szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendszerváltás utáni Lengyelország első elnöke, a Szolidaritás mozgalom legendás vezetője egy ukrán kitűzővel a mellén jelent meg az Egyensúly Intézet budapesti konferenciáján.

„Sokat segítettem Orbán Viktornak, és amit most hallok, az nem nagyon tetszik” – mondta Lech Walesa a magyar kormány Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos politikáját kommentálva a Privátbankárnak.

A volt lengyel államfő az Egyensúly Intézet Budapest Energy and Security Talks című konferenciájának vendége volt, és a hivatalos részen felül a sajtó kérdéseire is válaszolt. Természetesen szóba került Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyiminiszter-helyettes is, aki korábban korrupciós vádak elől menekült Lengyelországból Magyarországra, ahol az Orbán-kormány politikai menedékjogot biztosított számára.

„Az az ember egy tolvaj, egy bűnöző, a bíróság előtt kellene elmondania, amit gondol. Olyan jó kapcsolat volt a két nemzet között, kár volt belepiszkítani” – mondta Walesa.

Az Alapjogokért Központban dolgozik a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanoswki volt lengyel igazságügyminiszter-helyettes

Romanoswki ellen európai elfogatóparancs van érvényben, most ő vezeti a Magyar-Lengyel Szabadság Intézetét.

A portál kérdésére, hogy jelen állapotában Lengyelországot vagy Magyarországot tartja inkább demokráciának, azt válaszolta: egyiket sem, mert „az még nem demokrácia, ha szavazni járunk”. Szerinte a politikusok manapság nem rendelkeznek vízióval, inkább „televízióban gondolkodnak”.

Egy másik válaszában pedig arról beszélt – valószínűleg a hatalomváltásra utalva –, hogy „ti is meg fogtok szabadulni” tőlük, és a magyar miniszterelnöknek is felelnie kell majd a tetteiért.

Ami a mostani lengyel közéletet illeti, Walesa borúlátónak bizonyult. Egyfelől kifejtette, hogy ha az elnökválasztást a PiS-hez köthető Karol Nawrocki nyeri, az polgárháborús állapotot idézhet elő az országban, de elítélően nyilatkozott a lengyel fegyverkezésről is, mert attól tart, hogy olyan nagy hadereje lesz Lengyelországnak, amivel „tízszer is elpusztíthatja a világot”.

Rendszerváltás 35: Lengyelország, ahol a munkáshatalomnak leginkább a munkásokkal gyűlt meg a baja

A nyolcvanas évek közepén, amikor a legtöbb szocialista állam befele tartott a politikai válságba, Lengyelország éppen kilábalt egyből. Ennek köszönhető, hogy a lengyel társadalom egy része a kommunista diktatúra utolsó évtizedét bizonyos fokú megértéssel kezeli, mivel egy makacsnak bizonyuló mítosz szerint az mentette meg az országot a legrosszabbtól, egy orosz katonai beavatkozástól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!