szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„A technofasiszta törvény és az eltakarítási törvény visszavonásáért.”

Kedd délután 17 órára ismét tüntetést szervezett Hadházy Ákos, visszatérve a Ferenciek terére a múlt heti Fővám téri demonstráció után. A független országgyűlési képviselő „a technofasiszta törvény és az eltakarítási törvény visszavonásáért” hívta össze az embereket. Bár az idő már tavaszias, nagyjából annyian gyűlhettek össze a Klotild-palota árnyékában, mint amennyien a Fővám téren is voltak a múlt héten. 

Némi zenés felvezetés után Hadházy Ákos elmondta, hogy valaki más lefoglalta a tüntetések szokásos helyét, ezért tartják a mai eseményt egy picivel odébb. A rendőri jelenlét a szokott módon számottevő volt.

Az első felszólaló a héten érettségiző Majer Bendegúz volt. Arról beszélt, hogy kilenc napja (itt van némi hiba, mert 14 napja jelent meg) Oroszországban ébredtünk, utalva ezzel az „ellehetetlenítési” törvény tervezetére. Majer szerint a nyílt önkényuralom és a vegytiszta zsarnokság időszaka, ahol viszont zsarnokság van, ott ellenállás is van szerinte. Azt mondta, nem hátrálnak meg, a rendszer fél a tudatos állampolgároktól.

Mayer Bendegúz mond beszédet
Cabrera Martin

Utána Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere beszélt arról, hogy a kormány nem tűri meg a civileket, a Pride-ot vagy az önálló szervezeteket, amelyek bemutatják a hatalom visszásságait.

Diktatúrában nincs szükség szabad sajtóra sem, akiket most akarnak bedarálni Baranyi szerint. Ha nem állnak ellen az emberek, akkor szerinte a független sajtót bedarálják, mint korábban a Népszabadságot, az Origót vagy az Indexet. A polgármester szerint az nem igaz, hogy gumicsont ez az ügy, mert ez a jogállam felszámolása, „szőnyegbombáznak”. Úgy fogalmazott, fizikai erőszak nélkül, de harcolni kell a hatalom ellen, mindenhol, minden felületen, „elég volt belőletek, takarodjatok!”.

Baranyi Krisztina a tüntetésen
Cabrera Martin

Baranyi szerint nem lehet megvárni a választásokat a tiltakozásokkal, mondván, addig fél lábbal is kibírjuk. Szerinte addig tönkremehetnek az „ellehetetlenítési” törvény által érintett szervezetek, ráadásul arra sincs garancia, hogy választási vereség esetén a Fidesz átadja a hatalmat. Emiatt, ha megszavazzák a jogszabályt, akkor

Baranyi javaslatot fog tenni arra, hogy Ferencváros önkormányzata hozzon létre egy 50 millió forintos alapot a megtámadott civil szervezetek és szerkesztőségek megsegítésére.

„Csalódás, hogy másfél évtizede foglalja a nép házát az a bűnszervezet, amit a Keresztapa is tisztelettel nézne” – erről már Simon Bence beszélt, aki külföldről tért haza. Azt mondta, nem azért áll ott, hogy megmondja, kire szavazzanak. Jelenleg szerinte nincs olyan ellenzéki csoport, amely valóban a nép érdekeit szolgálná, és nem csak személyes megélhetéséért ragaszkodna a mandátumához. Leszámítva szerinte Hadházy Ákost.

Hadházy-tüntetés május 27-én a Ferenciek terén
Cabrera Martin

Utána a politikus lépett színpadra. Elmondta, a jövő héten is tüntetnek, és beszélni fog Paizs Miklós, Sickratmen. A képviselő arról szólt, hogy nagyon sok művész kereste őket, és küldött nekik felvételt, akik korábban azt mondták, politikai rendezvényeken nem vállalnak fellépést.

Kovács Bálint: Caramel és Kiss Tibi kiállása megmutatta, hogy nevet kapott a Nagy Testvér

Caramel Tisza-párti politikai aktivista lett, amiért azt mondta, szeretnünk kell egymást – hirdeti a kormánypropaganda. A Harcosok Klubjának kiadott jelszóval – „Gyűlöljük egymást, gyerekek!” – úgy tűnik, átszakadt egy gát, és olyanok is kiállnak a Párt új gyűlöletprogramja ellen a korábban a TV2-n zsűriző Carameltől a Halott Pénzig, akik eddig nem tették, vagy újra felszólalnak, ahogy Kiss Tibi.

Nagy Szilárd egyetemista is a felszólalók között volt, mint mondta, ő egy 5 fős fizikatanár-évfolyam egyik tagja. Ő a beszédében a kormány gyermekvédelmi politikájának ellentmondásait vette sorra. A kegyelmi ügyet, amikor egy pedofilügy egyik résztvevője kapott szabadságot, majd azt, hogy a gyermekvédelemre hivatkozva szabadon betilthatnak bármilyen tüntetést. Az „ellehetetlenítési” törvénnyel kapcsolatban azt mondta, félő, nem lesz olyan média, amely tájékoztatni tudná a választókat, így bármilyen törvényt hozhat a kormány.

Cabrera Martin

Nagy után Hadházy beszélt arról, hogy már a 11. alkalommal tüntetnek. Mit lehet arról mondani, hogy ennyi tiltakozás után még nem értek eredményt? – tette fel a kérdést. Szerinte azt is érdemes megvizsgálni, mi van, ha nem demonstrálnak: „A legszánalmasabb nemzet lettünk volna, ha szó nélkül hagyjuk, hogy bevezetik a kínai arcfelismerő rendszert Magyarországon ellenzékiek ellen, vagy az ellehetetlenítési törvényt. Ha nem tiltakozunk, akkor esélyünk sem lenne arra, hogy visszavonják a jogszabályokat.

Tartjuk az égő parazsat, amire ha olajat öntenek, akkor égni fog.”

Cabrera Martin

A beszéde után sétálni hívta a résztvevőket a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz, az I. kerületi Sánc utcába, ahol flashmob lesz az „ellehetetlenítési” törvény javaslatához benyújtott fideszes módosító miatt, ami az 1 százalékos felajánlásokról szól. A menet fél 7 körül el is indult az Erzsébet hídon, amit most nem zártak le, a járdán vonultak. Menet közben legtöbbször a „Nem hagyjuk, nem hagyjuk!” skandálást lehetett hallani.

Hadházy a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál
Cabrera Martin

7 óra után nem sokkal ért fel a néhány száz fős tömeg a Sánc utcai épülethez, amelyet körbevettek a rendőrök. Ott egyebek mellett azt kiabálták, hogy „ÁVH, ÁVH!” és „Ruszkik, haza, ruszkik, haza!”. Hadházy Ákos magához ragadta a mikrofont, hangsúlyozta, hogy spontán tüntetők is csatlakoztak hozzájuk, a miatt a „gyalázat” miatt, hogy egy névtelen módosítóval tovább szigorították a még el nem fogadott poloskatörvényt, és akár visszamenőlegesen is elvennék az 1 százalékos támogatást a jegyzékre tett szervezetektől. A szigorítás hallatán pfujolásba kezdett a tömeg.

Ócska diktatúra vagy szuverén jogállam – civilek is akcióztak az ellehetetlenítési törvény bizottsági vitáján

„Szabad sajtó, szabad civilek” feliratú molinót feszítettek ki a parlament Igazságügyi Bizottságának helyet adó teremben. A kormány a kemény kritikákra szinte nem is reagált, szerintük minden rendben a javaslattal. Magyarország pedig „szuverén demokratikus jogállam, ezt bizonyítja az elmúlt 15 éves működés”.

A független képviselő utána arról beszélt, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal, illetve a mostani hatalom is kínoz, akár régen az ÁVH, mert a lejáratókampány is fáj, amit a rendszer ellenségei ellen folytatnak – Hadházy tudja, mert neki is volt része benne. Arról is szót ejtett: ahhoz nincsenek elegen, hogy visszavonják az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatot, de ahhoz igen, hogy életben tartsák a lángot.

Hadházy még a végén bedobott egy virágot a hivatal kertjébe, előtte arról beszélt, sajnálja, hogy nem vittek tojást a spontán flashmobra.

A tüntetés végén elénekelték a Himnuszt és a Szózatot. Tudósításunk itt véget ér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!