Csehország várhatóan nem fogja lezárni munkapiacát az Európai Unió tagjává váló Románia és Bulgária állampolgárai előtt, de továbbra sincs erről hivatalos döntés.
A foglalkoztatási ügyekért felelős cseh uniós biztos, Vladimír Spidla szerint Csehország mindig is támogatta a munkavállalók szabad áramlását az unión belül, és hitelét vesztené, ha úgy döntene, hogy nem nyitja meg a jövőre várhatóan csatlakozó Románia és Bulgária előtt munkapiacát.
Spidla, a Lidové noviny című lapnak úgy nyilatkozott, hogy a munkaerő szabad áramlásának akadályozása komoly dolog, és csak ott szabadna alkalmazni, ahol alapvetően szükséges. Rámutatott: „egyértelmű, hogy minél előbb oldjuk fel a korlátozásokat, annál jobb minden tagállam számára és az európai gazdaság fejlődése szempontjából is”.
A kormány egyelőre még nem hozott döntést ebben az ügyben. A munkaügyi és népjóléti minisztérium álláspontja az, hogy nem akarunk bevezetni semmiféle átmeneti intézkedést - mondta Martin Schmarcz, a kormány szóvivője.
A cseh munkapiac nyitottságának fenntartását a külügyminisztérium is támogatja. „Bízom benne, hogy továbbra is a nyitva marad a piac. Legföljebb annyi történhet, hogy elfogadunk egy záradékot, amely szerint fenntartjuk magunknak a jogot bizonyos intézkedések bevezetésére, ha rosszabbodna a helyzet e téren” - mondta Tomás Pojar külügyminiszter-helyettes.
A kormányzati álláspontot a legerősebb ellenzéki tömörülés, a Cseh Szociáldemokrata Párt is támogatja. Ha átmeneti intézkedéseket vezetnénk be, önmagunkkal kerülnénk szembe, keverednénk vitába. Nem kétlem, hogy néhány állam korlátozó intézkedéseket foganatosít, de nekünk ezt nem kellene megtennünk - véli Lubomír Zaorálek, a képviselőház volt elnöke, a szociáldemokraták jelenlegi árnyék-külügyminisztere is.
Prágának egyelőre nem áll rendelkezésére semmiféle arra vonatkozó elemzés, hogy milyen mértékű érdeklődés várható a románok és a bolgárok részéről a csehországi munkavállalás iránt. A sajtóban megjelent írások és vélemények szerint drámai változásokra ezen a téren Prágának nem kell számítania. Az Európai Unió tagállamainak az év végéig kell jelezniük Brüsszelnek, hogy korlátozni kívánják-e a román és a bolgár munkaerőt saját országokban, vagy sem.