Tetszett a cikk?

Mielőbb meg kell nyitniuk munkaerőpiacaikat az Európai Unió régebbi tagországainak az új tagállamok előtt – jelentette ki európai parlamenti (EP) meghallgatásán Vladimír Spidla, az Európai Bizottság leendő foglalkoztatási, szociálisügyi és esélyegyenlőségi felelőse.

Az EP illetékes bizottságaiban hétfőn délután kezdődött meg az Európai Bizottság november elsején hivatalba lépő testületébe delegált politikusok meghallgatása. Két hét alatt összesen huszonnégy bizottsági tagot hallgatnak meg, a huszonötödik, José Manuel Durao Barroso elnök már túl van ezen a megpróbáltatáson. Naponta két biztosjelölt birkózik a képviselők kérdéseivel, a magyar Kovács László meghallgatására csütörtök késő délután kerül sor az EP ipari, kutatási és energetikai bizottsága előtt.



Elsőként a volt cseh kormányfő Spidla állt a parlament foglalkoztatási és szociálisügyi bizottsága elé, és háromórás meghallgatásán több ízben szót emelt az új EU-tagok érdekében. Emlékeztetett arra, hogy azokban az országokban – Nagy-Britanniában, Írországban és Svédországban –, ahol azonnal beengedték a kelet-európai munkaerőt, a friss statisztikai adatok nem igazolják azt a félelmet, hogy keletről áradatszerűen érkeznek a munkát keresők a régebbi EU-tagállamokba. Leszögezte, a munkaerő-áramlás szabadságát a lehető leggyorsabban biztosítani kell. Állást foglalt az ellen is, hogy a munkaerő kikerüljön az Európai Unióból. Leszögezte, védeni kell az uniós munkahelyeket és munkaerőt.



Spidla tárcájának prioritásai között az esélyegyenlőséget, a társadalmi párbeszédet és a bevonó jellegű szociálpolitika ösztönzését sorolta fel. Az uniós versenyképesség egyik építőelemének nevezte az uniós szociálpolitikai modellt. A leendő biztos fontosnak nevezte a kis- és középvállalatok támogatását, mert ezek szerinte az új munkahelyek teremtésében is fontos szerepet játszanak. Fontosnak mondta a munkabérek megfelelő szinten tartását is.



Kérdések kapcsán kitért Spidla az uniós tagországok nagyobb részét sújtó demográfiai problémákra is, mindenekelőtt a születések számának aggasztó mértékű csökkenésére. Az új biztos magyar képviselőktől is kapott kérdéseket. Őry Csaba (Fidesz-MPSZ) a társadalmi partnerségről érdeklődött, Kósáné Kovács Magda (MSZP) pedig egyebek között a bevándorlók, illetve a letelepedett kisebbségek szociális helyzetéről, beilleszkedési lehetőségükről. Utóbbira adott válaszában Spidla külön hangsúlyozta e téren az oktatás fontosságát.



Járóka Lívia (Fidesz-MPSZ) a csehországi roma nők titkos sterilizációjával kapcsolatban tett fel kérdést. Spidla elismerte, hogy hazájában a romák rossz helyzetben vannak, de visszautasította azt a feltevést, hogy cseh kórházakban a roma nőket félrevezetve vagy fenyegetve ilyen tevékenységet végeznének. Hozzátette, nyitott a romák ügye iránt, ám egyelőre nem áll elegendő információ a rendelkezésére a témában. Járóka Lívia viszontválaszában felajánlotta, hogy ellátja információkkal. A magyar képviselőnő az később úgy értékelte, hogy a biztosnak ez a válasza nem volt kielégítő. Járóka örömmel vette viszont, hogy Spidlának a szabad munkaerő-áramlásról szóló állásfoglalása is igazolta: nem volt alapjuk azoknak az aggodalmaknak, hogy a romák tömegesen özönlik el a nyugat-európai országokat.



Kósáné Kovács Magda úgy vélte, hogy Spidla jelöltségének elfogadhatósága nem kérdőjeleződött meg a bizottságban. A testület mindazonáltal később még visszatér a meghallgatás értékelésére. A másik hétfői meghallgatás a szlovák Ján Figelé volt a kulturális bizottságban. Az Európai Unió képviselőtestülete október végén szavaz az új bizottságról, de nem tagonként külön-külön, hanem a teljes testületről egyetlen voksolás keretében. Néhány képviselő az elmúlt napokban jelezte, nem biztos, hogy a parlament nem fogja megkérdőjelezni egy-két jelölt alkalmasságát. (MTI)
Összeállt az újrainduló Magyar Filmszemle zsűrije

Összeállt az újrainduló Magyar Filmszemle zsűrije

Elon Musk reagált a karlendítése miatti kritikákra, szerinte unalmas, hogy vannak, akik mindenkiben Hitlert látják

Elon Musk reagált a karlendítése miatti kritikákra, szerinte unalmas, hogy vannak, akik mindenkiben Hitlert látják

Az EU-ban Trump folyik a vízcsapból is

Az EU-ban Trump folyik a vízcsapból is

Financial Times: Trump második korszakában a hatalom fékjei és ellensúlyai olyan próbának lesznek kitéve, mint még soha

Financial Times: Trump második korszakában a hatalom fékjei és ellensúlyai olyan próbának lesznek kitéve, mint még soha