szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés keddi szavazási dömpingje során átment, hogy a magyar EP-képviselőknek második vagyonnyilatkozatot is kelljen tenniük. A szigorítás EP-képviselők mentelmi jogát is fenyegetheti, amit Magyar Péter esetében eleve feszeget a magyar ügyészség.

Az Országgyűlés keddi ülésén – 18 másik törvénymódosító mellett – sor került annak a javaslatnak a megszavazására is, amely szigorítja a magyar EP-képviselők vagyonnyilatkozati kötelezettségét, és akár azt is lehetővé teszi, hogy az azt rosszul vagy nem teljesítő politikusok mandátumát megvonják.

A módosítás alapján az Európai Parlament 720 képviselője által azonos tartalommal évente kitöltendő vagyonnyilatkozat mellett a 21 magyar képviselőnek külön előírják egy második vagyonnyilatkozat közzétételét is – ezt ugyancsak évente kellene benyújtani a magyar parlamenti képviselőkével megegyező, bővebb adattartalommal. Csakhogy míg az országgyűlési képviselők bármilyen valótlan adatot utólag javíthatnak, és legrosszabb esetben is csak a fizetésüket vonhatják meg a szükséges korrekció elvégzéséig, addig a magyar EP-képviselőknek akár mandátuma is megvonható, ha bizonyos adatokat eltitkolnak, vagy valótlanul adnak meg az azonos tartalmat lekérdező nyilatkozatukban.

A beterjesztő érvelése szerint ezzel a közélet tisztaságát őriznék, „az elmúlt években az EP egyes képviselőivel, tisztségviselőivel összefüggésbe hozható korrupciós botrányok” tanulságaként. Az utalást nem nehéz Magyar Péterre érteni, akit a kormány propagandája rendszeresen Brüsszel fizetett emberének titulál. A mandátummegvonásig menő szankció pedig kifejezetten alkalmas is lehet a mentelmi joggal csakis EP-képviselőként rendelkező Magyar – kicsit törökös vagy mondjuk orosz stílusú – félreállítására, aki ellen már két mentelmi jogi eljárást is kezdeményezett a magyar ügyészség. Egyet a tavalyi botrány miatt, amikor a gyanú szerint Magyar egy őt videózó férfi telefonját eltette, majd a Dunába dobta. A másik egy magánvádas eljárás. Ügyét már tárgyalják, de mentelmi jogát még nem függesztették fel.

Ami a „zebragate” mögött van: 49 évet ment vissza az időben a Fidesz, hogy Magyar Péter félreállítására jogalapot találjon

Plusz vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget vezetne be a Fidesz, hogy szigorúbban elszámoltassa a magyar EP-képviselőket. A szabálysértőtől elvehetik a mandátumát. Ehhez egy 1976-os európai tanácsi határozatot porolt le a Fidesz, és így a Tisza elnökét is „hazahívhatják”, sőt akár Magyar Péter 2026-os választási szereplését is akadályozhatják.

A Tisza Párt elnöke is személye ellen irányuló politikai fegyverként kezeli a módosítást, aminek elfogadására azonnal reagált is a közösségi médiában:

„A nap, amikor a Fidesz egyszerre próbálta meg betiltani Magyar Pétert, az energiaitalokat és Deutsch Tamást”

– utalt a feszített témában levezényelt szavazások szerteágazó tematikájára.

A tiltások és szigorítások mellett a kormány néhány osztogató célzatú kezdeményezéséről is ma döntöttek, így – egyebek közt – megszavazták a 30 év alatti, illetve a két és három gyermeket nevelő anyák kedvezményeiről szóló javaslatokat is.

Illetve szintén átment a kormány javaslata a minden településen telepítendő ATM-ekről, amely a bankoknak teher, Mészáros Lőrinc viszont jól járhat vele.

A szavazások után további 11 törvényjavaslat vitájára is sor kerül még, a parlamenti nagyüzem pedig holnap, majd a hosszú hétvége után, május 5-én hétfőn folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!