Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Előkészítő szakaszban van az MNV közlése szerint a Béla király úti állami villatelep értékesítése. A Göncz Árpádtól Novák Katalinig számos államfő rezidenciájaként is szolgált ingatlanért remélt magas árat nem is az épületek, hanem a 13 hektáros telek indokolja, amire 199 luxuslakás építhető – vagy még több, ha a kormány úgy akarja.

A tervezettnél talán lassabban halad, de a HVG kérdésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. megerősítette, hogy – miként azt lapunk már tavaly ősszel megírta –, az állam valóban eladja a Béla király úti állami villaparkot. Sőt: „a köztársasági elnöki rezidenciát alkotó ingatlanegyüttes értékesítése előkészítő szakaszban van”. Hozzátették: ha az értékesítésének sem jogi, sem vagyongazdálkodási akadálya nincs, úgy „főszabály szerint” versenyeztetéssel, elektronikus aukción keresnek majd vevőt. 

A HVG tavaly novemberben számolt be arról, hogy a februári kegyelembotrány miatti lemondása után fél évvel a Béla király úti köztársasági elnöki rezidenciáról kiköltöző Novák Katalin helyére azért nem költözhet be az új államfő, Sulyok Tamás, mert a kormány arra kérte, ne foglalja el az épületet, mivel azt el akarják adni. Ráadásul nemcsak a Novák 2022-es beköltözésére 280 millió forintból felújított, könyvtár-, zene-, és sminkszobával ellátott épületet, hanem a teljes ingatlanegyüttest értékesíteni kívánják. 

Dobra veri a kormány a Béla király úti kormányzati villaparkot, ezért nem költözhetett be Sulyok Tamás

Egyszer már eladták Orbánék, mégis az államé, most újra eladnák, mi az? A Béla király úti állami lakótelep, amely annak idején egyidőben volt Göncz Árpád, Orbán Viktor és Áder János otthona. A HVG úgy tudja, a Novák Katalin számára százmilliókból felújított államfői rezidenciát is magába foglaló, 14 hektáros területet jövőre értékesítik, az ingatlanon luxuslakások épülhetnek.

A parkban talán egyedül a Novák által használt államfői rezidencia van jó állapotban a néhány évvel ezelőtti felújítás miatt, a többi épület leromlott állapotú. A 13 hektáros területen amúgy összesen hat nagyobb épület van. Az államfői rezidencia mellett található három másik, nagyon hasonló épület. Az egyik korábban az Országgyűlés elnökének, a másik a miniszterelnöknek szolgált lakóhelyéül. Van még egy személyzeti épület és egy – régóta használaton kívüli – ötven szobás szálloda is. 

Az épületek többsége az 50-es, 60-as években épült, sztálinbarokk jegyeket is hordozó, szocreál stílusban, és kezdettől állami méltóságok jól őrzött szálláshelyéül szolgált. Ez a jelleg főleg a telek hátsó oldalán figyelhető meg: itt magas fal áll, tetején szögesdróttal, és a laktanya-, vagy börtönkapura emlékeztető hatalmas fémkapuk vannak. A XII. kerület ezen része magas presztizsű: tele a környék villákkal, párszáz méterre lakik Orbán Viktor miniszterelnök, Áder János volt és Sulyok Tamás jelenlegi államfő is. 

A Béla király úti állami villapark hátulról
Reviczky Zsolt

A Béla király úti ingatlankomplexumot – részben vagy egészben – egyébként nem először próbálja dobra verni az állam. Sőt, maga az Orbán-kabinet egyszer már el is adta – még az első kormányzásuk idején, 25 évvel ezelőtt. Már akkor is milliárdos összeget reméltek bevételként, a terv pedig az volt, hogy a közjogi méltóságok – akkoriban egyszerre lakott ott külön villában Göncz Árpád államfő, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök is – elköltöztetése és az eladás után lakópark épülhet a területen. 

Ugyan az ingatlanegyüttest 2002-ben, kevéssel a kormányváltás előtt el is adta az Orbán-kabinet 3,7 milliárd forintért a Magyar Fejlesztési Banknak, ám az ügylet végül meghiúsult, mert a vételi szerződés arra épült, hogy a területet átminősítik, de ez nem történt meg. Az állam nyakán maradt ingatlan egy részét 2006-ban a Gyurcsány-kormány is megpróbálta eladni – akkor a 10 hektáros részért 6-8 milliárdot vártak és a helyén lakópark épült volna 20 ezer négyzetméteren –, de ebből sem lett végül semmi. 

Fent középen, a kerek zöldfelülettel, díszkúttal feldobott épület volt Novák Katalin rezidenciája
hvg.hu

A hasznosítás iránya mára sem változott, a mostani értékesítés után is lakópark épülne. Ha valóban elit lakópark épül majd ott, ahol az elmúlt 60 évben a politikai elit élte magas falak mögött az életét, akkor hamarosan bárki lakhat majd a madárcsicsergős, luxus zöldövezetben. Pontosabban csak azok a kiváltságosok, akik meg is tudják fizetni ennek az élményhez mért, magas árát is – a Béla király úton kevés az eladó lakás, a használt, átlagos ingatlanok négyzetméterára 2 millió forint feletti, a luxus villalakásoké inkább 4 millió. 

Az újépítésű ingatlan errefelé ritka, bár a Béla király úton, egy egykori állami területen, a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Central European Ingatlanalap által megvásárolt 18-20. szám alatti telkeken most Paár Attila, Magyarország 16. leggazdagabb emberének érdekeltsége, a WHB Group épít villaparkot. Itt mintegy 3,3 hektáron, több épületben összesen 40 luxuslakás készül mélygarázzsal. A kivitelező május elejei jelentése szerint jól haladnak, a pontos négyzetméterárak nem ismertek. 

WHB Group

A tervek szerint haladunk a Béla király úti Villapark kivitelezésen, ahol a mintegy 3,3 hektár területen valósul meg egy 40 lakásos lakópark mélygarázzsal, 2 db műemléki villával, valamint 3 db új…

A Béla király út 28. szám alatti állami lakótelep javarészt beépítetlen, a villaépületek is szinte elvesznek a hatalmas, többhektáros parkban, ahol bőven van hely építkezni. Mivel a terület az államé, a XII. kerületnek nincs beleszólása sem az értékesítésbe, sem a jövőbeni hasznosításba. Hogy pontosan mi is építhető ide, azt a 2020-ban elfogadott kerületi építési szabályzat tartalmazza. Az ingatlan ugyan két külön helyrajzi számon szereplő szomszédos telekből áll, de azonos szabályok vonatkoznak rájuk.

Az ingatlanokon a mostani jogszabályi keretek között lényegében bármi építhető a templomtól és a kórháztól a fitnessközponton át az irodaházig és a luxuslakóparkig. Viszont nem lehet egyetlen nagy épületet elhelyezni, csak több kicsit, és ezek sem lehetnek túl magasak. A teljes területnek csak a 10 százalékát lehet beépíteni, ami 12,5 ezer m2-t jelent, ráadásul az épület-magasság sem lehet több 7,5 méternél, amiből már csak két szint jön ki, így a beépíthető terület sem igen lehet több 25 ezer m2-nél.

Ezt lehet építeni a jelenlegi szabályok szerint a területen
hvg.hu

Összességében tehát a jelenlegi szabályok mellett a nagyobb telken 151 lakás alakítható ki 37 különálló kisebb épületben, míg a kisebb telken 48 lakás 12 épületben. Vagyis összesen 199 luxuslakást lehet építeni szellősen elhelyezett 49 darab, egyenként átlagosan 4 lakásos, kétszintes épületben. Persze ezektől a kötöttségektől el lehet térni, ha a kormányzat a lakóparképítést kiemelt beruházássá minősíti, és nagyobb beépíthetőséget, magasabb épületeket engedélyez – ilyenre volt már példa.

199 luxuslakást építhet a szerencsés beruházó, aki megveszi a Béla király úti kormányzati rezidenciát

Akár 50 kisebb épület is felhúzható a jelenlegi építési szabályzat alapján a főváros XII. kerületében fekvő Béla király úti kormányzati rezidencia területén, ahová már be se költözhetett Sulyok Tamás köztársasági elnök, mert a kormány jövőre magánbefektetőnek tervezi eladni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!