Tetszett a cikk?

Miközben a globalizáció számos nyugat-európai vállalatot arra késztet, hogy alacsony bérért foglalkoztatható, de jól képzett munkásokért felkutassa a fél világot, sok európai cég a szomszédban találta meg a megoldást.

A high-tech munka, különösen Németországban, legalább olyan mértékben kerül Európa keleti felébe, mint Kelet-Ázsiába, de az amerikai választási kampány során hangoztatott megfogalmazásokkal ellentétben az európai vezetők gyorsan haladnak afelé, hogy feladják összes korábbi protekcionista reakciójukat.



A költségcsökkentés és az olcsóbb termelés a társaságok szinte legfontosabb mozgatóerejévé vált: nem utolsó sorban az EU nagyon magas munkaerő költségei és a globális piac heves versenye miatt. Az új kutatási eredmények azonban azt jelzik, hogy a munkák átadásának fontos okává vált a képzettség hiánya; és az EU keleti hátországa – nem csupán az EU-hoz hamarosan csatlakozó államok, de Oroszország Ukrajna és Bulgária is – bővében van ennek az "árucikknek".



A Kelet felé történő elmozdulás valamiféle biztonsági szelepnek tekinthető, és ez olyan dolog, amit a kormányok csak nehezen kérdőjelezhetnek meg. Amikor a német technológiai óriásvállalat, a Siemens decemberi bejelentése arról, hogy információtechnológiai kutatási és fejlesztési tevékenységének harmadát, mintegy 10 ezer munkahelyet alacsony bérű országokba helyez át, megrázta a német közvéleményt, a kormány a reflexből adott válasz ellen emelte fel hangját.



A német politikusoknak rá kellett világítaniuk a globalizálódásból és a szabad kereskedelemből származó nagyobb haszonra – hangsúlyozva, hogy az oktatás és a képzettség javítása, a kutatási és fejlesztési erőfeszítések növelése a megfelelő válasz. Gerhard Schröder német kancellár amerikai útján arról beszélt, hogy a protekcionizmus nem megfelelő válasz annak az irányzatnak a térnyerésére, ami a szabad kereskedelemben és a vállalati rugalmasságban gyökerezik. „Meg kell győznünk az embereket arról, hogy a globális gazdaság és a szabad kereskedelem adja a legjobb esélyeket a fejlődés számára" – fogalmazott.



Az EU lisszaboni forgatókönyvének célkitűzései, amelyek lényege az, hogy a térséget 2010-re a világ legdinamikusabb és leginkább versenyképes gazdaságává tegyék, szintén sokat felölelnek ebből a kérdéskörből. Sok európai vállalat már egy évtizede megkezdte az aránylag olcsó kelet-európai munkaerőforrások megcsapolását és soknak van szüksége azokra a képzettségekre, amelyekből otthon már hiány mutatkozik. Az amerikai versenytársakhoz hasonlóan ugyan sokan kísérleteznek a feltörekvő kínai lehetőségekkel és olyan high-tech paradicsomokkal, mint például az indiai Bangalore, az olyan országokban, mint Németország vagy Ausztria, hagyomány a közelebbi célpontok keresése is. Segített ebben az EU keleti bővítése, valamint ezen országok – földrajzi és kulturális – közelsége is.



Egy idén készített tanulmány, amely a kiszervezésben (outsourcing) és a kelet-európai telephelyválasztásban érintett német és osztrák cégek tevékenységét elemezte, megmutatta a szoftverszolgáltatások és banki adminisztrációs tevékenységek keletre húzódásának legfontosabb indító oka a megfelelő képzettség keresése volt.



Dalia Marin, a müncheni egyetem közgazdász professzora rámutatott, hogy bár a Keletre helyezett munkaerő létszáma alacsony maradt – kevesebb, mint a német és osztrák munkaerő állomány 1,0 százaléka –, ezek egyre kevésbé a feldolgozóiparban, egyre inkább a magas képzettséget igénylő tevékenységekben jelentek meg. "Sok társaság egyszerűen nem találja meg otthon a megfelelő képzettségű munkavállalókat, miközben különlegesen jól képzett és szakképzett munkaerőre lelhetnek Oroszországban, Bulgáriában vagy éppen Csehországban” – jelentette ki Marin, aki azt is hangsúlyozta, hogy a magasan képzett munkaerő kínálat Németországban a 90-es években kétharmadával csökkent. Ebben az időszakban az egyetemi végzettséghez kötött munkaköröknek Németországból 10 százaléka, Ausztriából 48 százaléka Kelet-Európába került. A képzettség-igényes tevékenységek kiszervezése mindkét országban segített az emberi tőke válságának enyhítésében.



Az EU-belépésre váró országokban létrehozott cégek megtakarításai ugyanakkor meglehetősen korlátozottak, és nem is az egyedüli hajtóerőt jelentik. A statisztikák szerint ugyanis például a bérek a Cseh Köztársaságban a német bérek 23 százalékát jelentik, ám a termelékenység is csak 23 százaléka a németországinak. Annak ellenére, hogy az EU nagy nyomást fejt ki a kormányokra, hogy növeljék kutatásra és fejlesztésre fordított kiadásaikat, a tanulmány rámutat, hogy a K F kiadások nem nőnek együtt a képzettségi válság súlyosbodásával. A jelek szerint a képzett munkaerő nagyobb áramlásának engedélyezése a kibővített EU-n belül jobb megoldást jelenthet.



Johannes Feldmayer, a Siemens stratégiai vezetője például a múlt decemberi döntés indoklásakor arról beszélt, hogy a döntést nem csak a költségcsökkentés lehetősége indokolta, hanem az alacsony bérű országokban fellelhető munkaerő magas képzettsége is. Mindennek ellenére nehéz lecsillapítani azokat a félelmeket, hogy a rugalmatlan német munkaerőpiac és a világ legmagasabbnak számító órabérei felgyorsítják az elmozdulást a csatlakozó országokba és azokon túl, Bulgáriába és Oroszországba.



Aggodalomra ad okot az is, hogy míg a transznacionális vállalatok már évek óta gyakorolják a kelet-európai cégek létrehozatalát, a kisebb társaságoknak erre sokkal rövidebb idő áll majd rendelkezésükre, és a német ipar hosszú ideje aggodalommal tekintett „kiürülése” tovább folytatódhat. „Ahhoz hasonlóan, ahogy a nagy német vállalatok tevékenysége Ázsiába vándorolt, hogy elkerülhetővé váljanak a magas német munkaerő-költségek, a német kis- és középvállalatok Kelet-Európába tartanak” – állította egy nemrégiben tartott előadásában Hans-Werner Sinn, az Ifo gazdaságkutató intézet elnöke. Szerinte Németország fokozatosan olyan „bazár”-gazdasággá válik, amely a világpiacon kínálja azokat a termékeket, amelyeket kelet-európai hátországában termel. (MTI)
Karácsony: Beruházót keres a főváros Rákosrendezőhöz

Karácsony: Beruházót keres a főváros Rákosrendezőhöz

Illetlenül ért hozzá az ellenfélhez, vagy csak ilyen a foci? – erről vitáznak a Barca és az Espanyol női csapatának meccse után

Illetlenül ért hozzá az ellenfélhez, vagy csak ilyen a foci? – erről vitáznak a Barca és az Espanyol női csapatának meccse után

Új magángépet vett magának Max Verstappen, több mint 20 milliárd forintért

Új magángépet vett magának Max Verstappen, több mint 20 milliárd forintért

Új rendszer kerül a légkondikba, itt az első ilyen klíma

Új rendszer kerül a légkondikba, itt az első ilyen klíma