Tetszett a cikk?

A munkahelyek fogyásától és gazdasági megtorpanástól félnek az uniós segélyre szoruló legszegényebb brit térségek amiatt, hogy az EU-bővítés után a fejlesztési alapok "hatalmas mértékű átcsoportosítása" várható – írta a The Times.

A vezető brit napilap szerint egyes brit térségek azt jósolják, hogy a következő uniós költségvetési időszakban 80 százalékkal kevesebbet fordíthatnak majd helyi fejlesztésekre, mint a jelenlegiben, mert az EU a szegényebb kelet-európai új tagokat fogja segélyezni.



Az elemzés szerint az újonnan csatlakozók jövedelme olyan mértékben marad el a jelenlegi tagokétól, hogy a most még segélyezett térségek a bővítés után egyszeriben kikerülnek a hivatalosan meghatározott szegény kategóriából. A jelenleg legtöbb fejlesztési EU-segélyben részesülő négy brit térség – Nyugat-Wales, a Liverpool környéki Merseyside, Dél-Yorkshire és az Anglia délnyugati csücskén lévő Cornwall – közül a bővítés után csak ez utóbbi marad "eléggé szegény" ahhoz, hogy továbbra is igényt tarthasson brüsszeli pénzekre.



Merseyside térségében például az egy főre jutó átlagos jövedelem jelenleg az EU-átlag 71 százaléka, vagyis elmarad a 75 százalékban meghatározott felső határtól, amelyet a jogosultsághoz az unió megszab. Az új tagok azonban annyira leviszik az uniós jövedelmi átlagot, hogy a bővítés után az északnyugat-angliai térség átlaga az EU-szint 78 százalékára fog emelkedni.



A legtöbb kelet-európai országban a jövedelmek az EU-átlag felét sem érik el, de Magyarország és Lengyelország "jelentős térségeiben", valamint Lettországban a fejenkénti jövedelem az uniós szintnek alig a harmada – áll a The Times cikkében.



Nagy-Britannia a mostani költségvetési időszakban összesen 9,9 milliárd font fejlesztési hozzájárulást kap az EU kasszájából; ebből 7 milliárd font közvetlenül a térségeknek jut, 2,9 milliárdot pedig országos fejlesztésekre lehet fordítani. A brit kormány azonban már elfogadta, hogy a következő, 2007-2013-as költségvetési időszakban legalább 3 milliárd fonttal kevesebbet kap Brüsszeltől - írta a brit lap.



A kormány egyik illetékese a The Timesnak azt mondta: el kell fogadni, hogy a tíz szegényebb új tagállam belépésével az egyes brit térségek kevésbé szegény kategóriába kerülnek át, és "ennek lesznek hatásai" a segélyezésre. Az illetékes szerint azonban a bővítésnek a javuló kereskedelmi lehetőségek miatt óriási előnyei is lesznek. (MTI)
Rendőröket sebesített meg egy késes támadó Kelet-Franciaországban

Rendőröket sebesített meg egy késes támadó Kelet-Franciaországban

Megnéztük a vevőre váró több milliárd forintos és 1600 lóerős szuperritka Bugattit

Megnéztük a vevőre váró több milliárd forintos és 1600 lóerős szuperritka Bugattit

És akkor az USA új elnöke mégsem Elon Musk, hanem Vlagyimir Putyin

És akkor az USA új elnöke mégsem Elon Musk, hanem Vlagyimir Putyin

Így érkezett meg a NER-elit Orbán évértékelőjére – képek

Így érkezett meg a NER-elit Orbán évértékelőjére – képek