szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük a Magyar Péter által közzétett hangfelvételről, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszél, „szakítunk a békementalitással”.

„Arról beszél a honvédelmi miniszter, hogy Magyarországnak kell hogy legyen egy olyan hadserege, ami képes az ország biztonságát garantálni, és ez korábban nem így volt” – mondta Orbán Balázs a Ludovika Fesztiválon elmondott beszéde után lapunk arról szóló kérdésre, mit érthetett Szalay-Bobrovniczky Kristóf azon, hogy a kormány „szakít a békementalitással”. Az erről szóló hangfelvételt csütörtök reggel tette közzé Magyar Péter, állítása szerint ez lehet az Orbán-kormány őszödi beszéde.

Szakítunk a békementalitással – mondja Szalay-Bobrovniczky a Magyar Péter által közzétett hangfelvételen

A Tisza Párt elnöke szerint a honvédelmi miniszter a felvételen „bevallja, sőt büszkén hirdeti”, hogy a békepártiság, amiről „évek óta papolnak, csak egy ócska hazugság”.

A politikai igazgató szerint nincs ellentmondás abban, hogy a kormány évek óta békepártinak vallja magát, és azt hajtogatja, a háborúnak nincs megoldása a csatatéren, de a honvédelmi minisztere arról beszél, szakítanak a békementalitással és átállnak „a háború felé vezető út nulladik fázisára”.

„Szerintem a világ legértelmesebb megközelítése, hogy egy országnak van egy életképes hadserege, de ezt a hadsereget nem szeretnénk egy idegen országok között zajló konfliktusba beleküldeni” – jegyezte meg.

Sőt, szerinte a két a dolog szorosan egybetartozik, a kormány szeretné megerősíteni a magyar hadsereget, hogy az ország biztonságát garantálják, azt pedig nem szeretnék, „hogy egy idegen országok között zajló konfliktusban lekaszálják őket”. Úgy gondolja, a különbség a kormány és a politikai ellenfelei között az, hogy az ellenzék korábban nem támogatta a hadsereg megerősítését, és „most, hogy ha már ez megtörténik, az a politikájuk, hogy küldjük el ezeket az embereket egy idegen konfliktusba, hogy ott lekaszálódjanak a frontvonalon”.

Orbán Balázs szerint a honvédséget a szocialista, liberális kormányok leépítették, „másrészt pedig, mint kiderült, utána sokáig egy kicsit egy ilyen, zsírleszívás, hivatali cafeteria rendszerben működött a dolog, és abban a biztonsági környezetben, amiben élünk, ezt nem lehet fenntartani”. Hozzátette, igazán felháborítónak és elfogadhatatlannak azt tartja, hogy Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök „belülről bomlasztott” azáltal, hogy a kormányt képviselőjeként egy hivatalos nemzetközi fórumon a „Slava Ukraini!” – Dicsőség Ukrajnának! – mondattal zárta beszédét.

Orbán Balázs
Fazekas István

Orbán megjegyezte, a hadsereg modernizálása 2016 óta zajlik, ennek az első lépése az volt, hogy „legyenek olyan képességfejlesztések, amelyek ahhoz szükségesek, hogy egyáltalán a modern kihívásoknak megfelelő felkészültségű legyen a honvédség”, a második pedig a személyi állomány megújítása, „ami jól láthatóan okozott érdeksérelmet”.

Tulajdonképpen ez a személyi átalakítás ezek szerint részben a háborúpárti erők kiszorítását jelentette a Magyar Honvédség sorai közül, és erről a mentalitásbeli változásról, meg az új életpályamodellről, az új honvédelmi szolgálati viszonyrendszer alapjairól beszélt a honvédelmi miniszter

– utalt Orbán Balázs ismét a korábbi vezérkari főnök ukrán szavaira.

Orbán Balázs a Ludovika szabadegyetemen
Fazekas István

Orbán Balázs csütörtökön a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen rendezett Ludovika Fesztivál szabadegyetemén tartott nyitóelőadást „Magyarország kulcsállami szerepe a nagyhatalmi kapcsolatokban” címmel. Az Egyesült Államokban zajló változások és a konnektivitás boncolgatása mellett hosszan beszélt arról is, milyen szerepet tölt be jelenleg az EU a háborúban. A politikai igazgató úgy látja, Ukrajnában már nem egy amerikai-orosz, hanem egy uniós-orosz proxy háború zajlik, az EU pedig csak azt érte el, hogy elvágta magát a nagyhatalmaktól a szankciók által.

„A háborút már elvesztettük, most a békét kéne megnyerni” – mondta Orbán és felidézte a miniszterelnök tavaly nyári „békemisszióját”, amely során többek között előbb Kijevbe, majd Moszkvába látogatott, találkozott Donald Trumppal, és részt vett a NATO-csúcson. Orbán Balázs szerint a diplomáciai utazássorozat célja az volt, hogy az EU még azelőtt lépjen a béke irányába, hogy bekövetkezik az amerikai elnökváltás, mert ezáltal nagyobb szerep jutott volna az uniónak. „De az uniós vezetők továbbra is vakon követték a háborús stratégiát, az amerikai változás hatására pedig még több energiát akarnak beletenni. Én ezt teljes öngyilkosságnak tartom, egy érvet se tudok mondani, hogy miért értelmes stratégia ez” – mondta beszédében Orbán Balázs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!