és Kövér Lászlót is reptető FLY-COOP Kft.-ével – ez a cég is többször kapott már Szerencsejáték-szponzorpénzt. 

Januárban ugyanennyit, nettó 45 milliót kapott a Hazai Termék Kft. is – mondhatni menetrendszerűen, hiszen tavaly januárban is ugyanennyit ítéltek meg az agrárexpókat is szervező kiskőrösi egyszemélyes vállalkozásnak, amit korábban is minden évben, rendszeresen szponzorált a Szerencsejáték-cég. 

Nettó 25 millióhoz jutott a TRP Hungary Kft. is, amely tavaly is kapott ugyanennyit. A cég a hazai autó- és motorsportélet aktív szereplője, tulajdonosai közt Őry Tamással és a feleségével, Szijjártó Saroltával, aki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter testvére. Ez a cég 2019-ben oldalanként egymillió forint közpénzért írhatott tanulmányt egy versenypályáról. Őry egy ideig a 4iG üzletfejlesztési igazgatója is volt. 

Megérkezett a menetrend szerinti 105 milliós állami szponzorpénz a Tiborcz-Csetényi-páros cégéhez

Az ATV volt elnökének máskor is bőkezűen támogatott céghálója is felfogott egy 60 milliós tételt.

Visszatérő szereplő a listán a Magyar Repülőterekért és Repülésért Alapítvány is, ám szemben a tavaly januári 10 millióval, most 40 milliót kapott. A Média a Családért Alapítvány most 25 milliót kapott, míg a kegyelembotrányba belebukott Novák Katalin államfő barátja, volt tanácsadója, Skrabski Fruzsina Három Királyfi, Három Királylány Alapítványát éppúgy 5 millióra érdemesítették. 

Szintén 5 milliós szponzorpénzt kapott a januárban szétosztott keretből – éppúgy, mint tavaly – a Letteramanti Kft. is, amely Csáky-Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser – Juhász Ferenc költő lánya és Csáky Attila filmproducer felesége – vállalkozása. A nagyvázsonyi Iratmentő Alapítvány szintén 5 milliót kapott, ahogy a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány is. 

A februárban kiosztott nettó 95 millióból pedig a legtöbb pénz, 50 millió forint a Magyar Úszó Szövetségnél landolt, de rendszeres támogatottként kapott 20 milliót a Szépművészeti Múzeum alapítványának cége, a Kultúra 2008 Művészeti és Szolgáltató NKft. is. A vitorlázó Vadnai Benjámint támogató Vadnai Olimpiai Felkészülési Alapítvány ezúttal a szokottnál többet, 10 millió forintot kapott. 

Visszatérő támogatott a Hangos Szó Kft. is, amelyik ezúttal nettó 15 millióhoz jutott. Ez a cég áll a NER nem hivatalos himnuszának számító Nélküled című számot előadó Ismerős arcok nemzeti rockzenekar mögött, a tulajdonos az együttes basszusgitárosa, Galambos Nándor és a felesége. Amúgy a Nélküled Orbán Viktor egyik kedvence is, néha még heti Kossuth rádiós szereplésein is idéz a dalszövegből. 

Ahogy arról a HVG is írt, 2023-ban a Honvédelmi Minisztérium cége, a HM Zrínyi Toborzástámogató Kft. kötött 17,5 milliós szponzorszerződést a Hangos Szó Kft.-vel, miután az Ismerős arcok ingyenes koncerteket adott a „a 175 éves Magyar Honvédség tiszteletére”. Amúgy slágerük, a Nélküled egyik részlete szól a 21-es út Lőrinci és Hatvan közötti zenélő úton – nem feltétlenül mindenki örömére: 

Se veled, se nélküled: a helyi lakosokat megosztja a Nélküledet játszó zenélő út – videó

Szeptember elején adták át az ország harmadik zenélő útját. A 21-es út Lőrinci és Hatvan közötti akusztikus aszfaltja az Ismerős Arcok Nélküled című dalát játssza. Elmentünk megkérdezni hogyan vélekednek a lőrinci lakosok a szeptember elején átadott útszakaszról. A vélemények megoszlanak, egy dologban azonban az összes helyi egyetért: éjjel-nappal hallani a zajt.

Káderkeringő
Március elején írt a HVG arról, hogy a Szerencsejáték Zrt.-hez került a turisztikai ügynökség vezetője az MNB-hez távozó volt miniszter helyett. Nagy Márton miniszter döntése nyomán március 5-től ugyanis Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igazgatósági elnöke lett az állami lottócég első embere. Mager Andrea addigi vezérigazgató pedig – aki azután kapta ezt a pozícióját, hogy távozott a nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszteri posztról – a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja lett. Ami Gullert illeti, a továbbra is általa elnökölt MTÜ-höz ezer szállal kötődő Magyar Turisztikai Szövetség visszatérő, kedvelt támogatottja a Szerencsejáték-cégnek. Többször is egyszerre 600 milliós támogatást kaptak, 2015 óta összesen 3,1 milliárd forintot a Szerencsejáték-cégtől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!